(MÜNKER VE NEKİR MELEĞİ GELİR)
MELEK: Ey mefta söyle rabbin kim?
-Bilmiyorum.
MELEK: Rabbin kim?
-rabbim Allah(c.c)
MELEK: Söyle dinin ne?
-Bilmiyorum
MELEK: Kitabın ne?
-Hiç görmedim ki.
MELEK: Peygamberin kim?
-hiç duymadım ki.
MELEK: Söyle mefta dünyada iken niçin namaz kılmadın.
-Çocuklarımdan vakit bulamadım.
MELEK: Adem a.s dan da mı çok çocuğun vardı.Onun her sene ikiz çocuğu oluyordu.Ama dininden hiçbir taviz vermedi.
-O kadar çok malım mülküm vardı ki,namaz kılmaya fırsat bulamadım.
MELEK: Hz.Süleymandan daha mı çok malın vardı?
-Hemde o kadar çok hastaydım ki derdimden namaz kılamadım.
MELEK: Eyüp a.s den daha mı çok dertliydin.Oysaki onun derdi o kadar büyüktü ki vücudunda yara olmayan yer kalmamıştı.Şimdi sen sus ey Mefta
Azaların konuşacak.Söyleyin ey ayaklar bu kul dünyada sizi neyle meşgul etti?
AYAK: Bu kul beni Allahın men ettiği yerlere ve münafıkların bulunduğu mekanlara götürdü.Hiç bir hayır meclisinde bulunmadı.
MELEK: Siz söyleyin eller siz hangi halden şikayetçisiniz?
ELLER: Evet ey melek bizde şikayetçiyiz.Çünkü bu kul haram olan şeylere elini uzattı,Allahın yasak ettiği ellerle tokalaştı.
MELEK: Sen söyle ey dil bu kul seni dünyada iken nasıl kullandı?
DİL: Ey melek bu kulun ağzından hiç kötü ve çirkin söz çıkmadı.Fakat hiç hiçbir iyi sözde söylmedi,
MELEK: Peki sen söyle ey kalp bu kul sana ne yaptı?
KALP: Ey melek bu kul benim içimde hiçbir mü’mine karşı kin beslemedi.Hiçbir zaman suizan yapmadı.
MELEK: Siz ey gözler bu kuldan şikayetçimisiniz?
GÖZLER: Evet ey melek çünkü bu kul ona verilen büyük nimet karşılığında harama bakmaktan çekinmedi.,
MELEK: Ey melekler bunu götürün cehenneme atın.
MEFTA:Hayır durun ne olur,Allah (c.c) aşkına götürmeyin beni o cehennem ateşine,durun,ne olur size yalvarıyorum,bir şans daha istiyorum lütfen,lütfen…
KİPRİKLER: Durun,durun,götürmeyin onu.
MELEK: Siz ne demek istersiniz ey kirpikler?
KİPRİKLER: Evet ey melek bu kul dünyada iken harama baktı,haram yedi,haram olan yerlere gitti.Ama buna rağmen bir gece Allah(c.c)aşkı ile,iman tohumlarının verdiği sevgi ile büyük bir içtenlikle ağlamıştı.Halbuki Allah teala;Benim için bir damla gözyaşı dökene cehennem haramdır buyurmuyor mu?Müjde müjde ya kul yüce Allah seni affetti cennetliklerdensin