İş hayatında psikolojik yıldırma

Özellikle Amerika ve Almanya´da son senelerin en dikkat çeken konularından biri olan "mobbing", Türkiye´de henüz üstüne fazla düşülmeyen bir olgu. Öyle ki, uzmanlar bu kelimenin tam karşılığı konusunda fikir birliğine ...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen N u M a N
  • 1 gönderen mhmt
  • 1 gönderen mhmt

1. Alt 01-18-2008, 15:42 #1
    N u M a N Mesajlar: 492
    Özellikle Amerika ve Almanya´da son senelerin en dikkat çeken konularından biri olan "mobbing", Türkiye´de henüz üstüne fazla düşülmeyen bir olgu. Öyle ki, uzmanlar bu kelimenin tam karşılığı konusunda fikir birliğine bile varmamış... Mobbing´in ortak bir kavram tanımı yapılamamıştır.Psikolojik şiddet, duygusal zorbalık, psikolojik yıldırma,duygusal saldırı,ayrımcılık,örgütsel yıldırma tanımları kullanılmaktadır.... Kavram olarak pek bilinmese de, iş hayatına atılmış olan hemen hemen herkesin aşina olduğu bir olgu olan mobbing, İngilizce´de "örgütsel baskı" anlamına gelen "mob" kelimesinden geliyor. Türkçe´de tam karşılığı olmamakla beraber, rutin kullanımının birine karşı cephe oluşturma, duygusal saldırıda bulunma demek olduğu söylenebilir. Mobbing terimi ilk olarak hayvan davranışlarını inceleyen Konrad Lorenz tarafından 1960´lı yıllarda kullanıldı. Lorenz´in bu kelimeyle tasvir etmeye çalıştığı şey, küçük hayvan gruplarının büyük bir hayvana karşı toplu şekilde atağa kalkma durumuydu. Konrad Lorenz´den sonra aynı terimi Peter-Paul Heinemann çocuklardan kurulu bir grubun yalnız bir çocuğa tavır alıp zarar vermesini tanımlamak için kullandı. İki kullanımda da ortak olan şey, grup oluşturan bireylerin tek kalmış bir bireye zarar vermesiydi. Sonraları, Amerika odaklı araştırmalarda, örgütsel çalışmaların yürütüldüğü eğitim birimleri, askeri birimler ya da iş yerlerindeki örgütsel saldırılar için başka başka terimler kullanılmaya başlandı. Okullardaki örgütsel şiddet vakalarında bullying terimi kullanılırken, iş yerlerindeki vakalara mobbing denmesi uygun görüldü. Bullying, içinde fiziksel şiddeti de barındırırken, mobbing daha sofistike tavırların takınıldığı, fiziksel değil psikolojik baskı ve yıldırma politikalarının benimsendiği iş yeri psikolojilerini tanımlamada kullanılıyor.

Çalışanların %80 i bu davranışlara maruz kalmaktadır.Bu süreç, bireyin zarar veren ve
    saygısız davranışlara hedef alınmasıyla başlar. Bu davranışlar,
    işyerlerinde çok farklı biçimlerde ve sürekli olarak sergilenmektedir.
    Bu olgu, yeni milenyumun işyerlerinde karşılaşılan en ciddi
    sorunlarından biridir.Hepimizin birkaç kez başına gelmiştir fakat
    adını koyamamışızdır.Bu konuda bir bilinç oluşturmak ve psikolojik
    yıldırma davranışlarıyla mağdur olmamak için sizin ve çevrenizdeki
    kişilerin yaşadıklarını paylaşarak ortak bir bilinç oluşturmak amacıyla gruba ve foruma katılabilirsiniz.

Not: Kişisel bilgilerinizi gizlilik nedeniyle
    belirtmeyebilirsiniz.Takma isim kullanabilirsiniz.

B-veritas bunu beğendi.
  2. Alt 01-28-2008, 17:39 #2
    B-veritas Mesajlar: 23
    eyw. saol ellerine sağlık

3. Alt 01-28-2008, 19:04 #3
    Ziyaretci
    delice23 Mesajlar: n/a
    katılıyorum sana

teşşekkürler paylaşımın için

4. Alt 01-28-2008, 19:08 #4
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    ha gayret kardeş.. birazdan 25 i yakalayacaksın..: )

la havle...

arkadaşım.. emek var.. konuları oku ve yorum yap. saol saol nereye kadar..

hakkına giriyorsun arkadaşın..

alptraum bunu beğendi.
  5. Alt 01-28-2008, 19:20 #5
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    konuyla ilgili olarak, benim anladığım grup psikolojisi sanırım..
    mesela kitle psikolojisinde zeka seviyesi en düşük olanın seviyesindedir.. bundan yola çıkarak gruplar tahrikle kolay yönlendirilirler..

burda farklı olabilemk bi parça şartlanmayla alakalı..
    mesela, beyni etkileyen olgular şartlanmada etkisini yitirir yada asariye iner.. bu yüzden şartlanmada temel bizim için inançsal olmalı..

her işe besmeleyle başlamak gibi.. besmeleyle başlamak bizi şartlandırır.. çıkan sonuçta bizm yaşayacağımız duygular iyi yada kötüde olsa, biz bilinç altı olarak diyeceğiz ki, zaten Allah'ın adıyla başladım. ben elimden geleni yaptım inşaAllah.. gerisi Allah'ın takdiri.. bunun gibi..; )

kardeş yanlış anlamışsam da sizin konuyu kusura bakmaın artık: )
    bu tarz bi konuda yorum olsun benimkide: )

selametle..

alptraum bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.