Eşi vefat eden kadınlara Bakanlıktan maaş   Konuyu açan: Dr.saglik   İlk Mesaj: 02-29-2012 (10:07)   Son Mesaj: 03-01-2012 (14:55)    Cevap: 9    Gösterim: 893  

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen candanag

02-29-2012

Eşi vefat eden kadınlara Bakanlıktan maaş

Eşi vefat etmiş, muhtaç durumda bulunan ve kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan kadınlara maddi destek geliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, resmî nikâhlı eşi vefat eden kadınlara ayda 250 TL verecek. Kadının tekrar evlenmesi, nikâhsız birlikte yaşaması gibi durumlarda yardım kesilecek. İlk ödeme nisan ayında yapılacak.

Eşi vefat etmiş kadınlar, ilk nakit yardımlarını nisan ayı itibarıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan almaya başlayacak. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve eşi vefat etmiş kadınları içeren Düzenli Nakit Yardım Programı'na göre, ihtiyaç sahibi kadınlar, nakdi yardımlarını iki ayda bir 500 TL olarak alacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadınların yoksulluktan daha fazla etkilendiği gerçeğinden hareketle 'Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Bir Nakit Yardım Programı Geliştirilmesine Yönelik Araştırma Projesi'ni Boğaziçi Üniversitesi ile yürüttü. Proje sonucunda, eşi vefat etmiş kadınların yiyecek, yakacak, giyecek, ev eşyası ve çocukların eğitimi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çektiği tespit edildi ve kadınlara yönelik düzenli nakit yardımı yapılması önerildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, söz konusu proje doğrultusunda, gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı. Kadınların nakit yardımı alabilmesi için Düzenli Nakit Yardım Programı'nı başlattı. Programın içeriği de yayınlanan genelge ile kayıt altına alındı.

Genelgede, programın hedef kitlesinin, 'eşi vefat etmiş, muhtaç durumda bulunan, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan kadınlar' olduğu ifadeleri yer aldı. Genelgeye göre, nakit yardımın yanı sıra ihtiyaç sahibi kadınlara ayrıca yiyecek, yakacak gibi desteklerde de bulunulacak. Çocuklarının eğitimlerine devam etmesi için de çalışmalar yapılacak. Bu yardım programından faydalanabilmek için kadının resmî nikâhlı eşinin vefat etmiş olması gerekiyor.

Başvurular, Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na yapılacak

Kadınlar, nüfusa kayıtlı oldukları yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak.

Oluşturulan mütevelli heyeti, başvuru sahiplerine hane ziyaretlerinde bulunacak.

Başvuru sahibi çalışabilecek durumda ise İşkur'a kaydı yapılacak.

Mütevelli heyetinin veriler doğrultusunda kadının muhtaçlık durumuna karar vermesi halinde nakit yardımı başlatılacak.

Yardımlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nce 2 ayda bir hesaplara yatırılacak.

Kadının tekrar evlenmesi, nikâhsız birlikte yaşaması, muhtaçlık durumunun değişmesi gibi durumlarda kişi, programdan çıkarılacak. Evlilik gibi durumların tespiti her ay, sosyal incelemeler ise her yıl yapılacak.

Eşi vefat eden kadınlara Bakanlıktan maaş Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  02-29-2012, 18:36

→ Eşi vefat eden kadınlara Bakanlıktan maaş

Hortumlar kesilince ne güzel şeyler yapılıyor ...
    barayev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) barayev Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 2  02-29-2012, 20:16

Türkiye gibi bir ülkede babası ölen ve evli olmayan kadınlar için öngörülen emekli maaşını alabilmek için formalite olarak boşanan kadınlar vardı zaten ülkede ve sistemde az buz bir yük değildi; şimdi bir de kocalarını formalite icabı öldürecek kadınlar peyda olacak. nefesin yettiğince hortuma devam, kolay gelsin.
    candanag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) candanag

Permalink - Mesaj no 3  03-01-2012, 07:47

senin tuzun kuru her şeyi tiye alıyorsun..Hizmete ihtiyacın yok çünkü... senin anlattıkların ve verdiğin misaller bu ülkede 90 yıldır vardı da hiç kimsenin sesi sedası çıkmazdı ama bu Hükümet buişleri düzene koydu tıpkı Yeşik Kart uygulaması gibi şimd, hiç kimse Memura RÜŞVET vererek MAMA yiyemiyor ..hak ve hukuk azami şekilde çalışıtırılmaya uğraşılıyor..

Permalink - Mesaj no 4  03-01-2012, 11:19

tuzunu kurutmak için alengirikli yollar düşünmeyen insanlara her yönden sosyal yardımlar elbette güzel, ama bu hükümetle bağdaştırmak anlamlı değil benim için. mamayı bu devirde iyi takla atıp rüşvet ve benzeri kayırmacılıklarla yemeye devam eden güruhun da sonu gelecektir birgün elbet. insanlarımız aynı, yöntemleri benzer, sadece yer değiştirme var. hukuk dönemin güçlüleri için çalışmaya devam edecektir.

Permalink - Mesaj no 5  03-01-2012, 11:35

Hükümeti Darbeciler değil de Millet İKTİDARA getirdiği için mi SEVEMİYORSUN ? HİZMET verdiği için Mİ ? Ülkeyi İFLASTAN ve IMF nin vede Darbeci ve Askeri Vesayetçilerin elinden Aldığı için mi SEVEMİYORSUN ?
    DERDİN NEDİR ?

Permalink - Mesaj no 6  03-01-2012, 11:49

olumlu icraatları yok diyemem hükümetin ama daha önce olumsuz gördüğümüz askeri vesayet-yargı vs. gibi sorunlu alanları salt kendi çıkarları noktasında kullanması, diğer bir deyişle, bu araçların el değiştirmesinin de büyük zararları olacağını düşünüyorum ülkem adına. Ha bu arada IMF, Dünya Bankası gibi kuruluşlara fazlasıyla bağımlıyız, unutulmasın.

Permalink - Mesaj no 7  03-01-2012, 12:11

senin tuzun kuru derdin yok .. VER YANSIN yapıyorsun ...bu ülkenin geçmişinde SEFALET, İŞKENCE, FAİLİ MEÇHULLER, DARBELER, HUKUKSUZLUKLAR ,HORTUMLAMALAR, Banka Boşaltmalar var
    Devlet Dairelerinde RÜŞVETSİZ iş görülmezdi ,Karakollara giren sağ çıkamazdı ki böyle BİNLERCE vakaa vardı..el-insaf

Permalink - Mesaj no 8  03-01-2012, 13:44

ben de olumlu gelişmeler olduğunu söyledim, diğer yandan sivil diktanın da sorunlu bir yönetim şekli olduğunu belirtmeye çalıştım. daha fazlasıyla sorunu var bu ülkenin ve arada güzel icraatlar da oluyor ama bu benim için her hangi bir partiyi ya da kişiyi destekleyeceğim anlamına gelmez. ama nedense bu olumlu gelişmeler olmasına karşın farklı çevrelerde bir partinin/partinin liderinin/cemaat liderlerinin vs. yalakalığını yapanların sayısı pek azalmış değil. Kendi ayakları üzerinde başka bir insan ya da topluluğa sığınmadan hayatın sürdürülmesi gerektiği inancını taşıyanların sayısı pek artmış değil. konudan uzaklaşmadan şunu belirteyim son olarak; böyle bir proje hakkıyla yerine getirilirse hangi hükümet olursa olsun icraatını desteklerim -ki çoğu insan da böyle düşünür-.
    alptraum bunu beğendi.

Permalink - Mesaj no 9  03-01-2012, 14:55

herkes HAK ettiğini bulur.. demek ki Allah Firavunları, Nemrutları, Saddam Hüseyinleri Pol Potları, Stalinleri, Darbeci GENERALLERİ boşuna var etmemiş..
    Zalimlere, Katillere ve Canilere de İHTİYAÇ varmış ....buna İnanıyorum.
    AKP lilerin karşı durdukları İradeye karşı çıkabilmek için YÜREK ister pc başında atıp tutmaya benzemez bu işler...
    Allah razı olsun ve Zalimlere fırsat vermesin amin.
    Konu barayev tarafından (03-01-2012 Saat 15:11 ) değiştirilmiştir..