Reyting: 7 oylama, 1.86 averaj.

CHMOD ayarlarini toplu degistirme

10-28-2012 Tarihinde saat 20:15alptraum tarafından yazıldı

SSH da (Putty) yardimi ile bir dizin icerisindeki tüm klasör ya da dosyalarin CHMOD ayarlarini otomatik düzeltmek isterseniz, asagidaki linkte yazmis oldugum makaleyi takip etmelisiniz.

Link : http://www.muhakeme.net/forum/gunluk...ayarlayin.html

CHMOD nedir, neden kullanilir

CHMOD kelime olarak İngilizce 'Change Mode' kelimesinden gelmektedir. Türkçe'ye 'Türünü Değiştirme' olarak çevrilebilir.

CHMOD'da üç adet "Permission" yani "izin" vardır :
- Bunlardan birincisi yazma iznini veren w (ingilizce yazma anlamına gelen write kelimesinin ilk harfinden esinlenilmiştir),

- İkincisi okuma iznini veren r (yine ingilizce'de okuma anlamına gelen read kelimesinin ilk harfinden esinlenilmiştir),

- Üçüncüsü ise uygulama anlamına gelen x'dir (yine ingilizce'de uygulama anlamına gelen execute kelimesinin ikinci harfinden esinlenilmiştir). Burada okuma ve yazma izinlerinin anlamları gayet açıktır. Execute ise bir dizinin içeriğinin erişilebilir olması için gerekli bir izindir.

Bir diğer konu ise izinlerin verileceği gruplardır. Bu gruplar yine izinlerde olduğu gibi üç adettir :
- u : Dosya sahibi. (Owner)
- g : Dosyanın bulunduğu gruptaki kullanıcılar. (Group)
- o : Diğer tüm kullanıcılar. (Other)

CHMOD'daki türler operatörlerle işleme geçirilebilir. Bu operatörler ise yine üç adettir :
+ : Türün eklenmesini sağlar.
- : Tür ayarının kaldırılmasını sağlar.
= : Türün ayarlanmasını sağlar.

Bizi asıl ilgilendiren bölüm ise oktal sayılar denen sayılarla gerekli işlemlerimizi nasıl gerçekleştireceğimizdir. Oktal sayılar adı verilen bu sayılar sekiz adettir :

- 0 : Hepsini reddet.
- 1 : Sadece uygulama işlemini kabul et (Bu da yalnızca uygulama verilip okuma verilmediği anlamına gelir ki dizine erişimi imkansız hale sokabilir. Bu aslında bir 'sözde' erişimdir. Direkt dosya adresleri bilinmeden erişim gerçekleştirilmez.)
- 2 : Sadece yazma işlemini kabul et.
- 3 : Uygulama ve yazma işlemini kabul et.
- 4 : Sadece okuma işlemini kabul et.
- 5 : Okuma ve uygulama işlemini kabul et.
- 6 : Okuma ve yazma işlemini kabul et.
- 7 : Tüm erişimlere izin ver.

Yukarıda belirtilen tüm oktal sayılar gruplar, sahip ve diğer tüm kullanıcılar için ayrı ayrı uygulanmak zorundadır. Her dosya için belirtilen ayarlar tek tek ele alınır ve istenirse tüm dizine uygulanabilir.

Örnegin fastcgi modunda bir dosyanin yazilabilirligi groupwner secenegine göre de hareket ettiginden klasöre 777 vermek zorunda kalmazsiniz. Cünkü SUEXEC gelen istegin nerden geldigine bagli olarak yanit veriyor. 755 CHMOD degeriyle yazilabilir yapabilirsiniz. Makalenin basinda vermis oldugum linki " Sunucudaki sitenizin güvenligini ayarlayin
takip ederek sunucu ( Server ) güvenliginizi arttirabilirsiniz.
Okunma 7783 Yorumlar 0 Blog Başlığını Email ile Gönder
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar