Kördüğüm...

Hz.Aişe, Peygamberimizle yeni evlenmişti....

1. Alt 06-27-2008, 19:41 #1
    beyza Mesajlar: 2.053
    Kördüğüm...
    Hz.Aişe, Peygamberimizle yeni evlenmişti.

Eşinin kendisini sevip sevmedigini merak etmekteydi,

ya da kendisini ne kadar ve nasıl sevdigini...

Hz.Aişe bu düşüncesini

Peygamber Efendimizle

konuşmadan edemedi.

"Ey Allah'ın Resulü,beni seviyor musun?"

"Evet,Ya Aişe tabi seviyorum!"

Aişe dahasını da merak ediyordu,

acaba nasıl seviyordu?

Hemen sordu:

"Beni nasıl seviyorsun?"

Peygamberimiz sevgi şeklini tanımladı eşine;

"Kördüğüm gibi"

bu cevap Hz. Aişe'yi cok sevindirdi,

çünkü kördügüm açılamazdı.

Açılmayan, bitmeyen sırlı bir sevgi demekti.

Alacagı cevap onu çok mutlu ettigi için,

Hz. Aişe sık sık sorardı:

"Ey Allah'ın Resulü,

kördüğüm ne alemde?"

Peygamberimiz,

Hz.Aişe'yi memnun eden cevabı verirdi

her defasında:

"İlk günkü gibi..."

Efendimzi'in(s.a.v)

cevabı ne kadar anlam yüklü değil mi...?

Kördüğüm...

alptraum, pilat, Ravza_ ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
  2. Alt 06-28-2008, 03:48 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    iste askin en güzel örneginden

Kul hem esini seviyor hem rabbini yani olabiliyor en güzel örnek ümmeti oldugumuz fahr-i kainat s.a.v.

beyza ve rabiaD bunu beğendiler.
  3. Alt 06-28-2008, 07:47 #3
    Esmaaa Mesajlar: 149
    Benim ne demek istedigimi anlamak istemiyorsun. Ayrica bu tur hikayeleri ben pek inanmam. Kotu bi yazi degil elbette, ancak Hz. Ayse'yle peygamber efendimiz arasindaki bu konusmayi kim bilebilir ki? Peygamber efendimizin baskalarina anlatip yayilabilecegini mi dusunuyosunuz? Birisi uydurmus dicem ama gunaha da girmek istemiyorum.

4. Alt 06-28-2008, 09:55 #4
    beyza Mesajlar: 2.053
    Esmaaa´isimli üyeden Alıntı
    Benim ne demek istedigimi anlamak istemiyorsun. Ayrica bu tur hikayeleri ben pek inanmam. Kotu bi yazi degil elbette, ancak Hz. Ayse'yle peygamber efendimiz arasindaki bu konusmayi kim bilebilir ki? Peygamber efendimizin baskalarina anlatip yayilabilecegini mi dusunuyosunuz? Birisi uydurmus dicem ama gunaha da girmek istemiyorum.

sevgili esma kardeşim;
    bu hikaye değildir.heleki uydurulmuş bir şey asla değildir.siz neye inanmak istemiyorsunuz onu anlamış değilim.Efendimiz sav de herşeyde mükemmell olduğu gibi eşinide sevmede en mükemmel örnek işte.burdaki sevgi anlayşını günümüzdeki sevgilerle kıyaslarsanız tabiki inandırıcı gelmez .bir de peygamber efendimiz sav neden kendinden küçük bir hanımla evlenmiştir? bu konuyu araştırırsanız sevinirim..selametle

5. Alt 06-28-2008, 15:39 #5
    Bu diyalogları peygamber efendimiz mi almış kaleme birine mi anlatmış nasıl gerçek olur? Bişeyleri yazarken bence daha dikkatli olunmalı. Peygamber efendimizin sevgisi elbette bizim düşünebileceğimiz cinsten değil. Ben onun sevgisini inkar etmiyorum. Bu hikayenin sıkma olduğıunu söylüyorum.

6. Alt 06-28-2008, 15:50 #6
    (En çok Âişe’yi seviyorum, erkeklerden de babasını.)Buhari, İbni Mace

Ve yukaridaki hadis-i serifde sahih hadis kitaplarinda gecmektedir su anda yazdigimda. inanmayan inanmayabilir ama Allah a duyulan sevgi ile esinize duydugunuz sevgiyi aman deyim karistirmayin

rabiaD bunu beğendi.
  7. Alt 06-28-2008, 16:46 #7
    Ben ne diyorum siz ne diyosunuz?

8. Alt 06-28-2008, 17:00 #8
    Esmaaa kardesim,

Bu olay da sahih hadis kitaplarindan rivayet edilmistir Peygamberimiz ümmet-i muhammede bir ISIK tir bir aynadir sizin anlatipda bizlerin anlayamadigi hususu acikca anlamis degilim belkide siz anlatamiyorsunuz bir daha anlatmayi deneyebilirsiniz size kasitli bir anlamama icerisinde degiliz

9. Alt 06-28-2008, 17:32 #9
    Ben peygamber efendimizin sevgisine inanmıyor değilim. O ki Ayşe annemizin kollarında canını vermiş. Sevgi yoktur da demiyorum. Kaldı ki bu sevgiyi ben de sizler gibi yaşayan biriyim. Gerçek aşkın Allah'a karşı olduğunu Allah dilerse diğer aşkların hepsinin geçici olduğunu aşkı verenin de alanın da Allah olduğunu anlatıyorum. Aynı zamanda bu tür hikayeleri anlatanların da nasıl peygamber efendimizin ağzıyla yazabildiklerine de akıl erdiremiyorum. Siz nasıl bunu peygamber efendimizin başkalarına bu şekilde anlatıp da bunun günümüze kadar ulaştığına inanıyorsunuz aklım almıyor. Hadisten bahsetmiyorum. Kördüğüm hikayesinden bahsediyorum. Olay gerçekten olmuş da olabilir ama biz bunu bilemeyiz, bu peygamber efendimizle Hz. Aişe arasında kalacak birşey.

10. Alt 06-28-2008, 17:41 #10
    Şimdi gene Allah aşkıyla diğer aşkları karıştırdığımı söyleyeceksiniz ama değil elbette. İkisi ayrı kefelerde. Elbette ki yaptıklarım benim yorumlarımdır. Herkes aynı şekilde düşünecek diye bir kaide yok. Sizin farklı şekilde düşünüyor olmanız da gayet doğaldır.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.