Günün Hadis-i Şerifi

İnsanlar ezan okumanın ve namazda birinci safta bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, sonra bunları yapabilmek için kur'a çekmek zorunda kalsalardı kur'a çekerlerdi. Şayet camide cemaate erken yetişmenin ne kadar ...

1. Alt 06-29-2008, 16:14 #21
    beyza Mesajlar: 2.053
    İnsanlar ezan okumanın ve namazda birinci safta bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, sonra bunları yapabilmek için kur'a çekmek zorunda kalsalardı kur'a çekerlerdi.

Şayet camide cemaate erken yetişmenin ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, birbirleriyle yarışa girerlerdi.

Eğer yatsı namazı ile sabah namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek ve sürünerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi."

Buhârî, Ezân 9, 32, Şehâdât 30; Müslim, Salât 129. Ayrıca bk. Tirmizî, Mevâkît 52; Nesâî, Mevâkît 22, Ezân 31

Henna ve safer82 bunu beğendiler.
  2. Alt 07-16-2008, 09:49 #22
    ''Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, misafirin duası ve babanın evladına duası.

3. Alt 08-16-2008, 10:12 #23
    Günün Hadis-i Şerifi

4. Alt 08-16-2008, 10:38 #24
    el_feta Mesajlar: 1.168
    “Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, ya iyilikleri emredersiniz, kötülüklerden vazgeçirirsiniz ya da Allah’ın üzerinize azap göndermesi yakındır. Sonra duâ edersiniz de duânız kabul olmaz.” (İ.Canan, Kütübü Sitte, 92.)

5. Alt 08-16-2008, 11:30 #25
    gülçin Mesajlar: 31
    Günün Hadis-i Şerifi

Günün Hadis-i Şerifi

beyza, Henna ve safer82 bunu beğendiler.
  6. Alt 08-17-2008, 11:47 #26
    safer82 Mesajlar: 745
    allah razı olsun sizlerden böyle güzel işler yaptığınız için

Henna bunu beğendi.
  7. Alt 08-17-2008, 14:16 #27
    el_feta Mesajlar: 1.168
    Atâ İbni Ebî Rebah’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir:

Abdullah İbni Abbas radıyallahu anhüma bana:

-Sana cennetlik bir kadın göstereyim mi? dedi. Ben:

-Evet, göster, dedim.

İbni Abbas şöyle dedi:

-Şu (iri yarı) siyah kadın var ya! İşte bu kadın (birgün) Nebî sallallahu aleyhi vesellem’e geldi ve :

-Beni sar’a tutuyor ve üstüm başım açılıyor. İyileşmem için Allah’a dua ediniz, dedi.

Nebî sallallahu aleyhi vesellem:

-“ Eğer sabredeyim dersen, sana cennet vardır. Ama yine de sen istersen, sana şifa vermesi için Allah’a dua ederim” buyurdu.

Bunun üzerine kadın:

-Ben (hastalığıma) sabrederim. Ancak sar’a tuttuğu zaman üstümün başımın açılmaması için dua buyurunuz, dedi.

Nebî sallallahu aleyhi vesellem de ona dua etti. (Buhârî, Merdâ 6 ; Müslim, Birr 54)

Henna bunu beğendi.
  8. Alt 08-24-2008, 11:10 #28
    özlem_34 Mesajlar: 568
    Ey Allah'ın Resulü! dedik, mü'min korkak olur mu?" "Evet!" buyurdular. "Pekiyi cimri olur mu?" dedik, yine: "Evet!" buyurdular. Biz yine: "Pekiyi yalancı olur mu?" diye sorduk. Bu sefer: "Hayır!" buyurdular.
    (Muvatta, Kelam 19)

Henna bunu beğendi.
  9. Alt 08-24-2008, 11:11 #29
    özlem_34 Mesajlar: 568
    İbnu Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) omuzumdan tuttu ve: "Sen dünyada bir garib veya bir yolcu gibi ol" buyurdu.
    (Buhari, Rikak 2)

Henna bunu beğendi.
  10. Alt 09-14-2008, 13:22 #30
    safer82 Mesajlar: 745
    Allah bir kuluna hayır murad ettimi onun cezasını tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkında da kötülük murad ettimi onun günahlarını tutar, Kıyamet günü cezasını verir.
    (Tirmizi, Zühd 57)

Henna bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.