İlk yerli tramvayımız arenaya çıktı   Konuyu açan: Günceleditör   İlk Mesaj: 09-21-2012 (03:14)   Son Mesaj: 09-22-2012 (18:43)    Cevap: 1    Gösterim: 6965  

  09-21-2012

  İlk yerli tramvayımız arenaya çıktı

  İlk yerli tramvayımız arenaya çıktı
  İlk yerli tramvayımız arenaya çıktı

  Türkiye'nin ürettiği ilk yerli tramvayı "İpekböceği' uluslararası arenaya çıktı. İşte ilk yerli tramvayımızdan görüntüler:

  Türkiye'nin ürettiği ilk yerli tramvayı "İpekböceği' uluslararası arenaya çıktı. İşte ilk yerli tramvayımızdan görüntüler:

  Bursa'da faaliyet gösteren Durmazlar Holding tarafından üretilen Türkiye'nin ilk tramvayı Almanya'nın başkenti Berlin'de görücüye çıktı.

  Uluslararası raylı sistem teknolojileri Fuarı ''InnoTrans 2012'de'' sergilenen ve İpekböceği adı verilen tramvay bir çok ülkeden gelen fuar ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.

  Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbırlik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yılda bir yapılan ve sektörde en büyük fuarlardan olan InnoTrans-a Türkiye'de ilk defa tramvay üreticisi firma olarak ilk kez katılmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirtti.

  ''Yaptığımız tramvayın ne kadar önemli bir üretim olduğunu buraya geldiğimiz de anladık'' diyen Yılbirlik, dünya devlerinin arasında onlarla rekabet ederek fuara katılmanın ve Türkiye'yi temsil etmenin önemli olduğunu, bundan dolayı çok gururlandıklarını ifade etti.

  YÜZDE YÜZ YERLİ

  Tramvayın Türkiye'nin ve Bursa'nın ilk yerli tramvayı olduğunu, bütün tasarımını ipek böceğine benzettiklerini belirten Yılbirlik, tramvayın 280 kişilik kapasiteli 5 kabinli olduğunu ve yazılımı ve bugisi dahil yüzde yüz kendi eserleri ve üretimleri olduğunu kaydetti.

  2013'TE YOLLARDA

  Yılbirlik, tramvayın 2013 yılında Bursa'da yollarda olacağını bildirdi.

  SIRA UÇAKTA

  Türkiye artık kendi uçağını bile üreten bir ülke olduğunu belirten Yılbirlik, ''İnşallah onları da üreteceğiz. Hızlı tren üreteceğiz. Metro vagonlarımızı üreteceğiz. Bu bir başlangıç hatta geç kalınmış bir başlangıç Türkiye için. Ama dünya devleri arasında Türkiye yerini alacak'' ifadesini kullandı.

  Fuarda çok duygulandığını anlatan Yılbirlik, ''Biz ağladık arkadaşlarla beraber. Babam eski makineci olduğu için bir isteği varmış. Hatta adını da Japonların suzuki marka arabaları vardır. Babam da Duriki koymak istermiş. Durmazlardan öyle bir bağlantı yapmış herhalde. Onu yapamadık ama biz tramvay yaptık. Bunun gururunu yaşıyoruz. Tramvayı, yazılım, yürüme aksamları ile yaptığımız için ayrıca gururluyuz'' şeklinde konuştu.

  Durmazlar Genel Müdürü Ahmet Civan, Tramvay'ın dünya standartlarına uyan bir ürün olduğunu belirterek, kullanılan tüm komponentlerin uluslararası sertifikasyonu olan komponentler olduğunu ifade etti.

  Tasarımdan en son noktasına kadar hepsinin Türk mühendislerinin eseri olduğunu vurgulayan Civan, aracın tüm yazılımları, aracın kontrollü, emniyeti niyeti, haberleşmesi kendilerine ait olduğu için daha sonraki süreçlerde servis anlamında müdahale etmek ve sorun çözmenin çok kolay olacağını kaydetti.

  "YAZILIMDA ULUSLARASI STANDARTLARDAYIZ"

  Mekatronik Bölümü Müdürü Levent Udgu da, yazılım konusunda uluslararası standartlara ulaştıklarını belirterek, böylelikle belediyelerin kendi özel isteklerine ve kendi koşullarına uygun gelişmelere çok hızlı ve düşük maliyete yapma noktasına gelindiğini ifade etti.

  Güvenlik koşullarını çok ağır tuttuklarını anlatan Udgu, kabloların hepsinin yanmaz ve kullanılan soketlerin hepsini altın kaplama olduğunu, bu standartları özellikle yüksek tuttuklarını kaydetti.

  Tramvayda güvenlik şartlarından dolayı hareket halinde kendi kilitleme sisteme bulunduğunu ''tren conrol ve monitoring'' sistemi kendilerinin yaptığını ve Türkiye-de ilk kendilerinin yaptığını belirterek, basit bazı arızaların, haberleşmeden kaynaklanan arızaların bilgisayar tarafından modifiye edilerek düzletilebildiğini, en büyük gelişimin de bu olduğunu kaydetti.

  Proje sorumlusu Taha Aydın da, Türkiye'de olmayan bir teknoloji yaptıklarını belirterek, ''Raylı sistemle ilgili konuyu hem öğrendik hem yaptık bu aracı. Bizim ekibimiz tamamen uluslararası standartlara hakim. Bu işi gelecekte geliştirecek ve yapabilecek standartta ve kabiliyette insanlar'' dedi. Kaynak: AA

  İlk yerli tramvayımız arenaya çıktı Yorumları    Permalink - Mesaj no 1  09-22-2012, 18:43

  → İlk yerli tramvayımız arenaya çıktı


  hayırlı ugurlu olsn
  fuhgu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) fuhgu