Bu Soruların Cevaplarını Bilen Var mı?

* Neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız? * Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye'yi bulmaya çalışırız? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır? * Neden ...

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen mina

1. Alt 03-14-2009, 20:11 #1
    mina Mesajlar: 162
    * Neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız?

* Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye'yi bulmaya çalışırız? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır?

* Neden insanlar birbirlerine sarılınca saga-sola sallanırlar?

* Neden ögrenciler ilköğretimin beşinci sınıfına kadar öğretmene "öğretmenim" diye seslenirken altıncı sınıfta bir anda "hocam" diye seslenmeye başlarlar?

* Neden sınavlarda "4 yanlış bir doğruyu götürür" şeklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırılırlar da "4 doğru bil, bir doğru da bizden" şeklinde bir kampanya başlatılıp, zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır, yoksa ondan tırstığımız için midir?

* Neden dükkanını kapatıp giden esnaf, kapıya "10 dakika sonra dönücem" yazar ve ne zaman gittiğini nasıl anlarız?

* Televizyona çıkan insanlar neden kendilerini Türkiye'deki bütün insanların izlediğini sanırlar?

Örn: "Şu anda 70 milyon bizi izliyor..."

* Düğünlerde neden "Dom Dom Kursunu" ile göbek atılmaktadır."Bir avcı vurdu beni, bin avcı beni yedi" gibi sözler eşliginde kendinden geçen başka milletler var mıdır?

* Neden bazi kızlarımız şirin bir hayvancağız gördüklerinde "inanmıyoruuuum!" derler, inanılmayacak olan nedir?

* Cumartesi ve Pazartesi'nin neden kendi isimleri yoktur?

* Dolmuşlardaki fiyat tarifesinde "en kısa mesafe" neden "indi-bindi" olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mı binilir? Bir terslik yok mudur?

* Bir programı kurarken neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardır? O kadar parayı bayılıp bir bilgisayar programı satın aldıktan sonra "kabul etmiyorum" seçeneğini işaretleyen bir takım saf kişiler mevcut mudur?

* Bulmacalarda boru sesinin karşılığı neden hep "ti"dir? Bulmacaları hazırlayan arkadaşlar hiç "ti" diye ses çıkaran boru görmüşler midir?

* İpana 7 reklamındaki kıza "Ne zamandan beri İpana 7 kullanıyorsun?" diye soran doktor, İpana 7'nin yeni bir ürün olduğunu ve reklamdan sadece bir kaç gün önce piyasaya çıktığını bilmemekte midir?

* Neden ilanlarda "doktordan temiz araba" diye yazılır? Hipokrat yemininde "arabamı temiz kullanacağım" şeklinde bir madde de mi vardır?

el_feta ve gülçin bunu beğendiler.
  2. Alt 03-14-2009, 20:56 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Alıntı:
    * Bir programı kurarken neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardır? O kadar parayı bayılıp bir bilgisayar programı satın aldıktan sonra "kabul etmiyorum" seçeneğini işaretleyen bir takım saf kişiler mevcut mudur?

Cünkü biz bir programi kurmadan önce kurallarini okumayi dahi bos bir is görürüz. Ama o kurallarda belkide neler var degil mi? Bugün cogu program bilgisayarinizdaki özel saydiginiz materyalleri okuyabilmektedir. Sizler bunlari kabul edip programi yüklüyorsunuz (Bizlerde ayni sekilde yapiyoruz :D )

Not: Siz biz dedigim KISIM dogaclama oldu.

3. Alt 03-15-2009, 16:31 #3
    altun Mesajlar: 885
    * Neden sınavlarda "4 yanlış bir doğruyu götürür" şeklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırılırlar da "4 doğru bil, bir doğru da bizden" şeklinde bir kampanya başlatılıp, zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

bu hiç fena olmazdı

4. Alt 07-07-2011, 12:17 #4
    pınaran Mesajlar: 314
    Alıntı:
    Neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız?

onlar istenmeyen insanlardır, kısa da olsa yolculuk boyunca otobüsteki insanlar birbirlerini benimsemişlerdir, dışardan gelen bu yeni kalabalığa anında yabancılaşırız sanki önceki yolcularla 40 yıldır tanışıyormuşuz gibi..
    hele hele otobüsü dolduracaklar, oksijenimiz azalacak, standartlarımız düşecek

Alıntı:
    Neden insanlar birbirlerine sarılınca saga-sola sallanırlar?

pekiştiriyorsun, sahte de olsa, bu hareketle onu gördüğüne sanki çok sevinmişsin gibi oluyor..

Alıntı:
    Neden ögrenciler ilköğretimin beşinci sınıfına kadar öğretmene "öğretmenim" diye seslenirken altıncı sınıfta bir anda "hocam" diye seslenmeye başlarlar?

ee büyüdü yavrucaklar.. öğretmenim de ilgi, heyecan, orada bulunmaktan duyulan sevinç, hocam da ise bi lakayıtlık, sen de kimsincilik, ben artık aştımcılık vardır.

Alıntı:
    Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır, yoksa ondan tırstığımız için midir?

artık ne giyiliyorsa kazak t-shirt içinden boyundan içre aka aka sular gitmesin..

Alıntı:
    Neden bazi kızlarımız şirin bir hayvancağız gördüklerinde "inanmıyoruuuum!" derler, inanılmayacak olan nedir?

o kızlarımız neşeli, kıpır kıpır, içten, candan oldukları için bu tür tepkileri komik ve basit bulunur, oysa bize hep ciddi, olgun, soğuk ve alabalık takılmanın bir erdem olduğu öğretilmiştir.. hayatta olduğunu minimum seviyede belli edeceksin..

Alıntı:
    Dolmuşlardaki fiyat tarifesinde "en kısa mesafe" neden "indi-bindi" olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mı binilir? Bir terslik yok mudur?

semantiği saçma olsa da

morfolojik açıdan önce sesli harfle başlayan kelimenin ardına da aynı kelimeye sessizin gelmesi göze daha hoş gelir

fonetiği de kulağa daha hoş gelir, ne yani bindi-indi mi indi-bindi mi
    tabii ki de indi-bindi

Alıntı:
    Bulmacalarda boru sesinin karşılığı neden hep "ti"dir? Bulmacaları hazırlayan arkadaşlar hiç "ti" diye ses çıkaran boru görmüşler midir?

Konu pınaran tarafından (07-07-2011 Saat 12:33 ) değiştirilmiştir.
  5. Alt 07-07-2011, 12:37 #5
    safinaz Mesajlar: 3.348
    altun´isimli üyeden Alıntı

bu hiç fena olmazdı

Altuncuğum,eskiden forumlarda Şahan Gökbakar'ın Kim 500 Milyar İstemez ki? parodisi gibi yazarken a mı diim ,b mi diim,c mi diim, d mi diim,ne diiim diye çok düşünürdün yoksa direk ban...
    3 ban sonucunda bir doğru üye giderdi.Aslında bilmezlerki o forumun aslında tadı tuzu banlanan üyedir

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.