Türk ve Suudi üniversiteden anlamlı iÅŸbirliÄŸi   Konuyu açan: Ihtilal   Ä°lk Mesaj: 03-21-2013 (12:25)   Son Mesaj: 03-21-2013 (12:25)    Cevap: 0    Gösterim: 416  

03-21-2013

Türk ve Suudi üniversiteden anlamlı işbirliği

Suudi Arabistan Umm Al -Qura Üniversitesi ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi arasında eğitim işbirlikleri açısında oldukça önemli anlaşmaya imza attı. Anlaşma şu alanları kapsıyor:

Suudi Arabistan Umm Al -Qura Üniversitesi ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi arasında eğitim işbirlikleri açısında oldukça önemli anlaşmaya imza attı. Anlaşma şu alanları kapsıyor: GALERİ İÇİN TIKLAYIN İki üniversite arasında bir yıl önce kurulan, sadece muhabbet ve iyi niyette dayalı Yüksek Öğretim İşbirliği, iki üniversitenin yetkililerinin İstanbul'da gerçekleşen buluşmasıyla yazılı metne bağlandı.

Her iki üniversitenin rektörleri arasında imzalanan iyi niyet metni Suudi Arabistan Yüksek Öğretim Bakanlığı'nın da onayının ardından kesinlik kazanmış olacak.

Umm Al-Qura Üniversitesi, henüz anlaşma olmadığı halde geçen yıl, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden 80 kişiyi, bütün masraflarını üstlenerek ağırlamıştı. Gerçekleşen bu ziyarette Umm Al-Qura Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bekri M. Assas geçen yıl ağırladıkları öğrenci grubunun 2 katını bu yıl ağırlamak istediklerini ifade etti. Rektör Bekri M. Assas bunun yanında, Suudi Arabistan Yüksek Öğretim Bakanlığı'nın her yıl 350 Türk öğrenciye burs verdiğini belirtti.

Ãœlkemizin Arap ülkeleriyle olan eÄŸitim iÅŸbirlikleri açısında oldukça önemli anlaÅŸmayla sonuçlanan ziyaret 13-14 Mart 2013 tarihlerde gerçekleÅŸti. Umm Al-Qura Ãœniversitesi'nden gelenÂ*5 kiÅŸilik heyet, FSMV Ãœniversitesi Mütevelli Heyet BaÅŸkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir ve FSMV Ãœniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman tarafından ağırladı.

İstanbul'a gelen Umm Al-Qura Üniversitesi heyetinde, Rektör Dr. Bakri M. Assas, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nabeel A. Koshak, Arapça Eğitim ve öğretim Fakültesi Dekanı Dr. Salih Zehrani, Arapça Öğretimi Enstitüsü Dekanı Dr Adil Banaima, Dr. Hişam Alafgani ve Adil Banaama yer aldı.

İki üniversitenin rektörü tarafından imzalanan Yüksek Öğretim İşbirliği İyi Niyet Metninde şu alanlarda işbirliği öngörüldü:

? İki üniversite arasında öğrencilerin ziyaretinin desteklenmesi
    ? Eğitim ve öğrenim amaçlı öğrenci değişimi
    ? İki üniversitede yapılacak yaz kurslarına öğrencilerin gönderilmesi
    ? İki üniversitenin eğitim programlarını geliştirmesi
    ? İki üniversitenin farklı fakültelerinde ortak ilmi araştırmaların yapılması
    ? Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine eğitim vermesi için öğretim görevlilerinin gönderilmesi
    ? Ortak atölye çalışması, konferans ve seminerlerin yapılması
    ? İki tarafın eğitim ve ilmi tecrübesinden faydalanma

Türk ve Suudi üniversiteden anlamlı işbirliği Yorumları