Milli Eğitim Bakanlığı'ndan YÖK yalanlaması   Konuyu açan: Saatte1   İlk Mesaj: 03-12-2013 (13:28)   Son Mesaj: 03-12-2013 (13:28)    Cevap: 0    Gösterim: 349  

03-12-2013

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan YÖK yalanlaması

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB), Yükseköğretim Yasa Tasarı Taslağı'na ilişkin kamuoyunda yer alan ve Bakanlığın görüşleri olduğu ifade edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB), Yükseköğretim Yasa Tasarı Taslağı'na ilişkin kamuoyunda yer alan ve Bakanlığın görüşleri olduğu ifade edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanarak MEB'e gönderilen Yükseköğretim Kanunu Tasarısı Taslağı önerisine ilişkin kamuoyunda yanlış bilgilenmeye neden olabilecek bazı haber ve yorumların çıktığı belirtildi.

Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 26-27 Aralık 2012 tarihli toplantısında kabul edilen Yükseköğretim Yasa Tasarısı Taslağı önerisine Bakanlık'ta herhangi bir ekleme, çıkarma veya değiştirme yapılmadan, Milli Eğitim Bakanı'nın taslakla ilgili genel değerlendirmelerinin üst yazı ekiyle Başbakanlığa gönderildiği bildirildi.

Açıklama şunlar kaydedildi:

''Bu nedenle bazı basın yayın organlarında, Bakanlık'ta yapılan çalışmalarda 'bazı fakültelerin veya programların sürelerinin 2, 3, 4, 5 ve 6 yıl olarak değiştirildiği', 'meslek yüksekokullarının üniversitelerle bağının koparılarak Bakanlığa bağlanacağı', 'Bakanlıkta komisyon kurularak taslak üzerinde çalışıldığı' yönünde yer alan haberlerin gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.''

Dolayısıyla kamuoyunda yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın görüşleri olduğu ifade edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığına dikkat çekilen açıklamada, konuyla ilgili çalışmalar somutlaştıkça gerekli bilgilerin paylaşılacağı ifade edildi.

Kaynak: AA

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan YÖK yalanlaması Yorumları