Türk üniversitelerine yabancı öğrenci ilgisi   Konuyu açan: Ihtilal   Ä°lk Mesaj: 02-25-2013 (14:29)   Son Mesaj: 02-25-2013 (14:29)    Cevap: 0    Gösterim: 402  

02-25-2013

Türk üniversitelerine yabancı öğrenci ilgisi

ÖSYM verilerine göre, 2001-2002 döneminden 2011-2012'ye kadar Türkiye'deki üniversitelerde kayıtlı öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı 15 bin 505'ten, 31 bin 170'e ulaştı.

ÖSYM verilerine göre, 2001-2002 döneminden 2011-2012'ye kadar Türkiye'deki üniversitelerde kayıtlı öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı 15 bin 505'ten, 31 bin 170'e ulaştı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 2001-2002 döneminden 2011-2012'ye kadar Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısı, üniversitelerdeki eğitim kalitesine ve özellikle Türkiye'nin yurt dışındaki artan prestijine paralel artış gösterdi.

ÖSYM verilerine göre, 2001-2002 eğitim sezonunda, 2 bin 707 olan kayıt yaptıran uluslararası öğrenci sayısı, 2011-2012'de 3 katına çıkarak, 8 bin 410'a yükseldi. Kayıt yaptıranlardaki bu artış toplamdaki öğrenci sayısını da yukarı taşıdı. Aynı dönemler dahilinde, kayıtlı toplam uluslararası öğrenci sayısı 15 bin 505'ten 31 bin 170'e ulaştı. Bu öğrencilerin 4 bin 257'si Azerbaycan, 4 bin 110'u Türkmenistanlı olurken, Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, Moğolistan ve Rusya gibi 40'dan fazla ülkeden yabancı öğrenci de, Türkiye'de öğrenim görüyor.

Son 3 yılda en fazla kayıt yaptıran ülkelerin başında da Türkmenistan ve Azerbaycan gelirken, Somalili öğrenci sayısındaki artış dikkati çekiyor. 2009-2010 döneminde bu ülkeden 6 öğrenci gelirken, 2011-2012'de Türkiye'de öğrenim gören Somalili öğrenci sayısı 242'ye çıktı.

41 ülkeden 566 öğrenci Balıkesir Üniversitesi'nde

Â*Balıkesir Ãœniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda uluslararası arenaya çıkma çabası içine girmiÅŸ eÄŸitim kurumlarından biri olduklarını, bu konuda önemli mesafe aldıklarını söyledi.

Özelikle son birkaç yıl içinde, üniversitelerinde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısında büyük bir artış kaydedildiğini dile getiren Alkan, şöyle konuştu:

''Hollanda, Nijerya, Gana, Rusya ve Azerbaycan gibi 41 farklı ülkeden toplam 566 öğrenci, üniversitemizde öğrenim görüyor. Yabancı öğrencilerin ülkemizi ve üniversitemizi tercih etmesinde YÖK'ün öğrenci kontenjan sınırını yani yüzde 10 barajını kaldırması ve öğrenci seçimini üniversitelere bırakmasının çok büyük bir etkisi oldu. Biz bu yıl yine YÖK'ten izin gelirse yabancı öğrenci alacağız. YÖK, bu konuda bizi serbest bırakırsa daha fazla yabancı öğrenci alacağımıza inanıyoruz. Yani yüzde 10 barajı da kaldırılırsa, siz istediğiniz kadar öğrenci alın denirse çok daha fazla yabancı öğrenci alabileceğimizi düşünüyorum.''

Alkan, öğrenci sayılarını artırmak için yurt dışındaki üniversitelerle anlaşmalar imzaladıklarını belirterek, ''Örneğin, Azerbaycan, Kazakistan ve Kosova üniversiteleriyle anlaşmalar yaptık. Bu anlaşmalar çerçevesinde geçen yaz Kosova'daki üniversiteden 50 öğretim elemanı, üniversitemizden hizmet içi eğitim aldılar'' dedi.

Â*''Türk üniversiteleri tercih edilen üniversiteler arasına girdi''

Â*Son yıllarda Türkiye'deki kayıtlı uluslararası öğrenci sayısında önemli artış yaÅŸandığına dikkati çeken Alkan, ÅŸunları kaydetti:

''Türkiye'nin uluslararası alanda prestijinin artması, öğrencilerin tercih etmesinde önemli rol oynuyor. Bunu yurt dışına gittiğiniz zaman görebiliyorsunuz. Türkiye'nin ekonomik gücünün artmasıyla, uluslararası alanda prestiji arttı ve bu durum, eğitim alanına da yansıyor. Onun için Türk üniversiteleri, uluslararası alanda tercih edilen üniversiteler arasına girdi. Bu konuda aslında Türkiye geç kalmış ülkelerden biri. 2009 yılı verilerine göre, dünya genelinde ülkesi dışında öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı 3.7 milyon. Bu rakamda Türkiye'nin payına düşen aslında az. Bizim yurt dışına gönderdiğimiz öğrenci sayısı ise çok daha fazla. Biz bunu tersine çevirmek istiyoruz. Aslında artarak devam ediyor.''

İngiltere ile ikili ilişkiler yürüttüklerini anlatan Alkan, ''Bir heyet, buraya geldiklerinde öğrenim ücretlerini sordular. Hükümetin aldığı kararla birinci öğretimin ücretsiz olduğunu söyledik. İngiltere'de bu rakamın 9 bin paunt olduğunu belirttiler, ücretsiz eğitime de şaşırdılar. Kendi ülkelerinde İngiltere'de yabancı veya kendi öğrencileri aynı şekilde 9 bin paunt ödüyorlar eğitim için'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Türk üniversitelerine yabancı öğrenci ilgisi Yorumları