Yüksekokullarda 30 günlük iÅŸ yeri eÄŸitimi 1 yıla çıktı   Konuyu açan: Küba   Ä°lk Mesaj: 02-03-2013 (14:27)   Son Mesaj: 02-03-2013 (14:27)    Cevap: 0    Gösterim: 332  

02-03-2013

Yüksekokullarda 30 günlük iş yeri eğitimi 1 yıla çıktı

Türkiye'de ilk kez devlet üniversitesi olarak Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) uygulamaya başlanan ''Threemastr'' programı ile teknik meslek yüksekokul öğrencilerinin iş yerinde aldığı 30 günlük eğitim, 1 yıla çıktı.

Türkiye'de ilk kez devlet üniversitesi olarak Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) uygulamaya başlanan ''Threemastr'' programı ile teknik meslek yüksekokul öğrencilerinin iş yerinde aldığı 30 günlük eğitim, 1 yıla çıktı. Murat Yolcu'nun haberi

SDÃœ Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ramazan Kayacan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meslek yüksekokullarında mühendislerin isteklerini işçilere ve teknisyenlere aktaran, mühendislere yardımcı olan, sanayicinin ihtiyaç duyduÄŸu ara elamanların yetiÅŸtirildiÄŸini söyledi.Â*

Teknikerlerin öneminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de arttığını dile getiren Kayacan, teknikerin aynı zamanda uygulamalı eğitim alarak, uygulamaya hakim olması gerektiğini dile getirdi.

Bu anlamda meslek yüksekokullarında uygulamalı eğitimlerin verilmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Kayacan, bugünkü durumda öğrencilerin ''sömestr'' denilen ve 2 yılda 4 dönemden oluşan, periyotlar içeresinde mümkün olursa okulda uygulamalı eğitim aldıklarını, bunun dışında sadece 30 gün ''staj'' diye tabir edilen sistemle iş yerlerinde çalıştıklarını anlattı.

Sistemin sanayinin istediği şekilde bir öğrencinin yetiştirilmesine katkı sağlamadığına işaret eden Kayacan, Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) teknik meslek yüksekokullarda ''Threemastr'' denilen sisteme geçilmesi yönünde bir tavsiyesi olduğunu aktardı.

''Öğrenci 1 yıllık iş yeri eğitimi süresince gerekenleri öğrenecek''

YÖK'ün tavsiyesine uyan ilk devlet üniversitesinin SDÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu olduğunu, yeni sistemle ilk kez öğrenci aldıklarını bildiren Kayacan, şunları kaydetti:
    ''Her bir dönemimiz 12 haftadan oluşuyor. Dolayısıyla 3 dönemde 36 haftamız söz konusu. Sömestr sisteminde 1 yılda 28 hafta var. Threemastr sisteminde bir yılda 3, iki yılda 6 dönem bulunuyor. Öğrenci bu 6 dönemin 3'ünü okulda teorik eğitim alarak, 3 dönemini de branşı ile ilgili iş yerlerinde eğitim alarak geçiriyor. Öğrenci, böylece eğitimi boyunca 1 yılını iş yerinde geçirmiş olacak. Dolayısıyla bizim öğrencimiz teorik bilgilerin yanında alanla ilgili iş yerinde uygulamalı eğitim almış oluyor ve sanayiye daha hazır halde mezun olabiliyor.''

Kayacan, sistemde ilk iki dönemin okul içi eğitimi olarak belirlendiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
    ''Sonraki iki dönem iş yerinde geçecek. 5'inci dönemde öğrencilerimizi tekrar okulumuza alıyoruz. Bir dönem daha ders veriyoruz. Öğrenci iş yerinde geçireceği son dönemle eğitimini tamamlamış oluyor. Bu model hakkıyla uygulanırsa verilmesi gereken eğitimi tam anlamıyla vermiş olacağız. Mevcut sistemde mesleki eğitim, meslek yüksekokullarda verilmiyor. Bu okullar uygulama ağırlıklı eğitim vermesi gereken okullardır. Yeni sistemde ise olması gereken eğitimi vermiş olacağız.''

Doç. Dr. Ramazan Kayacan, öğrencilerin staj yaptığı iş yerlerinden ''öğrenci tornavida tutmayı bilmiyor'' şeklinde tepkiler geldiğini dile getirerek, ''Öğrenci bir aylık staj döneminde işi öğrenemiyor. Ama 1 yıllık iş yeri eğitim süresince gerekenleri öğrenecek. Bu modelden yetişen öğrenci uygulama alanında kendini yetiştirmiş olarak mezun olacak'' diye konuştu.

Kayacan, programın ilk olarak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ile Yapı Denetimliği bölümlerinde uygulamaya konulduğunu, gelecek yıllarda sistemin uygulandığı bölümlerin artabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Yüksekokullarda 30 günlük iş yeri eğitimi 1 yıla çıktı Yorumları