Türkiye'de 50 bin Suriyeliye eğitim hizmeti   Konuyu açan: Güncelajans   İlk Mesaj: 01-28-2013 (13:27)   Son Mesaj: 01-28-2013 (13:27)    Cevap: 0    Gösterim: 301  

01-28-2013

Türkiye'de 50 bin Suriyeliye eğitim hizmeti

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan yaklaşık 150 bin Suriyeli'den 47 binine eğitim hizmeti veriliyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan yaklaşık 150 bin Suriyeli'den 47 binine eğitim hizmeti veriliyor. Suriye'de yaklaşık iki yıldır süren iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan yaklaşık 160 bin Suriyeli'nin 13 çadır kent ile Kilis ve Harran'daki konteyner kentlerde her türlü ihtiyaçları karşılanıyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinasyonunda çadır ve konteyner kentlerde sığınmacılara barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik ve eğitim, haberleşme ve bankacılık hizmetleri veriliyor.

AFAD Başkanı Fuat Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki 14 kampta bulunan 301 derslikte sığınmacılara eğitim verildiğini bildirdi.

Kamplarda 700 civarında öğretmenle eğitim hizmetlerinin yürütüldüğünü belirten Oktay, şunları kaydetti:
    ''Yaklaşık 23 bin öğrencimiz var, yetişkin 24 bin civarında kişiye ise çeşitli kurslar aracılığıyla eğitim veriyoruz. Bunun yanı sıra 2 bin 900 de kreşlerde kalan çocuklarımız var. Bugüne kadar yaklaşık 500 binin üzerinde kişiye poliklinik hizmeti verdik, yine 7 bin 500'e yakın da ameliyat olmuş hastamız var. Hastanelerimize buradan sevk zinciriyle giden 80 bine yakın sığınmacı hastamız var. Türkiye bu anlamda konuklarına çok ciddi katkılarda bulunuyor.''

Kaynak: AA

Türkiye'de 50 bin Suriyeliye eğitim hizmeti Yorumları