Çadır kentte buruk karne sevinci   Konuyu açan: Sondakika   İlk Mesaj: 01-26-2013 (14:28)   Son Mesaj: 01-26-2013 (14:28)    Cevap: 0    Gösterim: 324  

01-26-2013

Çadır kentte buruk karne sevinci

Türkiye genelinde 16 milyon öğrenci karne sevinci yaşarken, Suriye'deki savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyeli çocuk, yarıyıl tatiline ülkelerinden uzakta girmenin burukluğunu yaşadı.

Türkiye genelinde 16 milyon öğrenci karne sevinci yaşarken, Suriye'deki savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyeli çocuk, yarıyıl tatiline ülkelerinden uzakta girmenin burukluğunu yaşadı. Yaklaşık 2 yıldır iç savaşın pençesinde kıvranan, komşu ülke Suriye'de, yüz binlerce insan çatışmalar sebebiyle ülkelerini terk ederken, aileleriyle birlikte komşu ülkeler sığınan mülteci çocuklar, zor koşullar altında öğrenimlerine devam ediyor. Esad zulmü nedeniyle vatanlarından ayrı bir yaşam sürmek zorunda kalan Suriyeli mülteci çocuklar, kendilerine sunulan eğitim hizmeti nedeniyle Türkiye'ye teşekkür etti.

17 binden fazla mültecinin kaldığı Kahramanmaraş Konaklama Tesisleri'nde çocuklar için oluşturulan dersliklerde 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ilk dönemini tamamlayan bin 860 öğrenci, son ders zilinin çalmasıyla öğrenimlerine 2 hafta ara verdi.

Çadırdan hazırlanan 17 derslikte, 34 Suriyeli öğretmen eşliğinde, Türkiye'deki öğrenimlerinin ilk dönemi bitiren öğrenciler, ülkelerindeki tüm olumsuzluklara rağmen, bir okula ve sınıfa kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Savaşın evleriyle birlikte okullarını da yıktığını belirten Suriyeli öğrenciler, "Biz bu gün ülkemizde olsaydık, karnelerimizi alırdık. Okulumuzu çok özledik. Karne günü olduğunda güler eğlenirdik. Beşar Esad bize bu sevinci çok gördü. Bu sevinci bize yaşatmadı. Burada tatil sevincimiz biraz hüzünlü oluyor." diye konuştu.
    Yarıyıl tatilini aileleriyle birlikte geçireceklerini söyleyen öğrenciler, tatil süresince Kuran kursuna gideceklerini kaydetti.

Kaynak: CİHAN

Çadır kentte buruk karne sevinci Yorumları