Dinçer'den eğitim reformlarıyla ilgili açıklama   Konuyu açan: Saatci   İlk Mesaj: 12-08-2012 (12:26)   Son Mesaj: 12-08-2012 (12:26)    Cevap: 0    Gösterim: 294  

12-08-2012

Dinçer'den eğitim reformlarıyla ilgili açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Türkiye'de fırsat eşitsizliği yaratan her adım değiştirilecek. Herkes eşit imkanlarla yarışmaya girecek" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Türkiye'de fırsat eşitsizliği yaratan her adım değiştirilecek. Herkes eşit imkanlarla yarışmaya girecek" dedi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ercan Akın Fen Lisesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, "Hem eğitimin kademeli hale getirilmesini, hem eğitimde 12 yıllık zorunluluğu, hem seçmeli dersleri, hem Okullar Hayat Olsun Projesi'ni hem de en son kılık kıyafetle ilgili serbestliği üst üste koyduğunuzda bunun bir anlamı var" dedi.

Dinçer, şöyle devam etti: "Bu şimdiye kadar daha otoriter, daha merkezi bir yapı içerisinde hem öğretmenlerimizi yönetmeyi, hemde çocuklarımıza bilgi ve beceri kazandırmayı esas alan yaklaşım yerine, şimdi daha demokratik daha esnek bir yapı içerisinde öğretmenlerimize daha fazla inisiyatif tanıyarak, onların bilgi ve kabiliyetini daha fazla güvenerek, ama dahada önemlisi çocuklarımızın potansiyelini ve kabiliyetini de toplumsal önemli bir kaynak olarak değerlendirerek, onları bu toplum için yeni bir sinerji alanı olarak ortaya koyacağız.''

Fırsat eşitsizliği yaratan her adım değiştirilecek

Bakan Dinçer, sınıftaki çocukların eğitimle ilgili sorularını da yanıtladı. Bakan Dinçer, bir öğrencinin, dershanelerin kapatılması konusuyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

''Ülkede özellikle üniversiteye gidişte çok ciddi anlamda bir fırsat eşitsizliği yaratıyor. Bundan sonra yapacağımız şeyler fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıracak tedbirler olacak. Herkes eşit imkanlarla yarışmaya girecek. Başarılı olan hakkını elde edecek. Türkiye'de fırsat eşitsizliği yaratan her adım değiştirilecek.''

Kaynak: AA

Dinçer'den eğitim reformlarıyla ilgili açıklama Yorumları