735 öğrencisi 440 öğretim üyesi var   Konuyu açan: Günceleditör   İlk Mesaj: 11-25-2012 (12:26)   Son Mesaj: 11-25-2012 (12:26)    Cevap: 0    Gösterim: 316  

11-25-2012

735 öğrencisi 440 öğretim üyesi var

Bakan Yıldırım, iki yıl önce kurulan Katip Çelebi Üniversitesi'nin öğretim üyesi ve öğrenci sayısı ile ilgili de bilgi verdi.

Bakan Yıldırım, iki yıl önce kurulan Katip Çelebi Üniversitesi'nin öğretim üyesi ve öğrenci sayısı ile ilgili de bilgi verdi. Yıldırım, Katip Çelebi Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu üniversitenin henüz 2 yıl önce kurulmasına karşın hızla büyüdüğünü belirtti.

Üniversitenin, iki yılda 12 fakülte, 440 öğretim üyesi ve 735 öğrenciye ulaştığını dile getiren Bakan Yıldırım, ?Hoca başına neredeyse iki öğrenci düşüyor. Bu ülkemizin nereden nereye geldiğini gösteriyor? dedi.

Denizcilik, ticaret, sanayi ve turizm şehri olarak tanımlanan İzmir'in artık bir üniversite kenti haline geldiğini, ilde 9 üniversitede 100 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Yıldırım, Katip Çelebi isminin bu genç üniversiteye verilmiş olmasının çok anlamlı olduğunu kaydetti.

Ak Parti iktidarı öncesinde 76 olan üniversite sayısının 102'si devlet üniversitesi olmak üzere 168'e çıktığını vurgulayan Bakan Yıldırım, üniversitelerin yatırım bütçesinin de 250 milyon liradan 3 milyar liraya çıktığına dikkati çekti.

Yıldırım, eğitime 2012 yılında 39 milyar lira, 2013 yılında ise 47 milyar 500 milyon lira kaynak ayırdıklarını, bunun bir rekor olduğunu vurguladı.

Öğrencilere de seslenen Yıldırım, üniversitelerin sadece meslek edinme yeri olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, ?Biz de buralardan geçtik. Anadolu'nun bir köyünden çıkarak mücadele ederek bu noktalara geldik. Şimdi ülkemizin bize yaptığı yatırımın karşılığını hizmet olarak vermenin gayreti içindeyiz. Üniversiteler meslek öğretmenin yanında insanları küresel, evrensel düşünmeyi öğreten, muhakeme kabiliyetini artıran özgür düşünceyi geliştiren kurumlardır. Gençlerimizin üniversite yıllarını en iyi şekilde kullanmaları çok önemlidir? diye konuştu.

735 öğrencisi 440 öğretim üyesi var Yorumları