Gülan: Dershanelerin kapatılması sevindirici   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 03-27-2012 (12:49)   Son Mesaj: 03-27-2012 (12:49)    Cevap: 0    Gösterim: 378  

03-27-2012

Gülan: Dershanelerin kapatılması sevindirici

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Gülan, dershanelerin zamanla özel okul ya da başka eğitim kurumlarına dönüşeceği açıklamalarıyla ilgili, ''Türkiye'de eğitimin kalitesi açısından sevindirici'' dedi.

Gülan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dershanelerle ilgili yapılması planlanan düzenlemenin eğitim camiasında tartışılmaya başlandığını söyledi.

Yeni özel okulların eklenmesi halinde devletin özel okulları desteklemesinin kaçınılmaz olacağını ifade eden Gülan, şunları kaydetti:

''Özel okullar şu an yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor, bir başka söylemle yaşam mücadelesi veriyor. Hal böyleyken dershane, kan ağlayan bir sektöre dönüşür mü? O da tabiki dershane sahiplerinin vereceği karardır. Devlet Avrupa'da, Amerika'da olduğu gibi öğrenci başına 8-10 bin lira destek verirse özel okulların kapasitesi de dolar, dershaneler de özel okula dönüşebilir. Ancak şu anda özel okulculuk kendi kapanıyor teker teker. Sıkıntı orada.''

Üniversiteye giriş sınavlarıyla okullarda verilen eğitimin paralel olmadığı nedeniyle dershanelere ihtiyaç olduğunu öne süren Gülan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sayın Başbakanın böyle bir hedef göstermesi ileriye yönelik, Türkiye'de eğitimin kalitesi açısından çok sevindirici. Ancak ülke olarak eğitime çok fazla para yatırmamız lazım. Okul ve öğretmen ihtiyacı kalmayacak, okulların eğitim kaliteleri birbirini yakalayacak, öğrencimize yetecek üniversitemiz olacak, ondan sonra da dershanelere ihtiyaç kalmayacağı için başka bir şeye dönüşür. Bütün öğrencilere yetecek kadar üniversite olsa dahi mühendislik, tıp, hukuk için kıyasıya bir kavga olur. Orada dershane gerekir, çünkü bu sınav okul eğitimiyle paralel bir sınav değil.''

Gülan: Dershanelerin kapatılması sevindirici Yorumları