Eğitim-Sen: 63 bin 821 ücretli öğretmen var   Konuyu açan: Sasha   İlk Mesaj: 03-11-2012 (17:51)   Son Mesaj: 03-11-2012 (17:51)    Cevap: 0    Gösterim: 442  

03-11-2012

Eğitim-Sen: 63 bin 821 ücretli öğretmen var

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptıkları araştırmaya göre, 81 ilde toplam 63 bin 821 ücretli öğretmenin görev yaptığını belirtti.

Koncuk, ücretli öğretmenlerle ilgili yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Türkiye"de ücretli görevlendirilen öğretmen sayısını öğrenmek amacıyla 81 ilin valiliklerine yazı gönderdiklerini bildiren Koncuk, "Yazımıza 55 ilden cevap geldi. Cevap alamadığımız iller için Başbakanlık Bilgi Edinmeye başvurduk; ancak yaptığımız başvuru sonuçsuz kaldı. Geriye kalan 26 il için ise MEB"in 2011-2012 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde tespit ettiği rakamları kullandık. İl valilikleri ve MEB"den edindiğimiz bilgiler ışığında 81 ilde toplam 63 bin 821 ücretli öğretmenin görev yaptığı ortaya çıktı" dedi.

-"EN FAZLA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN 11 BİN 709 İLE İSTANBUL"DA"-

Koncuk, en fazla ücretli öğretmenin 11 bin 709 ile İstanbul"da bulunduğunu, İstanbul"u 3 bin 46 ile Ankara, 2 bin 662 ile Şanlıurfa ve 2 bin 316 ile İzmir"in izlediğini aktardı. Ücretli öğretmen sayısının en az olduğu ilin 48 öğretmenle Tunceli olduğunu dile getiren Koncuk, Tunceli"yi 99 ile Karabük ve 100 ile Bayburt"un takip ettiğini kaydetti.

-"NORM KADRO İHTİYACI 81 İLDE 126 BİN 706"-

Yaptıkları araştırmaya göre, norm kadro ihtiyacının Türkiye"de toplam 126 bin 706 olduğunu vurgulayan Koncuk, en fazla norm kadro ihtiyacının 21 bin 894 İstanbul"da olduğunu, İstanbul"un ardından Şanlıurfa (6 bin 586), Gaziantep (3 bin 843) ve Adana"nın (3 bin 721) geldiğini belirtti.

-"İNSANI SÖMÜREN BU MODELİN ÜLKEMİZDE UYGULANMASI UTANÇ VERİCİ"-

Koncuk, araştırma sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

"MEB"in öğretmen açığını ücretli öğretmenler eliyle gidermesi ve ücretli öğretmen istihdamının neredeyse asal istihdam modeli haline dönüşmesi bizi endişelendirmektedir. Eğitim-öğretimin kalitesini sıfırlayan, insanı sömüren bu modelin ülkemizde uygulanması utanç vericidir. Mevcut sitemde dahi öğretmen ihtiyacını karşılayamayan MEB"in, ataması yapılmayan 350 bin öğretmeni bugüne kadar görmezden gelmesi, üstüne üstlük yeni bir sistem ortaya koyarak, 2. kademe eğitimini (eski ortaokul) 3 yıldan 4 yıla çıkarmak istemesi, içinde bulunduğumuz öğretmen ihtiyacını artıracaktır.

MEB"in ücretli öğretmen görevlendirmesine bir an önce son vermesi hem modern dünyayla yarışmak, eğitimde başarı sağlamak, eğitime kalite getirmek, hem de insan sömürüsünü ortadan kaldırmak için zorunludur."

ANKA

Eğitim-Sen: 63 bin 821 ücretli öğretmen var Yorumları