Anaokullarında afet eğitimi   Konuyu açan: Küba   İlk Mesaj: 02-29-2012 (10:49)   Son Mesaj: 02-29-2012 (10:49)    Cevap: 0    Gösterim: 407  

02-29-2012

Anaokullarında afet eğitimi

Aydın Üniversitesi ile Küçükçekmece Belediyesi “Anaokullarında Temel Afet Eğitimi Projesi” ne imza atıyor.

Küçükçekmece İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Küçükçekmece Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü"nün ortak yürüttükleri "Anaokullarında Temel Afet Eğitimi Projesi" kapsamında Küçükçekmece İlçesi"nde bulunan 82 anaokuluna Temel Afet Eğitimi verilecek.

Kanarya Mahallesiyle başlayacak olan eğitimler, Yarımburgaz Mahallesiyle sonlandırılarak, 21 mahalledeki tüm anaokullarında toplamda 6734 öğrenciye eğitim verilecek.

"Anaokullarında Temel Afet Eğitimi Projesi"nin amacı;
    - Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bilinçlenmesi,
    - Afetler karşısında kendilerini ve çevresindekileri nasıl koruyacaklarını öğrenmeleri,
    - Afetlerden önce nasıl tedbir alacaklarını öğrenmeleri,
    - Afetler sonrasında hayatlarına nasıl devam edeceklerini öğrenmeleri,
    - Öğrendikleri bilgileri çevrelerindekilere iletmeleri,
    - Afet ülkesi olan Türkiye"de afetlere karşı bilinçli bir neslin yetiştirilmesi,
    - Öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerine yönelik eğitim ve uygulama rehber kitaplarının tasarlanmasıdır.

Beş ay sürecek olan projede eğitimlerin yanı sıra, çocuklar, öğretmenler ve yöneticiler için özel kitaplar tasarlandı

Öğretmenlerimizin çocuklara afetleri ve korunma yollarını öğretecekleri "Anaokullarında Afet Eğitimi Rehber Kitabı" oluşturularak, afetlerden korunma bilinci konusunda sürdürülebilirlik hedeflenmekte.

Afetlerde en büyük eksikliklerdin biri yapısal olmayan kısımlarla alakalı tedbir alınmamasıdır. Bu durum birçok yaralanma ve kayba yol açmakta. Bu eksiklik göz önüne alınarak anaokullarımızın yapısal olmayan kısımlarının uluslar arası standartlara uygun hale getirilebilmesi için okul yöneticilerine yönelik "Anaokullarında Yapısal Olmayan Kısımların Güçlendirilmesi" kitabı tasarlandı.

Proje sonunda yapılacak olan kokteylde eğitim verdiğimiz anaokulu öğrencilerinden bir grup "Afetlerden Korunmalıyız!" adlı tiyatro gösterisini gerçekleştireceklerdir. Ayrıca 6734 anaokulu öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan "Afet Bilinci" adlı resim yarışmasında birinci, ikinci ve üçüncü olan resimlerin ödülleri verilecek.

istanbuldan.com

Anaokullarında afet eğitimi Yorumları