Ösym

100 yıl sonra biri çıkıp "20. ve 21. yüzyıllarda Üniversite Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın Türkiyeli Gençlerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri" başlıklı bir araştırma yapsa ne yürek hoplatıcı sonuçlar çıkar kim ...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen alptraum

1. Alt 03-29-2008, 13:31 #1
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    100 yıl sonra biri çıkıp "20. ve 21. yüzyıllarda Üniversite Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın Türkiyeli Gençlerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri" başlıklı bir araştırma yapsa ne yürek hoplatıcı sonuçlar çıkar kim bilir...
    Büyük sınavın üzerinden bir hafta geçti.
    Sınav gazileri yeni yeni kendine geliyor.
    Ve üniversite hayatına uzanan bu sırat köprüsünün nasıl bir cehennem olduğu, fırtına dindikten sonra daha iyi anlaşılıyor.
    Gelin bugün, gençlerin takıldığı âlemlere bir göz atıp sınav sonrası "tahribat raporu" çıkaralım:

* * *

Deli grubunun "ÖSYM" için yazdığı şarkı herkesin dilinde...
    Küfürlü sözleri nedeniyle ortalıkta bulunması kolay değil. Ama konserde çalıyorlar; amatör çalışmalara yer veren bir sitede de klibi yayımlanıyor (http://www.youtube.com).
    Sözleri şöyle:
    "3 sene uğraştım/ kurtarmak için hayatımı/ gece gündüz çalıştım/ kazanabilmek için sınavı/ peki şimdi ne değişti/ geleceğim belirsizleşti/ bir şey söyleyeceğim size/ s....m sınav sisteminize/
    Ö-SE-YE-ME g...ü ye/ Ö-SE-YE-ME g...ü ye..."
    "Böyle gelmiş böyle gitmez/ sınav için hayat zindan edilmez/ 3 saat 180 soru/ Allah'ım sen aklımı koru/ kaybettim ben kendimi/ yok ettiniz geleceğimi/ Bir şey söyleyeyim size/ o sınav g....n g...ze..."
    Bu kadarını yazabiliyorum; meraklısı bulur dinler.
    Ama genç sitelerde şarkıya ilk tepkiler "Seneye Eurovision'a bununla katılalım" şeklinde...
    Lise sonda her sabah koro şeklinde söylenmesini öneren de var, "Sınav boyunca kulağımda çınladı" diyen de...
    En doğru yorum şu:
    "Sınav sistemine olan kinin vardığı son nokta..."

* * *

Leman dergisi de bu yıl ÖSYM karşıtı ilginç bir eylem örgütledi.
    Her yıl "En kötü karneyi getiren öğrenciye bisiklet" hediye eden Leman bu yıl ÖSS'deki çarpıklığa dikkat çekmek için bir rekor denemesi yaptı.
    Leman için sınava giren Sefa Boyar'ın amacı bütün soruları yanlış yanıtlayıp ÖSYM'de alınabilecek en düşük not olan "eksi 45 net"i tutturmaktı.
    Zor işti:
    Çünkü yanlış cevabı bulabilmek için doğrusunu bilmek gerekiyordu.
    Sefa rekor denemesinden mutlu çıktı. Hepsini yanlış yanıtladığını düşünüyordu. Ama ÖSYM bu mutluluğu ona çok gördü. Çünkü sorulardan 3'ü yanlıştı. Ve Sefa büyük olasılıkla "yanlış" soruya "doğru" cevap vermişti.

* * *

Her başlığı okurlarının satırlarıyla internette faş eden Ekşi Sözlük'te (http://sozluk.sourtimes.org) ÖSYM için yazılanlardan da örnekler verelim:
    "Sınavlara hazırlanmaya başlayana kadar aklen ve bedenen sağlıklı olan gençlerimizi hazırlık ve sınav sürecinin sonunda paranoyak, psikopat, asosyal vs. yapmayı başaran yegâne sınav sistemi...
    "Uçakla çarpılması gereken başka bir mekân..."
    "Dershanelere hayvan gibi para kazandıran soru bankası..."
    "Gerçek açılımı:
    Öğrenciye Sağlı sollu Yerleştirme Merkezi."

* * *

Yazıyı yine bu haftaki Leman'dan bir alıntıyla bitirelim.
    Bir öğretmenin, öğrencisi için tuttuğu bir not bu... Şöyle diyor:
    "Çok başarısız bir öğrenci... Zekâ düzeyi çok düşük. Arkadaş ilişkileri zayıf. Üstelik çok hayal kuruyor. Sınıfta huzursuzluk yaratıyor. Kanımca okuldan alınması herkes için iyi olacak."
    Öğrenci kim mi?
    1921 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü alan, bilimde devrim yaparak çağdaş fiziğin önünü açan ünlü Alman fizikçi Albert Einstein...

Can DÜNDAR

serkaan001 bunu beğendi.
  2. Alt 03-29-2008, 13:53 #2
    serkaan001 Mesajlar: 269
    Hayatımızın en güzel ve verimli çağları masabaşlarında havuzun debisini ve tanımadığımız kişilerin yaşlarını bulmakla geçiyor.
    Peki gerçekten ÖSYM kişinin özelliğini ölçerek mi üniversiteye gitmesini sağlıyor.Bence hayır.Sözel zekaya sahip bir insan sayısaldan soru çözmek zorunda.çözmezse ne oluyor peki;seneye tekrar aynı çileyi çekiyor.
    Peki üniversite hayatına atılmak için hayatımızdan kaç sene gidiyor.Ben 3. senemde üniversiteyi kazandım ve istediğim bölüme yerleştim.Ama sınava girdiğim sene ev halkından babamı bazen göremiyordum.Evde yaşayan gizli bir asalak gibiydim.
    Üniversite bitti.İŞ hayatına atıldım mı: HAYIR HAYIR HAYIR.
    Peki neden?
    Nedeni üniversitden yeterli düzeyde bilgi ile çııkmışmıyım.
    Sonuç: Tekrar bir sınava tabii olmamız gerektiği.
    Nedir bu sınav: Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)
    1 gün içerisinde 2 tane sınava tabii olmak.
    Sabahki sınav Genel Yetenek ve Genel Kültür 120 soru 2 saat.
    Öğleden sonraki sınav Eğitim Bilimleri 120 soru 2,5 saat.
    Peki kazandın diyelim,hemen atanıyor musun???
    HAYIR,HAYIR,HAYIR.
    Eğer bitirdiğiniz bölümden devlet fazla alım yapıyorsa şanslısınız puanınız yüksek olması şartıyla.
    Peki alım yoksa. Kaderinize küsüp tekrar sınava gireceksiniz.
    Ben şanslı kesimden bir kişiyim.Sınavı yüksek puanla kazandım ve atandım.
    Peki şanslı olmayan kişiler,arkadaşlarım ne yapıyorlar.Kimisi polis oldu,kimisi askere gitti geldi,kimisi de tavuk dönercilik yapıyor.
    TAVUK DÖNERCİ. Tebeşir tutmak,bilgi aşılamak için eğitim görnüş kişiler şuan Tavuk kesiyor ve garsonluk yapıyor.

EĞİTİM ŞART. Ama eğitimsiz olup da yönetimde olan kişilere EĞİTİM ŞART.
    Teşekkürler.
    Hayatımdan yıllar çalanlara İçimi dökmemi sağlayan forum açtığın için sana da çok teşekkürler ALPTRAUM abim.

3. Alt 03-29-2008, 14:00 #3
    kipchak Mesajlar: 1.658
    Blog Başlıkları: 506
    @serkaan001
    gerçekten hocam tam anlamıyla içinizi dökmüşsünüz..
    tabikide bunlar gerçekler öss bendende aldı 2 yıl...

4. Alt 03-29-2008, 14:01 #4
    serkaan001 Mesajlar: 269
    ÖSS 3,KPSS 1 snemi çaldı. Peki nerede kaldı KUL hakkı???

5. Alt 03-29-2008, 14:02 #5
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Üstad su cümleyide ekliyeyim

Kpss sinavini devletin alim yaptigi bölümlere tabi puani gectikden sonra birde MÜLAKAT var

Bu mülakat ister puan siralamsinda 1. ol istersen sonuncu ol hic farketmiyor

Bir tanidiginin ,referansinin,torpilinin

olmasi sart yoksa alim olsan alinamiyorsan nice yerlere

Rabbim yar ve yardimcimiz olsun insallah

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.