Türkler ve Kürtler esitmidir? - Ahmet Altan

Aynı ülkenin vatandaşıyız. Aynı topraklarda yaşıyoruz. Peki, hepimiz eşit miyiz? Hadi, daha net soralım. Türklerle Kürtler eşit mi? Hiç duraksamadan "tabii ki eşitiz" diyecekler olacaktır. Ne kadar eşitiz biz Kürtlerle? ...

Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 3 gönderen alptraum
  • 1 gönderen alptraum
  • 2 gönderen müntehir

1. Alt 10-05-2009, 09:24 #1
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Aynı ülkenin vatandaşıyız.

Aynı topraklarda yaşıyoruz.

Peki, hepimiz eşit miyiz?

Hadi, daha net soralım.

Türklerle Kürtler eşit mi?

Hiç duraksamadan "tabii ki eşitiz" diyecekler olacaktır.

Ne kadar eşitiz biz Kürtlerle?

Türkler Türkçe konuşuyor, Kürtler Kürtçe.

Devletin resmî dili ne?

Türkçe.

Demek dilde eşit değiliz, ülkede yaşayan bir grubun dili "devletin resmî" dili, diğer büyük grubun dili "resmî" değil.

Glkede eğitim hangi dilde yapılıyor?

Türkçe.

Kürtçe eğitim yapan okul var mı?

Yok.

Kürtçe eğitim yapan üniversite var mı?

Yok.

İngilizce, Fransızca bile eğitim yapılabilir ama Kürtçe yapılamaz.

Demek, eğitimde de eşit değiliz.

Anayasaya göre bu ülkenin vatandaşlarına ne deniyor?

Türk.

Kürtlere ne deniyor peki?

Onlara da Türk deniyor.

Kürtler, Türk mü?

Değil.

Niye onlara da Türk diyoruz öyleyse?

Çünkü anayasa öyle emrediyor.

Anayasaya göre, bu ülkenin "Kürt" vatandaşı Kürt olabilir mi?

Olamaz.

Demek anayasaya göre de eşit değiliz.

Dilde eşit değiliz, eğitimde eşit değiliz, anayasada eşit değiliz.

Peki, nerede eşitiz?

Askere giderken eşitiz, Kürt Türk ayırımı yapmadan herkesi askere alıyorlar.

Vergi verirken eşitiz, Kürt Türk ayırımı yapmadan herkesten vergi alıyorlar.

Demek ki devlete karşı "sorumluluklarımızda" eşitiz.

Ama devletten aldıklarımızda eşit değiliz.

Sizce bu hakkaniyete uygun mu?

Adamı askere götür, vergisini al ama dilini, eğitimini, anayasal eşitliğini kabul etme.

Sonra da "sorun ne" diye sor.

"Sen niye mesele çıkartıyorsun" diye kız.

Adamları öldürüp kuyulara at, sokaklarda vur, hapishanelerde işkence yap.

Bu tabloya baktığınızda sizce "Kürt sorununun" temeli ne?

Bence bu sorunun bir tek nedeni var.

Eşitsizlik.

Bir halkın diğerini esir gibi görmesi.

"Benim ırkımı, benim dilimi, benim üstünlüğümü kabul edeceksin" demesi.

Biz niye Kürtlerle eşit değiliz peki?

"Eşit olursak, aynı hakları verirsek ülkemiz bölünür" diyorlar.

Kimin ülkesi bölünecek?

Bizim ülkemiz.

Biz kimiz?

Türkler.

Kürtler kim peki?

Burası onların da ülkesi değil mi?

Cevap hazır, "elbette onların da ülkesi." Peki, burası "hepimizin" ülkesi de neden ülkeyle ilgili korkularımız "eşit" değil?

Biz "bölünürüz" diye korkuyoruz da, Kürtler neden "bölünürüz" diye korkmuyor?

Aynı ülkenin "ortak sahiplerinin" o ülkeyle ilgili ortak korkuları olması gerekmez mi?

Biz korkuyoruz çünkü Kürtlere "eşit" davranmadığımızı, onları esir gibi gördüğümüzü ve onların buna bir son vermek isteyebileceğini düşünüyoruz.

Bir ülkedeki iki büyük halktan biri diğerine hâkimiyetini zorla kabul ettirmeye kalkarsa sürekli olarak "bölünmekten" korkar.

Sonunda da bölünür zaten.

Kürtlerin dili de resmî dillerden biri olsa, onlar da Kürtçe eğitim yapsa, anayasa onlara zorla "Türk" demese Türkiye'de Kürt sorunu olur mu?

Olmaz.

Öyleyse sorunun çözümü belli.

Üstelik kolay ve basit.

Eşit oluruz, sorun biter.

Niye sorunu bitirmiyoruz?

Çünkü "eşit" olmak istemiyoruz.

Peki, "biz neden Kürtlerle eşit olmak istemiyoruz?" Türkleri Kürtlerden daha üstün kılan ne?

Daha kalabalık olmak ve bir orduya sahip bulunmak mı?

Silah mı yani?

Siz silahı baştan ortaya koyarsanız, dağlarda silah patlamasına niye şaşıyorsunuz?

Siz silahı ortadan kaldırın, zorla "efendilik" taslamayın, dağda silah filan kalmaz.

Sorun da kalmaz.

Ama önce tanrının ve kulun önünde "eşit" olmayı kabul edin

Ahmet Altan - Taraf gazetesi

yabanGülü, altun ve shevval bunu beğendiler.
  2. Alt 10-05-2009, 12:23 #2
    mus'ab Mesajlar: 331
    BİZ KARDEŞİZ. BAY AHMET ALTAN

sayın ahmet altan Ergenekon pisliğinin üzerine cesaretle giderken sizleri alkışlayan. yazı yazdığım her yerde destek olmaya çalışan. Bir vatandaşım bu ülkede yada dünyanın hiç bir yerinde nerede olursa olsun IRKÇILIĞA karşı duruyorum çünkü bu olaya islami ve peygamberi bakıyorum.

ama sizler rant, reyting, kazanç rüzgarı, ne tarafa eserse, o tarafa dönersiniz. şu okuduğum yazınız fitne çıkarmaktan başka hiç bir işe yaramayacaktır. biraz sonra aşağıya sıralayacağım maddeleride sen oku bakalım ne diyeceksin.................

arkadaşlar baştan söleyeyim. bu ülkenin! askerine, polisine , devletine. insanına. toprağına. yapılan her saldırıda savunma olarak, neyapalım devlet bize bakmıyor. okulumuz yok, yolumuz yok, fakirlik var, diye kıl kendir savunması yapılmasın. 30 yıldır bunları dinliyoruz..
    şimdi sıralıyorum.

evet sayın altan bir çok konuda eşit değil türkler ve kürtler. mesela
    iran ırak suriye tarafına geçip amerika israil italya gibi birçok hainlerden destek ve emir alıp ülkesine zarar vermez türkler demek eşit değiller.

uyuşturucu haplar ile cesaretlendirip dağlardan, köylere saldırıp, iki aylık bebelerde dahil
    katledenle aynı duyguları asla paylaşmaz türkler. demekki eşit değiller.

bu ülkenin devletinden çalacağınız, su, elektirik, gaz, vergi, vs size helaldir fetvasını verecek kadar dincahillerinin ve alim müsveddelerinin oyununa asla gelmez türkler. demekki eşit değiller.

bir gazeteci olarak siz daha iyi biliyorsunuz bu gün doğuda birçok köyde elektirik parası veren birtek kimse bulamazsınız. demekki bu konudada eşit değiller.

yine bir arkadaşımın dayısı doğuda bir belde belediye başkanı. Koca beldede elektirik parası ödeyen tek insan. İnsanlar ona aptal gözüyle bakıyor. Bak demekki eşit değiller.

İstanbul sebze meyve halini bir araştırın hem ülkemize de katkınız olur haldeki 500 küsür dükkanın 450 den fazlası Kürtlerindir sebze meyve ve narenciye dolu kamyonlar kapıdan girerken rusum beli devlete gitmesin diye kapı kontrol dekilere iki üç kat fazla rüşvet veriliormu verilmiyormu bunu bir gazeteci olarak araştırmak size yakışır ve göreviniz. Demekki eşit değil Türkler ve Kürtler.

Eğer yoksulluktan terörist olunsaydı! Başta Yozgat olmak üzere, Kırşehir. Niğde, Aksaray, Konya, başkentimiz Ankara, Sivas, (örnekler daha çok) bu illerimizin köylerini bir gezin yol yok ,su,yok fakirlik iliklerine işlemiş ama terörist değiller. Ama hain değiller. Ama hırsız değiller. 80 milyonun hakkını fetva ile yemiyorlar. Demekki Türkler ve Kürtler eşit değiller.

Dünyanın neresinde resmi dil ikitane varki. tarihte Osmanlı olarak anılmış kurucuları türk olduğundan Türkiye denilmiş. Lütfen ciddi olun size hiç yakışmıyor.

Dünyanın tüm ülkelerinde yabancı dil kursu var. Evet var. Ama sorun bakalım almanyanın sınırı içinde olan alman kimliği kullanan larada ayrı bir dil dersi varmı. Güldürmeyin Allahaşkına, Hollanda da, kendi vatandaşı olan ama bir şehri doğusunda diğer şehri batısında olan lara ayrı dil kursumu veriliyor.

Buna rağmen şu anki açılımla bu dedikleriniz de gerçekleşirse ve hala terör örgütü destek görürse ve siz ozamn bu ihaneti yazmazsanız. Yazıklar olsun…

ESAS MESELENİN ÖZÜ ŞU

Ben bir türküm ama geçen gün yazmıştım birdaha yazayım ALLAH resulünün reddettiği ırkçılık la asla ilgimiz olmaz.. sizin gibiler inadına ALLAH cc, tanrı diyenler ALLAH ve rasulullah demekten korkanlar, Allah resulü (s a v ) reddettiği ırkçılığı nereden bileceksinizki

Doğunun en ücra bir köşesinde olan Müslüman kürt afrikanın ıssız ormanlarındaki Müslüman siyahi. İran daki Müslüman acem ve Azeri Arabistan çöllerindeki Müslüman bedevi daha dün Müslüman olan İngiliz, alman ve Koreli, ile bizler kardeşiz.

Siz bu ve benzeri yazılar yazarak aramıza fitne sokarsınız ama kardeşliğimizi engelleyemezsiniz. Çünkü ALLAH’ın emri var.

Şimdi diyeceksinizki madem böylede siz niye yazdınız. Şunun için yazdım okuyan kardeşlerimiz aaa bak neler varmış deyip ırkcı tutum sergilemesinler yapılanlar sadece yapanların ayıbı ve günahıdır benim yazdıklarım Kürtlerin tamamını kapsamaz ve bu nedenle asla tüm Kürtler sorumlu tutulamaz.

GELELİM EŞİT OLDUĞUMUZ KONULARA

Bu ülkede hem kürt hem türk cumhur başkanı olmuştur demekki eşitiz.

Bu ülkede hem türk hem kürt başbakanlar olmuştur demekki eşitiz.

Bu ülkede hem türk hem kürt millet vekilleri devamlı olmuş ve var demekki eşitiz

Bu ülkede İstanbul gibi yerlerde çeşitli partilerden hem türk hem kürt belediye başkanlarımız var demekki eşitiz.

Bu ülkenin okullarında dekan’ından öğretmenine hem kürt ve hem türk var demmekki eşitiz.

İstanbul’umuzun her sokağında türk ve kürt esnaf yan yana hepsindende alışverş yapıyoruz demeki eşitiz.

Aynı apartmanda karşılıklı daireleri paylaşıp birbirimize çay içmeye gidiyoruz demekki eşitiz

Bu ülkenin uçağında, treninde, otobüsünde, minibüsünde, aynı koltukları paylaşabiliyoruz demekki eşitiz

Okulumuzun müdürü kürt. Sınıf öğretmeni kürt okuyan çocuklarımız karışık demekki eşitiz

Eminolun en az bu kadar daha yazabilirim fakat okuyacak olan kardeşlerimizi üzmeye hakkımız yok. Diye düşünüyorum

Bay Ahmet ltan bu ülkede Türkçülüğün kitabını yazan adam bir ermeni Kürtçülüğü körükleyenlerde öyle, yeter bu ülkeyi bu kadar maddi ve manevi zarara soktunuz artık insanların ırkıyla, kavmiyle, milliyetiyle, inancıyla, memleket ve bölgesiyle oynayarak kendinize kazanç kapısı yapmayın. Ben müslümanım dünya Müslümanlarının tamamıyla kardeşim, böyle düşünen milyonlarca türk milyonlarca kürt var . kendinize başka uğraş bulun.
    Bak bir münevver karabulut olayını Ergenekon çetesinin önüne perde yaptılar. Aslında senin gazeten değişmeyen bir manşet atarak türkiyenin gündemi terör örgütü Ergenekon ve onun taşeronu pkk türkiyenin gündemine yeniden oturuncaya kadar. Azimle devam etmeniz gerekirken uğraştığın şeye bak. Yoksa senidemi susturdular

3. Alt 10-16-2009, 20:58 #3
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Fakat bir kac unsurda KÜRTLER i pkk ile degerlendirmek dogru degildir kanisindayim. Hak T.C. hükümetinde yasayan türk, kürt, laz v.b. gibi IRKLARI esit halde icerisine aldigini söylneyiorsa, Daga cikan devletin sorunu olsa gerek kürdün sorunu degil...

mus'ab bunu beğendi.
  4. Alt 10-16-2009, 23:45 #4
    mus'ab Mesajlar: 331
    haklısınız dağa çıkan dağ kanunlarıyla halledilir. Ben zaten kürtleri pkk dan ayrı tutuyorum ve olaya islam kardeşliği gözüyle bakıyorum.

5. Alt 06-23-2010, 23:28 #5
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Taraf yazarlarına illet oluyorum. Kendileride iyi biliyorlar birgün onlarında başına bela olacak pkk ancak dünya malı tatlı olursa olsun ama biz iktidardan düşmeyelim diye çıbanı başlarında bitirmek istiyorlar. Bu arada tabiki canı yanacak olan halk diye düşünüp kendileri haksız haram kazançlarını ülke dışında da yeriz diye hareket ediyorlar.
    Etnik kimliğe, inanın hiçbir T.C. vatandaşı bakmaz bizlerin baktığı ve bakacağı tek şey pkk adlı şerefsizler topluluğuna destek veriyormu vermiyormu , Vatanına baglımı degilmi? Eger vatanına hain örgütün peşinde köpekse bu kişinin kökenine bakmam silerim olay kısaca budur. Hayalettikleri şeyi kurduklarını düşünelim; mutlaka bir çomak sahibinin köpekleri olarak yaşarlar oda ne özgürlük ne hak ne de demokrasi olur. Uyanın artık uyanın sizi Türk Milletinden( T.C. 'den) başka hiç bir millet kardeş saymaz sayanlarda köprüyü geçene kadar sayar ve köprünün sonunda uçurum olur.

6. Alt 06-27-2010, 13:58 #6
    müntehir Mesajlar: 18
    etnik kimlige oyle bir bakarlar ki, kac tanesine ben sahit oldum. keske sadece devlet yapsaydi bu ayrimciligi fakat "halk" da yapiyor.

PKK diye bir orgut neden var oldu diye sormak hainlik degildir, aksine akl-ı selimdir. ve bu soruyu sormak eger PKK'ya destek vermek olarak algılanıyorsa bu da ciddi bir problemdir.

PKK'nın tamamen bitebilmesi, tabansiz kalabilmesi icin en basta kürtler ve pkk'nın algılarda ayrılması gerekiyor eger sorunun cidden bir mülkiyet ve egemenlik sorunu oldugu dusunuluyorsa...

altun ve mus'ab bunu beğendiler.
  7. Alt 09-02-2010, 07:04 #7
    Ziyaretci
    DANTES 01 Mesajlar: n/a
    ahmet Altan , kendi ütopyasında bir eşitlik kavramıdır olusturmuş konusyor.. günü kurtarma amacında ... okurken sinirlendiğimi hissettim.. mus'ab kardeşim ne güzel açıklamış olay budur...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.