Sigara haram mi? Değil mi?

Günümüzde birçok insanın vazgeçemediği, bırakmak istendiği ama başarılı olamadığı bir alışkanlık olan sigara.. Sigara içinler ailesinin nafakasını bir bölümünü sigaraya ayırıyor..Aylık ortalama 100-150 bin lirayı ayırıyor..Sigara haram mı? Helal mi? ...

1. Alt 08-20-2009, 14:56 #1
    Unnecessary Mesajlar: 726
    Günümüzde birçok insanın vazgeçemediği, bırakmak istendiği ama başarılı olamadığı bir alışkanlık olan sigara..
    Sigara içinler ailesinin nafakasını bir bölümünü sigaraya ayırıyor..Aylık ortalama 100-150 bin lirayı ayırıyor..Sigara haram mı? Helal mi? Hep tartışıldı.. Bu konuyla ilgili açık ayet ve hadis olmadığı için Müslüman kimliğini yaşamaya çalışanlarda sigaraya yenik düşüp onu içmeye devam ediyorlar..
    Dinini yaşamaya çalışan insanların içinde, sigara içerek hata yaptığı düşüncesi vardır..Ve halada var..
    Şimdi birçok çocuk gençliğe adım atarken, kendinin büyüdüğünü ispatlamak istercesine sigaraya sarılıyor..Onlar için sigara erkeliğinin bir göstergesi olarak görüyorlar..
    Belki babalardan örneği bu şekilde alıyorlar..Bayanlar arasında da yaygınlaşan bu durum
    Çağdaşlığın sosyetik olmanın sigarayla göstermeye çalışılıyor..
    Sağlık açısında birçok sakıncaları ispat edilmiş ama bırakılmıyor..
    Müslüman bir kişi, örnek olan kişidir, çocuklarımıza çevremize iyi bir örnek miyiz?..

AYET-İ KERİME VE HADİS-İ ŞERİF

Malını saçıp savurma. Cünkü saçıp savuranlar Şeytanların kardeşleridirler. Şeytan ise Rabbine çok nankör bulunuyor..(İsra 26-27.)

Kendinizi kendi ellerinizle ateşe atmayı.(Bakara 195)

O ( Peygamber) onlara güzel ve faydalı olan şeyleri emreder ve onları kötü olan şeyleren nehyeder. Onlara temiz/hoş şeyleri kendileri için helel, murdar ve habis şeyleri üzerine haram kılar. (Araf 157.)

Resulullah (sav) efendimiz buyurdular ki: “Şurası bir gerçektir ki haramlar apacık bellidir, helallerde apaçık bellidir, bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır, İnsanların çoğu bunu bilmez. Kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur,tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşecek durumdadır.
    Haberiniz olsun! Her mekilikin bir koruluğu vardır.Allah’ın koruluğuda haramdır..
    Hberiniz olsun! Cesette bir et parçası vardır ki, eğer o sağlıklı olursa, cesedin tamamı sağlıklı olur. Eğer o bozuksa, cesedin tamamı bozuk bozulur.Haberiniz olsun! Bu et parçası kalbdir.. (Buhari İman 39, Musakat 107.)

3rd eng bunu beğendi.
  2. Alt 08-20-2009, 15:01 #2
    Sigara bugün ülkede ekmek gibi tüketiliyor.
    Sevgili muhakemeliler ..
    Malını saçıp savurma. Cünkü saçıp savuranlar Şeytanların kardeşleridirler. Şeytan ise Rabbine çok nankör bulunuyor..(İsra 26-27.)
    israf olduğu apaçık ortada o halde günah değil midir?

Sevgili sigara içen arkadaşlarım

Resulullah (sav) efendimiz buyurdular ki: “Şurası bir gerçektir ki haramlar apacık bellidir, helallerde apaçık bellidir, bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır, İnsanların çoğu bunu bilmez. Kim bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur,tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşecek durumdadır.
    Haberiniz olsun! Her mekilikin bir koruluğu vardır.Allah’ın koruluğuda haramdır..
    Hberiniz olsun! Cesette bir et parçası vardır ki, eğer o sağlıklı olursa, cesedin tamamı sağlıklı olur. Eğer o bozuksa, cesedin tamamı bozuk bozulur.Haberiniz olsun! Bu et parçası kalbdir.. (Buhari İman 39, Musakat 107.)

Fazla söze ne hacet!!

3rd eng bunu beğendi.
  3. Alt 08-20-2009, 15:14 #3
    Evet sigara içenlerin düşünceleri nedir?

3rd eng bunu beğendi.
  4. Alt 08-20-2009, 16:33 #4
    3rd eng Mesajlar: 675
    haram ama intihar daha çok haram.....................

Unnecessary bunu beğendi.
  5. Alt 08-20-2009, 18:58 #5
    arowona Mesajlar: 14
    ibnul teymiye haramdır demiştir..ibnul teymiyeye "sapık-sapıtmış"diyenlerinde ağızlarında illa bi sigaralı foto..anlamadım gitti!..

3rd eng bunu beğendi.
  6. Alt 08-20-2009, 20:09 #6
    altun Mesajlar: 885
    3rd eng´isimli üyeden Alıntı
    haram ama intihar daha çok haram.....................

bu ara intihar kelimesi üzerinde çok durdunuz,öyle bi hata yapmayacağınızı biliyorum,zaten ALLAHa inancı olan bi insan o kelimeyi ağzına bile almaz,alamaz
    ALLAH hiçbir kuluna taşıyamayacağı yük vermez,herşeyin başı sabır
    allah size sabır nasip etsin
    yar ve yardımcınız olsun

3rd eng bunu beğendi.
  7. Alt 08-20-2009, 20:11 #7
    altun Mesajlar: 885
    sigara içenleri hiç anlamam zaten herşeyi bırak o kokusuna nasıl dayanıyorlar anlamıyorum

Unnecessary ve 3rd eng bunu beğendiler.
  8. Alt 08-21-2009, 00:02 #8
    arowona´isimli üyeden Alıntı
    ibnul teymiye haramdır demiştir..ibnul teymiyeye "sapık-sapıtmış"diyenlerinde ağızlarında illa bi sigaralı foto..anlamadım gitti!..

bende senin yazdığından anlamadım:(

3rd eng bunu beğendi.
  9. Alt 08-21-2009, 00:05 #9
    altun´isimli üyeden Alıntı
    sigara içenleri hiç anlamam zaten herşeyi bırak o kokusuna nasıl dayanıyorlar anlamıyorum

ben o kokuya çok dayanamam 2 dk da öksürük tutar yanımda bile içilmesine izin vermem leş gibi ööö: )

3rd eng bunu beğendi.
  10. Alt 08-21-2009, 01:23 #10
    pınaran Mesajlar: 314
    Haram tabii
    İçmeyin şu zıkkımı

Unnecessary ve 3rd eng bunu beğendiler.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.