Neden ?

Sadece merak ediyorum neden ? • Birleşmiş Milletler Kadınlar Kalkınma Fonu’na (UNIFEM) göre Afgan kadınlarının yaklaşık yüzde 90’ı okuma yazma bilmiyor. • Kız çocuklarının yalnızca yüzde 30’u eğitim alabiliyor. Eğitim ...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen kipchak

1. Alt 03-08-2009, 17:45 #1
    hamiyoda Mesajlar: 15
    Sadece merak ediyorum neden ?

• Birleşmiş Milletler Kadınlar Kalkınma Fonu’na (UNIFEM) göre Afgan kadınlarının yaklaşık yüzde 90’ı okuma yazma bilmiyor.
    • Kız çocuklarının yalnızca yüzde 30’u eğitim alabiliyor. Eğitim alamayan kız çocuklarının oranı, güneydeki Urozgan ve Zabul bölgelerinde yüzde 90’a kadar çıkıyor.
    • Bir Afgan kadını başına 6.6 çocuk doğumu düşüyor; ki bu dünya ortalamasının iki buçuk katından da fazla.
    • Kadınların sadece yüzde 2’si doğum kontrolü uygulayabiliyor.
    • Her 3 Afgan kadınından birisi, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalıyor.
    • Afgan kadınlarının ortalama yaşam ömrü 44 yıl...
    • Evliliklerin yüzde 70-80’i çeşitli nedenlerle baskı altında gerçekleştiriliyor. Bu nedenler arasında, aile anlaşmazlıklarını çözmek ya da borç ödemek önde geliyor.
    • Birçok erkeğin, ergenlik öncesi yaşta birden fazla eşi var.
    • Kız çocuklarının yüzde 57’si 16 yaşından önce evlendiriliyor. Bir kız çocuğunun 16 yaşından önce evlendirilmesinin yasak olmasına karşın, bu tür evlilikler resmi kayıtlarda yer almadığından herhangi bir yaptırım uygulanamıyor.
    • Dul kalan kadınlar, ölen kocalarının akrabalarıyla evlendiriliyor.
    • Kuzeydeki Faryan bölgesinde, kadınların yüzde 80’i gündelik hayatlarında şiddet görüyor; sağlık, eğitim ve hukuk hizmetlerinden tümüyle yoksunlar.
    • Tecavüz, yasalarda açık bir şekilde suç olarak tarif edilmiyor.
    • Kadınların mülkiyet ve miras hakkı anayasal koruma altında değil.
    • Kâbil dışında aşiretler tarafından kontrol edilen, dini liderlerin ve yerel kültürün geleneklerinin geçerli olduğu bölgelerde, recm (taşlanarak idam edilme) uygulanıyor.
    (Kaynak: Birleşmiş Milletler İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi’ne bağlı IRIN -Integrated Regional Information Networks-Bölgesel Bilgi Ağı Birimi- ve BM Küresel Kadın Fonu.)

2. Alt 03-09-2009, 00:46 #2
    kipchak Mesajlar: 1.658
    Blog Başlıkları: 506
    Cahillikten yapılan bu davranışları İslam'ın getirisiymiş gibi göstermek yanlış olur.Avrupa’da en medeni gözüken Yunanlı Atinalılar arasında bile kadın,çarşılarda satılır,başkalarına devredilir,zevke tabi bir vasıta olarak,kazanç için kullanılırdı.
    Hıristiyan Bizans da kadın,erkeğin malı olup,köle durumunda idi.Kadın kızken babasının,evlendikten sonra kocasının,kocası ölünce de oğlunun esiri durumundaydı.
    Hıristiyan Avrupa’da uzun süre “kadın ruhu var mıdır?Yok mudur?....münakaşası sürüp gitti.
    Öyle ki İngiltere’de 5.yy dan 19 yy la kadar kocalar eşlerini satabilirlerdi.Yine İngilterede kadın murdar sayıldığından İncil’e el süremezdi.Ancak 16.yy da parlemontadan çıkan bir kararla,İncil,e el sürmek hakkını kazanabildiler.
    Yahudiler arasında da kadının itibarı yoktu.Musevi kızları,babalarının evlerinde bile hizmetkar durumda idiler.Gerektiği zaman satılırlardı.

Şüphesiz istatistiklerin bir kısmının doğruluk payı vardır ama abd nin haksızca istila ettiği bir ülkeye ait bir istatistiği abd kaynaklarından almak ve bunu sorgulamakda pek doğru olmasa gerek...

Konu kipchak tarafından (03-11-2009 Saat 21:04 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla hataları düzeltildi
    Henna bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.