Mailime gelen bir video

Heykellerin önünde bekleyenler Şirkte midir? selametle.....

1. Alt 02-15-2009, 23:24 #11
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    Heykellerin önünde bekleyenler Şirkte midir?

selametle..

2. Alt 02-15-2009, 23:26 #12
    Birde, samimi olarak merak ettiğim bir mesele var.
    Bu konu hakkında, Sayın THEHAFIZ ne düşünüyor? Bu yorumu görürseniz, düşüncenizi yazar mısınız?

selametle..

3. Alt 02-15-2009, 23:29 #13
    altun Mesajlar: 885
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    Videonun eleştirilecek yerleri olduğu doğrudur.. Lakin bugün mustafa kemal in heykel i karşısında durmak itikaden sakat bir durumdur... bu bir kıyam dır..tıpkı namzdaki gibi...beşeri ideolojilerin kendilerine ürettiği bir ibadettir.. Bir tağutun heykeli önünde bir müslüman asla duramaz...Asla!!!
    Kalabalıklardır bizim kafamızı karıştıran ve dilimi çekingen yapan..yoksa hiç çekinmeden söylerdim,eklerdim minicik de olsa bir tereddüt yaşamasam,hiç esirgemem şunu derdim , o heykelin karşısında değil bir dakika bir saniye dahi gönül rızası ile beklemek şirktir..ve hatta değil mustafa kemal,isterse peygamber heykeli olsun bu böyledir...

selam ve dua ile..

iyide bunda bizim ne suçumuz var her hafta heykelin önünde istiklal marşını okumak zorunlu elimizde olmiyan bişi

4. Alt 02-15-2009, 23:34 #14
    el_feta Mesajlar: 1.168
    Yazımı iyi anlayınız... O heykeller neden ordalar hiç düşündünüz mü??? neden???
    Bu kadar safiyane mi hakikaten... İlk putçuluğun nasıl çıktığını biliyor musunuz mesela???
    " ÇAĞRI " filmini seyretmişsinizdir.Oradan bir sahne hatırlatayım size,hani müslümanların habeş kralı necaşi karşısına çıktıklarında amr b. as'ın "putçuluğu" açıklması var ya ve Necaşi'nin de evet,putçuluğun iyi anlaşılmadığı şeklinde amr b. as 'ı desteklemesi...

Putperestlik nedir ki başka? hiçbir insan,kalkıp bir taş yığınına ibadet etmez..bunun insanı kendi içinde tutarlı kılan bir felsefesi vardır...İşte bu felsefeden dolayı o heykele karşı bu tarz hareketlerde bulunurlar...Mesele sadece Allah'a yakınlaştırması değildir... Bize islam bunun ibadet olduğunu söyler...İbadet kavramımızı değiştirir... Ve hatta sitede yaptığımız tartışmalarda siyaset tartışmalarını onun için uzattım,kuran siyasi siteme din der,başka herhangi bir ideoloji dindir..bunu kuran böyle tanımlar,ama siz sokakta birine sorsanız kemalizm bir din midir? zannetmiyorum evet dindir diyeceğini..tıpku bunun gibi heykel karşısında duranlara da anlatsanız bunu,muhtemelen gülüp,ne alakası var bunun ibadet ile diyeceklerdir... Acizane kanaatim ise işin koptuğu yerde burasıdır...

hem " saygı duruşu " da ne demek oluyor... Beni daha açık olmaktan sakındıran ve tereddüt de bırakan şey " cahillik". . . Ve bunun Allah katında ne kadar sebep ve özür olabileceği... Benim duamdır, ALLAHIM KAVMİMİN YAPTIKLARINDAN BERİYİM,diye...

Tüm bunların ışığında evet diyorum ki,bir insan tevhid ve şirki anlamışsa ve bu heykelin karşısında gönül rızasıyla duruyorsa ŞİRKTİR...

Yazımı iyi anlamanız temennisiyle..

5. Alt 02-15-2009, 23:40 #15
    Yavaş olun bakalım..
    Yazınızı anladım zaten. Ama ben yorumu neye göre yazdım? Video'ya göre. Siz bunu anlamamışsınız..
    Video'da, saygı duruşunda bulunan herkesi Şirke sokmuş. İşte ayrım noktası, saygı duruşunda bulunan herkes şirktemidir, değil midir?
    Sizin yorumunuz ise, videodan bağımsız.

selametle..

6. Alt 02-15-2009, 23:43 #16
    altun´isimli üyeden Alıntı
    iyide bunda bizim ne suçumuz var her hafta heykelin önünde istiklal marşını okumak zorunlu elimizde olmiyan bişi

8-9. Onlardan öç almalarının sebebi, sırf (mü’minlerin) O tek galip, her övgüye lâyık Allah’a inandıklarından (ve imanlarının gereğini yapmak isteyip onlar gibi olmadıklarından)dı.(3) Oysa ki göklerin ve yerin mülkü O’nundur. Allah, her şeye şâhittir. BURUC SURESİ 8-9

ammar ailesinin zorlandığı şey neydi?
    ya da bilali habeşi nin...

tek kelime değil mi???

işte TAĞUT bu oluyor... Firavun kavramı da burda anlam kazanıyor.. İmtihan burda vücud buluyor..Cennet tarafını buda gösteriyor... TEK KELİME.... ve sadece bir duruş...hepsi bu... istiklal marşı nı bilmem... Ama eğer iman ediyorsanız,bilinki hiçbir heykelin önünde duramazsınız...
    iman iddiası zormuş değil mi?

Rabbimiz Allah'tır" demelerinden dolayı, haksız yere yurtlarından sürgün edilip çıkarıldılar...Allah kendi (dini)ne yardım edenlere kesin olarak yardım eder.
    Şüphesiz Allah, güçlü olandır, aziz olandır.” (Hac, 40)

7. Alt 02-15-2009, 23:46 #17
    mhmt´isimli üyeden Alıntı
    Yavaş olun bakalım..
    Yazınızı anladım zaten. Ama ben yorumu neye göre yazdım? Video'ya göre. Siz bunu anlamamışsınız..
    Video'da, saygı duruşunda bulunan herkesi Şirke sokmuş. İşte ayrım noktası, saygı duruşunda bulunan herkes şirktemidir, değil midir?
    Sizin yorumunuz ise, videodan bağımsız.

selametle..

anladım efendim...

İslamda bir kaidedir... şu amel küfrdür ama o fiili yapan herkes kafir değildir...
    O bir video...Ve şirk i anlatıyor...
    Evet o duruş ŞİRKTİR...Sorunumuz acizliğimiz ve cahilliğimizdir sadece...
    O heykelin önünde dua da ediyorlar bazen...düşünün ki rüku da etselerdi,ama bizim rüku gibi değil biraz daha farklı o zaman mı şirk olacaktı??? ya da biraz daha farklı bir uslupla eğilip kalksalardı mesela???

Şekilde midir şirk yoksa???

8. Alt 02-15-2009, 23:57 #18
    İşte, ilk yorumumda "hareket tartışılır"ı bunun için dedim.
    Tasvip etmiyorum. Zaten, bir anlamı yok.

Şirk meselesine gelince..
    İmam-ı Azam'ın namaz ile ilgili bir sözü var:
    Namaz kılmayan kafir olmaz, ama kafirler namaz kılmaz, diye.

Zannımca, yeterlidir.

selametle..

yabanGülü bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.