Türkiye ve Cezayir'den Gazze'ye yardım   Konuyu açan: Takipci   İlk Mesaj: 11-25-2012 (13:26)   Son Mesaj: 11-25-2012 (13:26)    Cevap: 0    Gösterim: 319  

11-25-2012

Türkiye ve Cezayir'den Gazze'ye yardım

İsrail'le Filistinli gruplar arasında ateşkesin imzalanmasının ardından, Gazze'de savaşın açtığı yaraları sarmak üzere bölgeye Türkiye ve Cezayir'den yardım malzemeleri ulaşmaya başladı.

İsrail'le Filistinli gruplar arasında ateşkesin imzalanmasının ardından, Gazze'de savaşın açtığı yaraları sarmak üzere bölgeye Türkiye ve Cezayir'den yardım malzemeleri ulaşmaya başladı. Türkiye'den yola çıkan yaklaşık 100 tonluk gıda ve tıbbi malzeme taşıyan 30 kamyonun, Gazze'ye ulaştığı bildirildi.

Yardım Heyeti başkanı Salih Turhan, heyetin 16 gençten oluştuğunu ifade ederek, Filistinlileri, ''Türkiye'nin bir parçası'' olarak değerlendirdi. Turhan, ''Gazze'ye insani yardım malzemelerini getirmek ve Filistinlilerin yaşadığı sıkıntıyı yerinde müşahede etmek için geldik'' dedi.

Türk heyetin Gazze'ye yaptığı ziyaretin bölge halkının maneviyatını yükselteceğini umarak geldiklerini belirten Turhan, Filistinlilerin yaşadıkları karşısında sergiledikleri sağlam duruşun, yardım götürenlere moral verdiğini dile getirdi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanı Müfid el-Mahalleleti, bulundukları zor şartlar altında Türkiye'den gelen insani yardımların kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

''Filistin toprakları, sadece Filistinlilerin değil, tüm İslam ümmetinin'' diyen Mahalleleti, Filistin'in, başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin desteğiyle özgürlüğüne kavuşacağını dile getirdi.

-Cezayir'in desteği-

Öte yandan Cezayir Dışişleri Bakanlığı, Gazze için hazırlanan insani yardım malzemelerinin 2'inci partisinin de bölgeye gönderildiğini duyurdu.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada, 14 tonluk insani yardım malzemesinin Kızılhaç'taki Filistinli görevlilere teslim edildiği belirtildi.

Cezayir hükümetinin, Gazze'ye yönelik yardım projesi kapsamında bölgeye gönderilmek üzere kararlaştırdığı 40 ton insani yardım malzemesinin 14 tondan oluşan ilk bölümü geçen Salı bölgeye ulaştırılmıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, 12 tondan oluşan son bölümünün gönderileceği tarihe dair bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: AA

Türkiye ve Cezayir'den Gazze'ye yardım Yorumları