Fransa'da Dün Gözaltına Alınan 6 Türk'ün Sorgusu Sürüyor   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 05-17-2008 (20:53)   Son Mesaj: 05-17-2008 (20:53)    Cevap: 0    Gösterim: 652  

05-17-2008

Fransa'da Dün Gözaltına Alınan 6 Türk'ün Sorgusu Sürüyor

Fransız polisinin, Almanya ve Hollanda polisi ile birlikte aynı anda düzenlediği operasyonda Çeçenistan bağlantısı iddiasıyla 16 Mayıs sabahı gözaltına aldığı Fransa'daki 6 Türk'ün sorguları sürüyor.

Hollanda, Almanya ve Fransa'da polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alınanların akrabalık bağları bulunduğu ortaya çıktı.

Fransa'nın Mulhouse kentinde gözaltına alınanlar arasında bulunan Y. isimli kişinin, Çeçenistan'da Rusya'ya karşı savaşan Çecenlere maddi yardımda bulunduğu, Fransa'nın bazı kentlerinde ve bilhassa Mulhouse kentinde, Türk iş yerlerine yardım kumbarası koyarak Çeçenistanlı savaşçılara yardım topladığı öğrenildi.

Gözaltına alınan Sivaslı Y. adlı kişinin, Hollanda'daki akrabasının yanına sık sık gittiği, Hollanda polisinin başlattığı operasyon çercevesinde benzer operasyonun aynısının Fransa'nın Mulhouse kentinde yapıldığı, gözaltına alınan aynı aileden 6 kişinin sorguları süren kişilerin de, Mulhouse kentinde gerek topladıkları yardım, gerekse Çeçenistan'da Ruslara karşı savaşan güçleri açıkça desteklediklerini gizlemedikleri söyleniyor.

Fransa'da terör yasası çerçevesinde sorguları yapılan, gözaltındaki 6 kişinin gözaltı sürelerinin uzatılma ihtimali bulunurken, gözetim altında tutulanlarla ilgili olarak polis fazla bilgi vermiyor.

Fransa'da Dün Gözaltına Alınan 6 Türk'ün Sorgusu Sürüyor Yorumları