El-kaide kimdir nedir?   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-20-2008 (14:56)   Son Mesaj: 04-25-2008 (23:38)    Cevap: 5    Gösterim: 6682  

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen alptraum

04-20-2008

El-kaide kimdir nedir?

Sizlerden kardesim basta kaynakli olarak, el-kaidenin cikis zamani ve o tarihdeki durumu kim oldugu ne oldugu hakkinda bilgi almak istiyorum yorumlarinizida katabilirsiniz tabiki

(Malum derslerimde lazim hem de bilgi alisverisi yapmis oluruz bu konuda)

Simdiden tesekkür ederim

El-kaide kimdir nedir? Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  04-20-2008, 17:50

Bir oluşuma bakarken şuna dikkat ederim,
    Bu oluşum kimin ekmeğine yağ sürüyor,
    El kaide maalebef ABD nin müslümanları ezmek için kullandığı bir araçtır,
    Öyleyse, ELKAİDE=ABD
    ABD beslemesi tasmasız köpeklerin kimliğini öğrenip ne yapacaksınız ki?
    Allah hepimizi müslümanın şuursuzundan emin kılsın
    THEHAFIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) THEHAFIZ

Permalink - Mesaj no 2  04-20-2008, 18:21

Iste böyle olduguna dair bana yazili deliller lazim

Varsa sayet iyi olacak
    mhmt bunu beğendi.
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 3  04-20-2008, 23:48

Üstad konuyu neresinden ele alirsak alalim hep ayni kapiya cikiyor ABD. bakalim detayli ve guzel bir sekilde delilleriyle cevab ulasabilecekmiyiz..
    oguzhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) oguzhan

Permalink - Mesaj no 4  04-22-2008, 14:25

Simdi wikipedia dan bulabildim bir kac kaynak o da kaynak olsa adi wikipedia iste buraya kopyalayim bilen arkadaslardan kaynakli deliller istiyorum ama bu sadece bir önbilgi olsun ve bir kisinin wikipedia da aradiginda bulabilecegi ilk bilgi olarak gündeme getirelim

El Kaide, 1988 yılında, Usame Bin Ladin tarafından Sovyet birlikleri ile savaşmak amacıyla, soğuk savaş döneminde S.S.C.B'nin Afganistan'ı işgal edebileceği öngörüsü üzerine Amerikan destekli ve CIA Operation Cyclone programı adında bir çalışma sonucu kurulmuştur. S.S.C.B - Afganistan işgali sırasında Afgan topraklarını korumuştur. Fakat Soğuk Savaş sonrasında yüksek gücüyle denetimsiz kalan El-Kaide Terörist faaliyetlere girişerek kendisine ana felsefe olarak İsrail'in yok olması ve Müslüman ülkelerde halifelik inancı altında büyük bir devlet kurma inancını benimsemiştir. El-Kaide Dünya üzerinde birçok terörist eylemden dolaylı veya direkt sorumlu tutulan silahlı bir terör örgütüdür. Liderliğini Usame Bin Ladin'in yürüttüğü düşünülen bu örgüt dünyanın birçok ülkelerine yayılmış çok sayıda hücrelerden oluşmaktadır. Bu örgütün sorumluluğunu üstlendiği 11 Eylül 2001 Saldırıları dünyanın en büyük terör saldırı eylemi olarak tarihe geçmiştir.
    El-Kaide'yi terör örgütü listesine alan kuruluşlar ve ülkeler şu şekilde sıralanmaktadır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, NATO Kuzey Atlantik Paktı, AB Avrupa Birliği, ABD Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya, Kanada, İsrail, Japonya, Hollanda, İngiltere, Rusya, İsveç, İsviçre. El-Kaide'yi Türkiye NATO üyeliği sebebiyle Terör Örgütü olarak adlandırmaktadır.
    Örgüttün Türkiye yapılanması vardır ve 2003 İstanbul Saldırıları gerçekleştirmiştir.
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 5  04-25-2008, 23:38

esselamu aleyküm...el-kaide konusunda delil sunmak zor,delillerin kabullüğü itimadınıza göredir...usame B. LADİN,suudların en zengin ailelerinden birine mensuptur...rus-afgan savaşında,afganlar ruslara karşı abd den silah almış,karşılığında petrol vermiştir.tabi savaş bitince,işler değişmiştir...bu yıllardan sonra ,o bölgede cihad etmiş mücahidlerin oluşturduğu bir gruptur el-kaide...usame b ladin,afgan savaşının belki en önemli ismi Şehid Abdullah AZZAM dan dersler almıştır...
    burada,arkadaşların meselenin altından doğru kalkmaları için,teklifim şu: Vakıayı anlamak için tümdengelim metodunu değil tümevarım yöntemini kullanın...şöyle ki;Saddam ABD nin uşağı idi diyenlere ,ben hep katılmadığımı söylemişimdir,.mesele karşılıklıdır...Abd çıkarları için Saddamı kullanır,Saddam ise bulunduğu yerde iktidarının devamı için sırtını ABD ye yaslar...bu işin kanunu budur,malum islam hakim olmadığı için,kim GÜÇLÜ ise onun borusu öter amiyane tabiriyle...bugün türkiye de akp durumu da aynıdır.abd ve israil ile çok ciddi sorunlar yaşayan bir parti nin türkiye nin başında kalması olanaksızdır ne yazık ki...
    işte aynı bu saydıklarım gibi el-kaide mücahidleri kendi içlerinde samimidirler(görüşlerinden tasvip etmedikleriniz olabilir,bu ayrı).lakin GÜÇ olanın şuan kurduğu bir YENİ DÜNYA DÜZENİ vardır.ve ve burada işine yarayacak unsur lazımdır ona,bu da el-kaide olmuştur.durumun böyle oluşu,bize bu insanların maşa olduğunu değil,müslümanların güçsüz olduğunu gösterir...aslına bakarsanız dünya siaysetini iyi okuyanlar bana hak vereceklerdir,hemen heryerde aynı durum sözkonusu...mesela şuan Irak lideri Maliki de abd uşağı falan değildir,karşılıklı çıkarlar ve hesaplar sözkonusudur.ne zaman ki işler sıkışır ise,büyük balık küçük balığı yutar...iş budur...
    Görüş olarak,bilhassa siyasi anlamda katı bir uslubu vardır el-kaide nin,bilhassa eymen ez-zevahiri nin de katılımıyla durum böyle olmuştur...
    piyasa daki kirlilik ve müslümanların iyi bir haber koordinasyonu olmadığından,haklarında kesin yargılara varamıyoruz...şahsi kanaatim,müspettir..Abdullah azzam ın hanımı nın da,usame b ladin hakkında müspet sözleri vardır...konu hakkında hakikaten net bilgileri olmayanlar,bence hiç olmazsa karalamasınlar...ben inanıyorum ki,onlar mücahid insanlar.(fikren katılmasam da)...
    selam ve dua ile...
    el_feta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) el_feta