Amalı,fakatlı,lakınlı yaşamak   Konuyu açan: hasan   İlk Mesaj: 03-23-2008 (05:31)   Son Mesaj: 04-08-2008 (17:22)    Cevap: 1    Gösterim: 803  

03-23-2008

Amalı,fakatlı,lakınlı yaşamak

Muhatabım önce kendı nefsım,düşünüyorum da hayatımızda ne kadar yorum yapmadan dınımızı yaşıyoruz.Acaba ALLAH'ın bize indırdıgı dınımı yaşıyoruz, yoksa kendı nefsımızın ön gördüğünü kendımıze dın edınmışiz. Mesela:ALLAH (c.c.)ayetınde derki ":yahudilerı ve hırıstiyanları dost edınmeyın....."acaba emredıldıği gibimi alıp kabul edıyoruz yoksa yorum yaparakmı alıp hayatımıza tatbık edıyoruz. Mesela:ALLAH RESULÜ (A.S.M.)Buyurmuşki:"Mu'mınlere kin ve adavet beslemeyın buyurmuş ...." acaba bız nasıl yapıyoruz Hadis-i şerıfe göremı yaşıyoruz yoksa işin içine yorummu katıyoruz.Öyle ama onunda gözünün üstünde kaşı var yani'mı...dıyoruz.ayırım yok mı'mınlere kın ve adavet beslemeyın söz umumi efendım bu az musluman bunun gıybetı edebılırsınız yok.yanlış veya doğru sadece ıkaz edebılırsın.veya Mesela:Risale-i Nur emretmışki:"....bir adi bulgara veya bır nefer-i ingilize veya bır serserı Fransıza:"Sarık sar sarmazsan hapse atılacaksın!"denılse,taasubları muktezasınca diyecek "hapse değil,öldürsenız bile,dinime ve milliyetime bu hakaretı yapmayacağım....."(29. mektup)acaba bu gıbı emırler olduğu halde biz bugun yorum yaparak, hemencecik nasılda onların adet ve örfunu kendımıze benımsemışiz ve yapıyoruz.hıç ALLAME-İ CİHAN BEDİUZZAMAN'dan (r.a.)utanmadan sıkılmadan..veya ;"....ve bir siperi ve kal'ası,ÇARŞAFI olduğunu gösteriyor...."24.lem'a.Acaba bız nasıl yapıyoruz çarşafı bır kal'amızmı bılıyoruz, yoksa yorum yaparak devammı edıyoruz.ila ahır...devam edıp gıder.Yanı ALLAH'ın indırdıği dınımı yaşıyoruz yoksa nefsımızı kendımıze dınmı edınmışiz...........yoksa benmı yanlış duşünüyorum ..YA SIZCE

Amalı,fakatlı,lakınlı yaşamak Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  04-08-2008, 17:22

Neden hep biz dürtüsündeyiz .Kendi nefsini yenen insan,kaldida sizlerle bizlerlemi ilgileniyor

Dünyada milyarlarca insan yasamaktadir ve ayri görüs ayri dine sahiptirler

Bir yahudi yi,bir hristiyani ibadet ediyorken görsek,ve gidip kardesim sen yanlis ibadet ediyorsun veya iteleyip kalkma gibi eylemlerde bulunmak hangi dindas bir insana yakisirki

ILLAKI;bir cok yanlislar olacakdir oluyordurda,ve olmusdurda ama Din saygi ile ifade edilir degilmi .Efendimiz medine görüstügü yahudilerle ibadet zamaninda onlarin ibadet etmesi icin yanliz birakmistir dememistirki sen yanlis ibadet ediyorsun etme böyle ibadet

Mesele hic göründügü kadarda kücük degildir

Yazdiklariniz bir konuya degil dagilmis bir sunum olmus,onlarca konu icerisinden ben birini aldim lakin anlayabildigim neticede

Bazen yanimizdaki insanin ne dedigini anlayamiyoruz hooooop diye Kuran-i anlayanlara ibretle bakiyorum
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum