Soykırımdan Utanç Duyuyoruz   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 03-19-2008 (02:51)   Son Mesaj: 03-19-2008 (02:51)    Cevap: 0    Gösterim: 800  

03-19-2008

Soykırımdan Utanç Duyuyoruz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün İsrail Parlamentosu’nda konuşan ilk Almanya Başbakanı oldu.

İbranice bir cümleyle başladığı ve Almanca devam ettiği konuşmada Merkel, soykırımın Almanlara utanç kaynağı olduğunu belirterek, soykırım kurbanları, soykırımdan kurtulanlar ve onlara yardım edenlerin önünde saygıyla eğildiğini söyledi.

Kırmızı halı ve Almanya bayraklarıyla karşılanan Merkel’in ziyareti sırasında Alman ve İsrailli korumalar kuş uçurtmadı. İsrail’in kuruluşunun 60’ncı yılı dolayısıyla bu ülkeyi ziyaret eden Merkel, üç günlük ziyaretinin son gününde İsrail Parlamentosu’na (Knesset) hitap etti. Soykırım için İbranice "Shoah" kelimesini kullanan Merkel, "Almanya adına yapılan 6 milyon Yahudi’nin kitlesel kıyımı, Yahudi halkına, Avrupa’ya ve tüm dünyaya tarifsiz bir acı yaşattı. Shoah biz Almanlara utanç yaşatıyor. Kurbanlar önünde eğiliyorum. Kurtulanlar ve onlara yardım edenlerin önünde de eğiliyorum" dedi.

Soykırımdan Utanç Duyuyoruz Yorumları