Kiminle arkadaş olalım?

Bir gün Beyazd-ı Bestami'ye: Kiminle sohbet edelim? diye sordular. Beyazd-ı Bestami hazretleri: -Hastalandığın zaman seni ziyarete gelen,suç işlediğin zaman nedametini kabul edip seni afv eden ve her şeyini kendisiyle paylaştığın,sırdaş ...

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen beyza
  • 1 gönderen safinaz

1. Alt 02-17-2008, 21:54 #1
    beyza Mesajlar: 2.053
    Bir gün Beyazd-ı Bestami'ye:

Kiminle sohbet edelim? diye sordular.

Beyazd-ı Bestami hazretleri:

-Hastalandığın zaman seni ziyarete gelen,suç işlediğin zaman nedametini kabul edip seni afv eden ve her şeyini kendisiyle paylaştığın,sırdaş edindiğin mimse ile ol diye cevap vermiştir.

Bişr-i Hafi (k.s.) şöyle demektedir:

-Şerli insanla arkadaşlık yapmak,hayırlı insanlara kötü zanda bulunmaya sebep olur.(Hayırlı insanla arkadaş olmak ise,şerli kimseler hakkında hüsn-i zan olmaya vesile olur.

Ebu Süleyman Darani (k.s.) seçilecek arkadaşın vasfını şöyle anlatır:

-Öyle biri ile arkadaş ol ki, sana ya dünya veya ahiret cihetinden faydası dokunsun,bunun dışındakilerle meşgul olmak bir ahmaklıktır.

alptraum bunu beğendi.
  2. Alt 02-17-2008, 22:06 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Alıntı:
    her şeyini kendisiyle paylaştığın,sırdaş edindiğin mimse ile ol diye cevap vermiştir

Benim bir tane dostum vardi ama yollar ayrildi simdide evlendi gitti gerisinde hic dost vulamadim desem yeridir tabi reelde yine dost olan arkadaslarim var Allah onlardan razi olsun ama sanalda bir tane kendime dost bulamadim ne diyeyim zararindan baska hic faydalari olmadi (tek faidesi sanaldaki insanlardan dost olunmaz ilkesini ögrendim bu oldu )

3. Alt 02-17-2008, 22:07 #3
    safinaz Mesajlar: 3.348
    "İyi arkadaşla kötü arkadaşın misali, misk taşıyanla körük çeken insanlar gibidir. Misk sahibi ya sana kokusundan verir veya sen ondan satın alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın."

Az önce Arwen arkadaşımın açtığı konuda bu Hadis-i Şerif'i öğrendim ve sanırım bu konuyada çok uydu...İşte sünnetin güzelliği,yeterki uyalım...

alptraum bunu beğendi.
  4. Alt 02-17-2008, 22:26 #4
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Benim bir tane dostum vardi ama yollar ayrildi simdide evlendi gitti gerisinde hic dost vulamadim desem yeridir tabi reelde yine dost olan arkadaslarim var Allah onlardan razi olsun ama sanalda bir tane kendime dost bulamadim ne diyeyim zararindan baska hic faydalari olmadi (tek faidesi sanaldaki insanlardan dost olunmaz ilkesini ögrendim bu oldu )

Ben ne zaman "samimiyet iyi değildir" diyince çok tuhaf karşılanıyorum.İşte sonradan sizin gibi ahu vah etmektense en güzeli hiç kimseyle samimiyet kurmamaktır.
    Sizin olayınıza gelince,bence sizin sanalda dostunuz olmamıştır.Dostluk başka şey,arkadaşlık başkadır.

İnanın dostluklarında fazlası ve samimiyetinde fazlası insanı çok bunaltıyor.Benim reelde arkadaşlarım var ne zamanki biraz fazla alaka göstersem,daha çok sıkıntısını çekiyorum.Sürekli beklentiler,sürekli diyalog halinde olma isteği vs...Bence en güzeli ne ifrat,ne tefrit,orta karar arkadaşlık en güzeli....

Konu safinaz tarafından (02-22-2008 Saat 00:41 ) değiştirilmiştir.
  5. Alt 02-17-2008, 23:47 #5
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Bayanlarla erkeklerin arkadasligi apayri

bir ev arkadasligini erkekler hic kavga etmeden 5 yil sürdürebilirken bayanlar ilk senede tasinirlar arkadasliklarda böyledir yapidan kaynaklaniyor bence ama erkekler daha sert ve kalici arkadasliklar kurarlar örn

benim dostum dedigim kisi yaklasik 16 senelik arkadasimdir belki 1 kere kavga etmisiszdir ertesi gününede baristik ama bu sekilde arkadasliklarimda vardir yani reelde yasamadigim bir husus oldugu icin he siz yasiyorsaniz demekki ya sizde prb var ya cevrenizde

6. Alt 02-17-2008, 23:52 #6
    Yanlış anlaşılmasın ben arkadaşlarımla problem yaşamıyorum.Sadece fazla samimiyetten hoşlanmıyorum,sürekli telefonla aranmalardan,sürekli buluşmalar,beklentiler beklentiler...
    Kasılmak istemiyorum,hesap vermek istemiyorum,rahat olmak istiyorum.Belkide benim karakterimle alakalı bir durum,belkide bende yanlış vardır.Ama benimde arkadaşlıklarım uzun yıllardır devam eder...

Konu safinaz tarafından (02-18-2008 Saat 00:03 ) değiştirilmiştir.
  7. Alt 02-18-2008, 00:01 #7
    RuŞeN_ALP Mesajlar: 41
    Ben hayattan bir şey öğrendim , paylaşmak istiyorum.
    " Sen iyiysen dünya iyidir, sen kötüysen dünya da kötüdür "

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.