Maden işçileri 45 saat sonra kurtarıldı   Konuyu açan: Sondakika   İlk Mesaj: 01-18-2012 (17:58)   Son Mesaj: 01-18-2012 (17:58)    Cevap: 0    Gösterim: 536  

01-18-2012

Maden işçileri 45 saat sonra kurtarıldı

Sivas'ın Akıncılar ilçesinde kar yağışı sonrası maden ocağı şantiyesinde mahsur kalan 10 işçi, yaklaşık 45 saat süren çalışmalar sonucunda kurtarıldı.

Akıncılar ilçesine bağlı Kılıç ve Yünlüce köyleri yakınlarındaki Naldöken mevkisinde faaliyet gösteren krom madeni şantiyesinde çalışan 10 işçi, kar yağışı sonrası yolların kapanması üzerine şantiyede mahsur kaldı.

İşçilerin cep telefonuyla yaptığı yardım çağrısı üzerine, kar kalınlığının 1 metreyi aştığı bölgeye ekipler sevk edildi. Yoğun kış şartları nedeniyle ekipler, 2 gündür bölgeye ulaşmakta zorlandı. Akıncılar Belediyesi'ne ait kepçenin yolu açması üzerine, yaklaşık 45 saat sonra işçilere ulaşıldı.

Şantiyedeki prefabrike barakada kalan ve yiyecekleri tükenen işçiler, kurtarılmanın sevincini yaşadı. Kurtarılmayı halay çekerek kutlayan işçiler, kendilerini kurtaran ekiplere teşekkür etti.

Akıncılar İlçe Özel İdaresi Müdürü Selahattin Demirhan, işçilerin önceki gün saat 18.00 sıralarında telefonla arayarak yardım istediğini, bunun üzerine bölgeye hemen ekiplerin yönlendirildiğini söyledi.

Özel İdare'ye ait iş makineleriyle maden ocağı şantiyesine ulaşmak için yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Demirhan, iş makinelerinin arızalanması üzerine Akıncılar Belediyesinden yardım istediklerini, saat 04.00'te çalışmalara başlayan belediyeye ait kepçenin yolu açması üzerine saat 14.30'da şantiyedeki işçilere ulaştıklarını belirtti.

İşçilerin sağlık durumunun iyi olduğunu kaydeden Demirhan, bölgede cep telefonu çekmesi sayesinde işçilere kolay bir şekilde ulaştıklarını söyledi.

Mahsur kalan işçilerden ustabaşı Cihat Ayhan (44) ise dün akşamdan itibaren yiyecek sıkıntısı çektiklerini belirtti.

2 bin 180 rakımlı bölgede kar kalınlığının 1 metreyi aştığını aktaran Ayhan, yiyeceklerinin bitmesi sonucu zorlandıklarını söyledi.

İşçiler, daha sonra ekiplerle birlikte Akıncılar ilçe merkezine hareket etti.

Maden işçileri 45 saat sonra kurtarıldı Yorumları