ABD'den Türkiye'nin füze savunmasına itiraz   Konuyu açan: Takipci   İlk Mesaj: 10-01-2013 (10:14)   Son Mesaj: 10-01-2013 (10:14)    Cevap: 0    Gösterim: 10137  

  10-01-2013

  ABD'den Türkiye'nin füze savunmasına itiraz

  ABD'den Türkiye'nin füze savunmasına itiraz
  ABD'den Türkiye'nin füze savunmasına itiraz

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'ne, Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çin Halk Cumhuriyeti'nden CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başlaması soruldu.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'ne, Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çin Halk Cumhuriyeti'nden CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başlaması soruldu. Sözcü, Çin Halk Cumhuriyeti'nden CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başlanılmasına karar vermesine yönelik soru üzerine, "Türk hükümetine, NATO sistemleriyle veya kolektif savunma kapasitesiyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemiyle ilgili olarak ABD'nin yaptırım uyguladığı bir şirketle anlaşma görüşmelerine yönelik ciddi kaygılarımızı ilettik. Görüşmelerimiz devam edecek" dedi.

  "Türk hükümetinin yaptırımlı bir firma ile ortaklığının sonuçlarının ne olabileceğine" dair soru üzerine Psaki, bu noktada bu sorunun hipotetik kaldığını ama kararın verilmesi halinde, bu konuda konuşabileceklerini kaydetti.

  ABD'den Türkiye'nin füze savunmasına itiraz Yorumları