Güzeyya'nın hakkını nasıl ödeyeceksiniz?   Konuyu açan: Saatte1   Ä°lk Mesaj: 09-04-2013 (13:11)   Son Mesaj: 09-04-2013 (13:11)    Cevap: 0    Gösterim: 611  

09-04-2013

Güzeyya'nın hakkını nasıl ödeyeceksiniz?

Ümraniye eski Belediye Başkanı Mehmet Bingöl'ün kızı Güzeyya Bingöl Uçar 34 yaşında üçüncü çocuğunu doğurduktan sonra hayatını kaybetti. Güzeyya Bingöl Uçar, 28 Şubat postmodern darbesini hayatında en acı bir şekilde hisseden mağdurlardan biriydi.

Ãœmraniye eski Belediye BaÅŸkanı Mehmet Bingöl'ün kızı Güzeyya Bingöl Uçar 34 yaşında üçüncü çocuÄŸunu doÄŸurduktan sonra hayatını kaybetti. Güzeyya Bingöl Uçar, 28 Åžubat postmodern darbesini hayatında en acı bir ÅŸekilde hisseden maÄŸdurlardan biriydi. "Duydum ki yurda kesin dönüş yapıyormuÅŸsun Güzeyya... YeÅŸil sana çok yakışırdı. Duydum ki seni yeÅŸillere sarıp daÂ*koymuÅŸlar uçağın kanadına... 24 gün sonra 34'üne girecektin... Eylül rüzgarı bizi yaktı kavurdu Güzeyya... TıpkıÂ*ismini aldığın sahabe gibi hicret yolunu yalınayak yürüyerek, tek başına geçen Hz. Güzeyya gibi, iÅŸte yolları veÂ*yürüyüşleri bitirdin de kavuÅŸtun Resulüne(s) Güzeyya ... "
    Star gazetesi yazarlarından Sibel Eraslan "28 Åžubat davasına son müdahil: Güzeyya Bingöl" baÅŸlığıyla kaleme aldığı yazısında 'Güzeyya'nın hikayesini anlattı. Ä°ÅŸte o yazı:Â* Â* "Dün yurda kesin dönüş yaptı. Getirdiler onu... Güzeyya Bingöl Uçar, Yıldız Teknik Ãœniversitesi Kimya MühendisliÄŸi sonÂ*sınıf öğrencisiyken başörtü yasakları yüzünden okulunu bırakmak zorunda kalmıştı. (1998)
    28 Åžubat 1997'de estirilen o feci darbe rüzgarı, ilkin küçük kızları bulup savuruyordu. Güzeyya 19 yaşında oldukça zeki,Â*baÅŸarılı bir öğrenciydi. Lakin 28 Åžubat'ın vicdansız mimarları onun gibi binlerce öğrencinin hayatına kastedecek kirli birÂ*oyuna giriÅŸmiÅŸlerdi. Dini inançları gereÄŸi örtünmüş kız öğrencilere kendi yurtlarını dar eden o haÅŸin rüzgarınÂ*debdebeli mimarları, hayatlarımıza mal olan o ağır yılların bedelini nasıl ödeyecekler?
    Güzeyya, okulunu son sınıfta bırakmak zorunda kalınca asla pes etmeyen kardeÅŸlerimizdendi. Bilim Sanat Vakfı'ndakiÂ*derslere devam ediyordu yasaklı günlerde. 2000'de, arkadaÅŸlarıyla birlikte kurdukları AK-DER'de (Ayrımcılığa KarşıÂ*Kadın Hakları DerneÄŸi) örtü yasakları sebebiyle okullarından atılan kızların yurt dışında tahsillerine devamı ve yurtÂ*içinde istihdamları ile ilgili faaliyetlere baÅŸladılar. YaÅŸadıkları hukuksuzlukları uluslar arası hukuk ve eÄŸitimÂ*platformlarında duyurabilmek adına ciddi bir ataÄŸa geçtiler. Hiç unutmuyorum 2002 yılında ABD'de katıldıkları birÂ*konferansta yaptıkları sunumdan sonra iki arkadaÅŸları, rahibelerin kurduÄŸu bir vakıftan burs teklifi almışlardı. Güzeyya,Â*mahçup bir ÅŸekilde bu ironik durumu bana anlatırken, rahibelerin "bizler de dindar insanlarız ve bir kadının diniÂ*inancından dolayı eÄŸitim haklarından mahrum edilmesine karşıyız, sizlere nasıl destek olabiliriz" ÅŸeklinde yazdıklarıÂ*mektubundan bahsetmiÅŸti...
    Güzeyya, arkadaÅŸlarının yurt dışına çıkışlarına tek tek destek ve referans olurken, bu hakkı asla kendi lehine kullanmamış bir çocuktu... Babası dönemin Ãœmraniye Belediye BaÅŸkanı Mehmet Bingöl Beyefendiydi ve ailesininÂ*imkanlarıyla da gidebilecekken, o hep kendi yerine arkadaÅŸlarını yolladı... Bir gün niye sen de gitmiyorsun dediÄŸimde,Â*"Birilerinin de beklemesi gerekmez mi, ben sizlerle birlikte bekleyenlerden olacağım ablacığım, hem zaten okulumuÂ*bitirseydim de öğretmenlik yapacaktım, yaptığım iÅŸ ÅŸimdi de öğretmenliktir" demiÅŸti...Â*EÅŸi Av.Bülent Uçar, facebook'taki sayfasına, Güzeyya için "o benim öğretmenimdi" diye yazmış...
    *** Güzeyya, eÅŸi Bülent'le evlendikten sonra Almanya'ya gitmiÅŸti. Orada tamamladı yüksek tahsilini. Birisi 5, diÄŸeri 3Â*yaşında iki çocuÄŸu vardı. Üçüncü kızını dünyaya getirirken vefat ettiÄŸi haberi geldi...Â*
    Duydum ki yurda kesin dönüş yapıyormuÅŸsun Güzeyya... YeÅŸil sana çok yakışırdı. Duydum ki seni yeÅŸillere sarıp daÂ*koymuÅŸlar uçağın kanadına... 24 gün sonra 34'üne girecektin... Eylül rüzgarı bizi yaktı kavurdu Güzeyya... TıpkıÂ*ismini aldığın sahabe gibi hicret yolunu yalınayak yürüyerek, tek başına geçen Hz. Güzeyya gibi, iÅŸte yolları veÂ*yürüyüşleri bitirdin de kavuÅŸtun Resulüne(s) Güzeyya ...Â*
    Hayanın, iffetin, zekanın, nezaketin, fedakarlığın, kardeÅŸliÄŸin ismiydin Güzeyya... Annen sana beÅŸ yıl ÅŸartı biçerekÂ*yollamıştı gurbete, aynen dediÄŸi gibi oldu iÅŸte, dönüyorsun Güzeyya... Sana bu yurdu dar etmiÅŸ adamlarınÂ*mahkemelerde yargılandığı günlerde, sen de bu tarihi davaya müdahil olmak üzere dönüyorsun iÅŸte... SavcılaraÂ*diyeceÄŸim ki; "bu davaya yetiÅŸemeyenler de bekliyor kapılarda, bakın iÅŸte Güzeyya'nın ruhu da burada..."
    Uçar... KuÅŸlar uçar, kırlangıçlar, leylekler, turnalar, kızlar uçar... Trenlere, gemilere, uçaklara binerek katar katarÂ*düştünüz gurbetlere 28 ÅŸubatın kızları...Ä°nna lillahi inna ileyhi raciun... Melekler yoldaşın olsun güzel çiçeÄŸim...Â*Yargısı baÅŸlayan 28 Åžubat'ın, pervasız bir yurtsuzlaÅŸtırma operasyonu, nesilleri imha projesi olduÄŸunu bir kere dahaÂ*idrak ettim Güzeyya Bingöl'ün yurda dönüşüyle...
    Doç. Ulvi Saran'ın kamuda başörtüsü yasakları hakkındaki önemli deÄŸerlendirme ve analizini müteakiben KamuÂ*DenetçiliÄŸi Kurumunun kamuda başörtüsü yasağının kalkması ile ilgili olarak verdiÄŸi tavsiye kararı, Güzeyya gibiÂ*binlerce kızımızın gözyaÅŸları üzerinden geldiler bugüne..."

Güzeyya'nın hakkını nasıl ödeyeceksiniz? Yorumları