Dershanelerin sadece ismi mi değişecek?   Konuyu açan: Saatci   İlk Mesaj: 07-05-2013 (09:13)   Son Mesaj: 07-05-2013 (09:13)    Cevap: 0    Gösterim: 280  

07-05-2013

Dershanelerin sadece ismi mi değişecek?

MEB'in dershane kapatma planının detaylarına ulaşıldı: Yasalardan dershane ifadesi çıkacak ancak bu kurumlar Eğitim Danışmanlığı adıyla faaliyet yürütebilecek.

MEB'in dershane kapatma planının detaylarına ulaşıldı: Yasalardan dershane ifadesi çıkacak ancak bu kurumlar Eğitim Danışmanlığı adıyla faaliyet yürütebilecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın "Dershaneleri kapatacağız" açıklamasının yankıları sürerken sürecin nasıl ilerleyeceğine ilişkin ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Vatan'ın haberine göre; Milli Eğtim Bakanlığı'nın (MEB) yürüttüğü çalışma kapsamında ekimde Meclis açılınca Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda değişiklik yapılacak. Kanunda yer alan "dershane" ifadelerinin tümü kaldırılacak.

Ayrıca bağlantılı yasalardaki "dershane" kelimelerinin tamamı da ayıklanacak. Yasal düzenlemeye dershanelere kayıt yaptırmış bulunanlarla ilgili geçici madde konulması planlanıyor. Böylece dershanelere kayıt yaptıranların mağdur olmaları önlenecek.

MEB'in yeni düzenlemesinde "Dershane" ifadesi olmayacak ancak, "Eğitim Danışmanlığı" ve "Etüd Merkezleri" açılabilecek.

Bakanlık yasaya sadece "danışmanlığın" tanımını yapacak. Böylece "sınava hazırlayan kurumlar"ın yerini öğrencilerin "danışabilecekleri" kurumlar olacak. "Eğitim Danışmanlık Büroları"; "Öğrencilerin derslerine çalışmalarına, ödev ve projelerini yapmalarına yardımcı olan, kültürel faaliyetler yapmasına destek veren kurumlar" olarak tanımlanacak.

Okulda sınır yüzde 20

MEB'in yaptığı çalışmaya göre Türkiye'deki 3 bin 800 dershanenin yüzde 55'i "özel okul" olmak istiyor. Ancak bunların sadece yüzde 20'si özel okul olabilecek. Bu da yaklaşık 700 yeni özel okul anlamına geliyor.

Dershanelerin sadece ismi mi değişecek? Yorumları