TopbaÅŸ'tan çok kritik Gezi Parkı açıklaması   Konuyu açan: Saatci   Ä°lk Mesaj: 06-09-2013 (09:23)   Son Mesaj: 06-09-2013 (09:23)    Cevap: 0    Gösterim: 308  

06-09-2013

Topbaş'tan çok kritik Gezi Parkı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş: Gezi Parkı'nın bulunduğu yere AVM, otel ve rezidans kesinlikle olmayacak. Topçu Kışlası olacak içinde Kent Müzesi yer alacak. Ayrıca Topbaş, Taksim-Maçka aksında genişletilmiş bir park düzenlemesi yapılabileceğini söyledi.

Ä°stanbul BüyükÅŸehir Belediyesi BaÅŸkanı Kadir TopbaÅŸ: Gezi Parkı'nın bulunduÄŸu yere AVM, otel ve rezidans kesinlikle olmayacak. Topçu Kışlası olacak içinde Kent Müzesi yer alacak. Ayrıca TopbaÅŸ, Taksim-Maçka aksında geniÅŸletilmiÅŸ bir park düzenlemesi yapılabileceÄŸini söyledi. Ä°ÅŸte Kadir TopbaÅŸ'ın açıklamaları:Â*

"OTEL VE REZÄ°DANS YOK"

"YayalaÅŸtırma Belediye'den oybirliÄŸiyle geçmiÅŸ ve kurulun da olurunu almıştı.Â*Çalışmaların aÄŸaçlar sökülüyor paniÄŸiyle oraya gittiÄŸini söyleyenler var.Â*BoÄŸaziçi Ãœniversitesi'nden gelenlerle, sanatçılarla, iÅŸadamlarıyla , kanaat önderleriyle, 8-10 grupla görüştük.Â*Boyutları bu noktaya gelmemeliydi.Â*Dünyaya yansıma bu olmamalıydı.Â*AVM olarak düşünülmüyor. Metrekareye müsait deÄŸil.Â*Gezi Parkı olarak bilinen alan 50 bin metrekare civarı 563 aÄŸaç var.Â*72 aÄŸaç taşınabilecek nitelikte çapı 40 santimin altında olduÄŸu için. 26 aÄŸaç da taşınır ama riskleri var olarka gözüküyorÂ*Bir AVM kesinlikle düşünülmüyor. Otel ve rezidans yok."

"KENT MÃœZESÄ° OLACAK"

"Dün görüştüğüm mimarlar grubu bana dedi ki 'Topçum Kışlası teklif edilebilir. Gezi Parkını bütüncül plan içinde deÄŸerlendirelim.'Â*Gezi Parkı Dolmabahçe arası. Maçka Parkı dahil olmak üzere daha doÄŸru olur dedilerÂ*Ben de mimar olarak bunu deÄŸerlendirdim.Â*O bölgelerle ilgili çalışmamız var.Â*Özellikle ifade diyorum ki Taksim'de artık orada gündeme gelen esasında Ä°stanbul'da gına gelen AVM deÄŸil, birkaç maÄŸaza gibi bahsetmiÅŸti. Plan bütünlüğünde bakmak gerekiyor.Â*Divan Oteli'nin arkasına geçen köprü var. Yenilenerek o da insanların Maçka'ya kadar yürüyebileceÄŸi bir alan haline getirilebilir. AÄŸaç sayıları arttırılır
    YayalaÅŸtırma alanlarında daha fazla yeÅŸillendirmek...Â*Burada AVM, otel ve rezidans olmayacağı. Kent müzesi, ÅŸehir müzesi halinde bir projelendirme aÅŸaması... "

"PROJE TAKSÄ°M'DE SERGÄ°LENECEK"

"YayalaÅŸtırma çalışmasından aylar önce bahsetmemize raÄŸmen çok algılanmadığını da gördük.Â*Burada yapılan projeyi Taksim'de sergilemek, görüşe açmak ve görüşe göre deÄŸerlendirmeyi düşünüyorum.Â*

Topçu Kışlası ile ilgili Başbakan ifade etti, Topçu Kışlası'nın yapılmasını Başbakanımız arzu etmekte. Ama daha önce içinde konuşulan AVM, mağaza, otel ve rezidanslar olur diye bir düşünce. Bunlardan vazgeçildi. Müze şeklinde projelendirecek."

"DEMOKRASÄ° Ä°STEYENLER REFERANDUM Ä°STEMÄ°YOR"

Kadir TopbaÅŸ'ın açıklamalarında demokrasi isteyenlerin referandum istemiyor, sözleri oldukça dikkat çekiciydi.Â*

Topbaş'tan çok kritik Gezi Parkı açıklaması Yorumları