Düşen F-16'nın pilotu ÅŸehit oldu   Konuyu açan: Ihtilal   Ä°lk Mesaj: 05-14-2013 (09:16)   Son Mesaj: 05-14-2013 (09:16)    Cevap: 0    Gösterim: 347  

05-14-2013

Düşen F-16'nın pilotu şehit oldu

Osmaniye civarında dün bir F-16 düştü. TSK, düşen F-16 pilotunun son sözünün 'Atlıyorum' olduğunu açıkladı. Saatler süren aramanın ardından uçak enkazına ulaşıldı ancak ardından acı haber geldi.

Osmaniye civarında dün bir F-16 düştü. TSK, düşen F-16 pilotunun son sözünün 'Atlıyorum' olduğunu açıkladı. Saatler süren aramanın ardından uçak enkazına ulaşıldı ancak ardından acı haber geldi. GALERİ İÇİN TIKLAYIN Vali Celalettin Cerrah, Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğunu bildirdi.

Osmaniye sınırları içinde Amanos dağlarında düşen F-16 savaş uçağının enkazına dün saat 18.45'de ulaşıldı. Bir askeri yetkili, 3 helikopterle havadan yapılan aramalarda uçağın düştüğü yerin saptandığını, karadan da kayalık ve ormanlık alanda ilerleyen timlerin enkaz bölgesine ulaştığını belirtti. Aynı yetkili, uçak düşmeden saniyeler önce fırlatma koltuğuyla kokpitten ayrılan pilotun arandığını bildirdi. Ancak saat 21.15 sıralarında acı haber geldi. Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, düşen F-16'nın pilotu Üsteğmen Hamza Gümüşsoy'un cenazesine Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki bir bölgede ulaşıldığını söyledi. Acı haberin gelmesiyle şehit pilotun memleketi Aksaray'daki baba ocağına ateş düştü.

GENELKURMAY DUYURDU

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde dün saat 22.50'de yapılan son açıklamada, "13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14.15'te Osmaniye civarında Amanos bölgesinde düştüğü bildirilen 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon/AMASYA) ait F-16/C uçağının pilotu Hv.Plt.Ütğm. Hamza GÜMÜŞSOY (2008-79) şehit olmuştur. Uçağımızın enkazına ve pilotumuzun naaşına ulaşılmıştır. Şehidimize Allah'tan rahmet, Yüce Milletimize, şehidimizin kederli ailesine ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz. Kazanın nedeni Kaza Kırım Heyetinin incelemesi sonucunda belirlenecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur'' denildi.

CENAZE Ä°NCÄ°RLÄ°K'E GETÄ°RÄ°LDÄ°

Åžehit pilotun cenazesinin Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki ÇaÄŸaşırlı mevkiinden helikopterle alınarak Ä°ncirlik Hava Ãœssü'ne getirildi.Â*Olay yerinin çok sık ormanlık ve havanında sisli olması nedeniyle Åžehit Yüzbaşı'nın naaşının alınıp helikoptere taşınması sırasında zaman zaman zor anlar yaÅŸandı.

ŞEHİDİN BABASI: OĞLUMU UÇURDUM

Osmaniye civarında Amanos Dağları bölgesinde F-16/C uçağının düşmesi sonucu şehit olan Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy'un babası Yunus Gümüşsoy, "Oğlumu uçurdum. Sevdasına yolladım" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Oğullarının şehit haberini Mersin'deki yazlıklarında alan baba Yunus ve anne Zübeyde Gümüşsoy, sabaha karşı Aksaray'daki evlerine geldi.

Taziyeleri kabul eden şehidin babası Gümüşsoy, yakınlarının desteğiyle ayakta durdu. Gözyaşları içinde "Oğlumu uçurdum. Sevdasına yolladım" diyen Yunus Gümüşsoy, "Göklerde hür hissediyorum baba diyordu. 'Oğlum sıkıyor muyum' seni dedim, 'yok baba' derdi. En son iki hafta önce İncirlik nöbetinde görüşmüştük. Oğlumu vatana kurban verdim. Vatan sağ olsun" diye konuştu.

"HAYALÄ° SOLO TÃœRK PÄ°LOTU OLMAKTI"

Şehidin silah arkadaşları, sosyal paylaşım sitelerinde şehit arkadaşları için paylaşımlarda bulundu.

Gümüşsoy'un Solo Türk uçağı önünde çektirdiği fotoğrafı paylaşan silah arkadaşları, şehidin en büyük hayalinin Solo Türk pilotluğu olduğunu belirtti.

2008'de Hava Harp Okulu'ndan mezun şehit Hamza Gümüşsoy, evin tek oğluydu.

Kaynak: Ajanslar

Düşen F-16'nın pilotu şehit oldu Yorumları