''Türkiye ismini Ä°talyanlar vermiÅŸ''   Konuyu açan: Saatci   Ä°lk Mesaj: 03-31-2013 (09:25)   Son Mesaj: 03-31-2013 (09:25)    Cevap: 0    Gösterim: 474  

03-31-2013

''Türkiye ismini İtalyanlar vermiş''

Giresun Üniversitesi'nde bugün bir konferansa katılan Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı Türkiye'nin üzerinde bulunduğu coğrafyaya "Türkiye" ismini İtalyanlar'ın verdiğini belirti.

Giresun Üniversitesi'nde bugün bir konferansa katılan Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı Türkiye'nin üzerinde bulunduğu coğrafyaya "Türkiye" ismini İtalyanlar'ın verdiğini belirti. Giresun Üniversitesi'nde bugün bir konferansa katılan Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin üzerinde bulunduğu coğrafyaya "Türkiye" ismini İtalyanlar'ın verdiğini belirterek "Bu benim icadım, benim uydurmam ve benim yorumum değil. Bunu herkes bilir ama sadece biz bilmeyiz. Türkiye ismi yahut Türkmenya ismi dünyanın en objektif, en bilgili, en zeki milleti tarafından verilmiştir. Yani İtalyanlar. Çünkü bu adamlar coğrafya bilirler, etrafı iyi koklarlar, milletleri ve lisanları bilirler. Çünkü bu adamlar bir kere ticaret yapmak zorundadırlar. Bizim adımızı buraya Türkiye diye verenler onlardır. Bunun tartışılacak bir tarafı yoktur. Türkiye bazılarının zannettiği gibi kozmopolit bir isim falanda olamaz. Çok özür dilerim insanların ümitlerini kırmak istemem ama zannediyorlar ki böyle Türkiyeli olunca Amerikalı falan gibi olacağız? dedi.

TÃœRKÄ°YELÄ° KAVRAMI HAKKINDA

"Ä°nsanların bazı kavramları düşünürken bir kere mantık kullanmaları icap eder. Allah insanlara mantık vermiÅŸ" diyen Ortaylı, ?Åžimdi bu Türkiyeli, Türkiye lafını bir tercüme edin, Ä°talyancaya, Fransızcaya, Arapçaya ve Ä°ngilizceye çevirin. Yani biri size 'milliyetiniz nedir, sen nerelisin, kimsin?' diyor yani ben türkiyeliyimi bir çevirin bakalım 'I am from Turkey' mi diyeceksin? Geçende Marmaris'ten bir Karadenizli telefon ediyor 'ben ne diyeceğüm da' diyor adam RizeliymiÅŸ. 'I am from Turkey'mi diyor sana adam, böyle bir ÅŸey olabilir mi? mantıksızlık. Bunu koca, koca insanlar söylüyorlar. İçlerinde bir tane Büyükelçi var CHP?den. Yani insanın tuhafına gidiyor. Bu kadar yabancı ülkede bulundun. Her gün 50 bin adamla konuÅŸtun sen hiç insanın milli kimliÄŸini zikretmeden doÄŸru dürüst, mantıki bir çerçeve ile etrafta dönüşebileceÄŸini düşünüyor musun? Yani böyle bir ÅŸey olabilir mi dünya da? Bunu söylüyor adam veya üniversiteden bir meslektaşımız bunu söylüyor. Gazetecileri ise zaten Allah kurtarsın neler dediklerini? ifadelerini kullandı.Â*

TELEVÄ°ZYONLARDAKÄ° TARÄ°H DÄ°ZÄ°LERÄ°

Konferansın sonunda izleyicilerden soru alan Ortaylı, "televizyonlardaki tarih dizileri hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna cevap vererek şunları söyledi:

?O tarihi yazacak bir senarist yok. Millet okuyup, araÅŸtırıp dil uzattıkça onlarda kendine çeki düzen verir. Yoksa ben bunu yasaklarım demekle iÅŸ bitmiyor. Neyi yasaklayacaksın? Çok para geliyor bu iÅŸten. Bu iÅŸler ancak seyircinin bilinçlenmesiyle halledilecek bir ÅŸey. Åžimdi bakıyorsunuz 8. Henry'e ne kadar güzel, orda da var hayal mahsulü ama belli ki o filmi yapan çok ÅŸey biliyor Ä°ngiliz tarihinden. Bizimki ise bilmiyor bu çok kötü. Bana geldiler iki adam tavsiye ettim, dinlememiÅŸler bile. Ä°nsanlar merak etmeye baÅŸlıyor çünkü cehaletle Türkler yaÅŸayamayacaklarını anlamaya baÅŸladılar."Â*

Konferans sonunda İlber Ortaylı'ya Giresun Valisi Dursun Ali şahin ve Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar tarafından teşekkür plaketi verildi.

Kaynak: Ä°HA

''Türkiye ismini İtalyanlar vermiş'' Yorumları