Baydemir'den barış çaÄŸrısı   Konuyu açan: Saatci   Ä°lk Mesaj: 03-10-2013 (11:13)   Son Mesaj: 03-10-2013 (11:13)    Cevap: 0    Gösterim: 339  

03-10-2013

Baydemir'den barış çağrısı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, vatandaşlara barış çağrısında bulundu.

Diyarbakır BüyükÅŸehir Belediye BaÅŸkanı Osman Baydemir, vatandaÅŸlara barış çaÄŸrısında bulundu. AK Parti Ä°zmir Milletvekili Rıfat Sait ve Balkan Anadolu DerneÄŸi BaÅŸkanı Ender Öztürk ile beraberindeki heyet, doÄŸu ile batı arasında köprü kurmak adına Diyarbakır'a gerçekleÅŸtirdikleri ziyarette, Diyarbakır BüyükÅŸehir Belediye BaÅŸkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuÅŸan Baydemir, onurlu bir barışın bu coÄŸrafyada yeÅŸerebilmesi için artık vatandaÅŸların, bugün burada olduÄŸu gibi barış sürecine dahil olması gerektiÄŸini belirterek, "Hep birlikte demeliyiz ki, artık benim adıma kimse kimseyi öldürmesin" dedi.Â*Â*

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Osman Baydemir, barışın olabilmesi için yurttaşların sürece dahil olması gerektiğini söyledi. Baydemir, "Onurlu bir barışın bu coğrafyada yeşerebilmesi için artık yurttaşların, bugün burada olduğu gibi, sürece dahil olması gerekiyor.

Hep birlikte demeliyiz ki, artık benim adıma kimse kimseyi öldürmesin. Siyaset mekanizması sorun çözme yeridir. Ama maalesef 70-80 yıldır siyaset mekanizması bu işi çözemedi. Şimdi yurttaşın katılımıyla, onun katkısı ve talebiyle, siyaset mekanizması inşallah iktidarıyla, muhalefetiyle onurlu bir barışa bu toplumu götürmek zorundadır diye düşünüyorum.

Biz siyasiler, yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. Bu itibarla, barışı inÅŸa etmek hepimizin görevi diye düşünüyorum. Bugün Diyarbakır ile Ä°zmir arasında barış köprüsünü inÅŸa etmek bir ödevdir, bir görevdir ama aynı zamanda bir onurdur" diye konuÅŸtu. Â* Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Elbette ki sıkıntılar vardı, elbette ki sorunlar vardı. Bu sorunlar, bu sıkıntılar çözülmediÄŸi için ve yanlış kodlandığı için büyük bir ÅŸiddet dalgasına dönüştü. Bu ülkenin evlatları, bana sorarsanız kardeÅŸler birbirini vurmaya baÅŸladı. Gencecik fidanlar topraÄŸa düştü. Ha Hakkarili bir annenin evlat acısı, ha Ä°zmirli bir annenin evlat acısı. Ha Trabzonlu bir annemizin evlat acısı, ha Şırnaklı bir annemizin evlat acısı...

Bana göre annelerin acısı ve gözyaşı arasında bir ayrım yapma devri kapanmıştır, kapanması gerekir. Annelerimizin tümünün acısını, hissiyatını, yüreÄŸimizde hissetmek zamanı gelmiÅŸtir diye düşünüyorum. Bu topraklar, bu coÄŸrafya; Türkü ile Kürdü ile, Lazı ile, Çerkezi ile, farklı inançları ile, Yezidisi ile, Sünnisi ile, bu coÄŸrafya yeteri miktarda acı yaÅŸadı. Artık yaÅŸadığımız bütün bu acılardan öğretiler çıkarmak ve yeni bir yaÅŸamı kurgulamanın vakti gelmiÅŸtir, hatta geç kalmışız diye düşünüyorum."Â*Ziyarette konuÅŸan Diyarbakır Milletvekili Galip EnsarioÄŸlu da, yaÅŸanan süreçte yapılan ziyaretin anlamlı olduÄŸunu kaydederek, ziyaretçilere teÅŸekkür etti. EnsarioÄŸlu, "Böyle bir ziyaretiniz anlamlıdır.

Size çok teşekkür ediyorum. İnşallah ülkemizin yakaladığı bu önemli fırsatı, hep birlikte sahip çıkarak kalıcı bir barışa ve kardeşliğe çeviririz. Bu anlamda sayın başkana da ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Milletvekili Rıfat Sait ise, samimi duygularla Diyarbakır'a geldiklerini aktararak, "Gerçekten Sayın Başbakanımız ve bizler samimi olarak buradayız. Sayın başkanın söylediği gibi gitmediğiniz, dokunmadığınız yer sizin yeriniz değil. Biz size dokunmaya, Diyarbakır'ı görmeye, kentimizi görmeye geldik. Bu topraklar bizim. Anadolu hepimizin. Kardeşiz ve biz bu topraklarda birlikte yaşamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Â*

Kaynak: Ä°HA

Baydemir'den barış çağrısı Yorumları