'Araba çalışsaydı ben de ölmüş olacaktım''   Konuyu açan: Takipci   İlk Mesaj: 01-08-2013 (14:12)   Son Mesaj: 01-08-2013 (14:12)    Cevap: 0    Gösterim: 368  

01-08-2013

'Araba çalışsaydı ben de ölmüş olacaktım''

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi maden ocağındaki galeri açma işinde çalışan Ramazan Ardıç, metan gazının açığa çıktığı ocaktaki mesaisine, arkadaşının otomobilinin bozulması ve kar nedeniyle başka da araç bulamadığı için gitmeyince hayatı kurtuldu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi maden ocağındaki galeri açma işinde çalışan Ramazan Ardıç, metan gazının açığa çıktığı ocaktaki mesaisine, arkadaşının otomobilinin bozulması ve kar nedeniyle başka da araç bulamadığı için gitmeyince hayatı kurtuldu. İki çocuk babası Ramazan Ardıç (30), AA muhabirine yaptığı açıklamada, maden ocağının eksi 630 kodunda metan gazının açığa çıkması sonucu hayatını kaybeden işçilerle aynı mesaide çalıştığını söyledi.

Olay günü eşinin kendisini saat 05.30'da kaldırdığını, iş yerine götüreceği erzağını hazırladığını ifade eden Ardıç, şunları kaydetti:

''Tam evden çıkarken, beni iş yerine otomobiliyle bırakan arkadaşım arayarak aracının arızalandığını ve çalıştıramadığını söyledi. Diğer servis araçlarının da hepsi gitmişti. Yapacak bir şey olmadığı için işe gitmekten vazgeçtim. Dün saat 13.45'te iş yerindeki muhasebe görevlisi arayarak nerede olduğumu sordu. Ben köyde olduğumu belirtince bir şey söylemeden şaşkınlıkla kapattı. Çalıştığımız ortam tehlikeli olduğundan şüphelendim. Bir süre sonra arkadaşlarım olayı haber verdi, 'çok ucuz atlattın, diğer mesai arkadaşların şehit oldu' dediler. Bunu duyunca yıkıldım. Hemen iş yerine gittim, orası ana baba günüydü. Beraber çalıştığım arkadaşlarım şehit olmuştu. Bir taraftan Allah beni çoluk çocuğuma bağışladığı için sevinirken diğer taraftan hayatını kaybeden arkadaşlarım için üzülüyorum. Onların da ailesi çocukları var.''

-Ortalama bin lira kazanıyor-

Ardıç, 5 yıldır çalıştığı iş yerinde kazmacı yedeği olarak görev yaptığını belirterek, şöyle devam etti:

''Asgari ücret alıyoruz ancak primlerle ortalama bin lira kazanıyoruz. Olayı öğrenmemin ardından gittiğim iş yerinden dönünce annem boynuma sarıldı. 3 yıl önce ağabeyimi mide kanserinden kaybettiğimizden 'Sen de ölseydin bu acıyı kaldıramazdım' dedi. Çocuklarım da uzun uzun boynuma sarıldı. Sevinirken gözümden yaş geldi. Mesai arkadaşlarım kaybetmenin acısını yaşadım. Onların çocuklarını kendi çocuklarımın yerine koydum, yıkıldım. Dün kar yağmasaydı, araba da çalışsaydı işe gidecektim ve ben de ölmüş olacaktım.''

Kaynak: AA

'Araba çalışsaydı ben de ölmüş olacaktım'' Yorumları