TETAŞ´tan 463 milyon lira zarar   Konuyu açan: Sondakika   İlk Mesaj: 05-02-2012 (20:57)   Son Mesaj: 05-02-2012 (20:57)    Cevap: 0    Gösterim: 369  

05-02-2012

TETAŞ´tan 463 milyon lira zarar

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, kurumun, 2011 yılını 463 milyon lira zararla kapattığını bildirdi.

AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz Başkanlığında KİT Komisyonu Salonu'nda TETAŞ'ın 2010 yılı bilanço yönetici hesaplarına ilişkin görüşmeler yapıldı.

TETAŞ Genel Müdürü Gökkaya, komisyonda yaptığı sunumda, TETAŞ'ın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) lisans alan Türkiye'nin ilk toptan enerji satış şirketi olduğunu söyledi.

Teşekkülün 112 milyon lirası ödenmiş, 67 milyon lirası ödenmemiş olmak üzere toplam 179 milyon lira sermayesinin bulunduğunu belirten Gökkaya, ''Geçiş dönemi sözleşmelerinin yürürlüğe girdiği 1 Eylül 2006'ya kadar Türkiye'de tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 80-85'ini alıp-satan teşekkülümüzün pazar payı, bu tarihten itibaren EÜAŞ'ın dağıtım şirketlerine direkt satış yapmaya başlaması ve özel üretim şirketlerinin devreye girmesi ile birlikte yüzde 33 seviyesine düştü'' diye konuştu.

TETAŞ'ın geçen yıl 82,284 milyar kWh elektrik enerjisini ortalama 14,13 kr/kWh tarife üzerinden toplam 11,583 milyar lira bedelle satın aldığını dile getiren Gökkaya, ''İletim kayıpları düşüldükten sonra kalan 80,754 milyar kWh elektrik enerjisini ortalama 13,85 kr/kWh tarife üzerinden toplam 11,187 milyar lira bedelle sattık. Kurum, 2011 yılını döviz kurlarında meydana gelen ani yükseliş nedeniyle 463 milyon lira zararla kapattı'' dedi.

Sunumun ardından söz alan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, elektriğe yapılan yüzde 8.1 oranındaki zammı ''basiretsizlik'' olarak niteleyerek, elektrik ve doğalgazdaki zammın yüksek olmasının vatandaşın cebine büyük bir yük getirdiğini söyledi.

Görüşmelerin ardından TETAŞ'ın 2010 yılı bilanço yönetici hesapları ibra edildi.

TETAŞ´tan 463 milyon lira zarar Yorumları