Detektör köpekler geçit vermiyor   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 05-02-2012 (11:56)   Son Mesaj: 05-02-2012 (11:56)    Cevap: 0    Gösterim: 409  

05-02-2012

Detektör köpekler geçit vermiyor

Türkiye'de uyuşturucu operasyonlarında kullanılan detektör köpekler, uyuşturucuların ele geçirilmesinde önemli katkı sağlıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının 2011 yılı raporuna göre, 1997'de, Birleşmiş Milletler Kontrol Programı ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın katkılarıyla kurulan Köpek Eğitim Merkezi'nin yetiştirdiği detektör köpekler, polisin düzenlediği uyuşturucu operasyonlarında önemli rol oynuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli köpek sayısı, 2011 yılı itibarıyla, narkotik banknot detektör branşında 142, silah mühimmatta 4, çay-tütün branşında 5, patlayıcı detektörde 43, asayiş-devriyede 72, koku teşhiste 4, ceset aramada 4, özel operasyon branşında da 6 olmak üzere toplam 280'e ulaştı.

Polisin özel eğitimli köpekler kullandığı operasyonlarda son 5 yılda önemli ilerle kaydedildi. Operasyonlarda, 2007 yılında 76 kilogram kokain, bin 780 kilogram esrar, 185 kilogram afyon, 3 bin 93 kilogram eroin ele geçirilirken, geçen yıl 120 kilogram kokain, 10 bin 64 kilogram esrar, 83 kilogram afyon ve bin 872 kilogram eroin yakalandı.

2011 yılında operasyonların genelinde, 46 bin 918 kilogram esrarın yüzde 23'ü, 6 bin 412 kilogram eroin yüzde 29'u ve 589 kilogramın yüzde 20'si, detektör köpekler sayesinde ele geçirildi.

-Yurt dışından ilgi görmeye başladı-

Türk Polis Teşkilatı'nın özel eğitimli köpeklerle düzenlediği uyuşturucu operasyonları, yurt dışında da dikkati çekmeye başladı.

Günün modern şartlarına uygun, son teknolojiyle donatılmış Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Köpek Eğitim Merkezi tesislerinde, hem ulusal hem de yabancı ülkelerin güvenlik birimlerine narkotik arama, patlayıcı arama, silah mühimmat arama, koku teşhis, canlı insan arama, ceset arama, banknot arama, özel operasyon, asayiş-devriye, çay-tütün arama branşlarında temel eğitim veriliyor.

Köpek Eğitim Merkezi'nde söz konusu eğitim faaliyetlerinden yaralanan ülkeler arasında, Türkiye ile güvenlik ve eğitim işbirliği anlaşmaları imzalayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Filistin, Cezayir, Belarus, Karadağ, Makedonya, Irak, Ürdün ve Türkmenistan güvenlik birimleri yer alıyor.

Detektör köpekler geçit vermiyor Yorumları