Danıştay 45 yaş sınırlamasını durdurdu   Konuyu açan: Sasha   İlk Mesaj: 04-20-2012 (13:56)   Son Mesaj: 04-20-2012 (13:56)    Cevap: 0    Gösterim: 413  

04-20-2012

Danıştay 45 yaş sınırlamasını durdurdu

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurt Dışında görevlendirilecek öğretmenlerinin 45 yaş sınırlamasını durdurdu.

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurt Dışında (Almanca ve Fransızca konuşulan Avrupa ülkeleri ile Afganistan"da) Görevlendirilecek Öğretmenlerin Temsil Yeteneği Kılavuzu 2011'de yer alan 45 yaşından gül almamış olmak şartının yürütmesini durdurdu.

Eğitim-Bir-Sen, Danıştay İkinci Dairesi'ne açtığı davada, kılavuzun 'başvuru ve görevlendirme şartları başlıklı' bölümde yer alan 'sınav başvurusunun son günü itibariyle 45 yaşından gün almamış olmak' bendinin yürütmesinin durdurulması ve devamında iptaline karar verilmesini istemişti.

Eğitim-Bir-Sen, Danıştay"a sunduğu dava dilekçesinde; Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu"nun çalışma esas ve usulleri ile bu komisyon tarafından yurtdışında görevlendirilecek personelin nitelikleri ile hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının, yurtdışında görevlendirilecek personelde aranacak şartların yer aldığı 7. maddesinin hiç bir bendinde 'sınav başvurusunun son günü itibariyle 45 yaşından gün almamış olmak' gibi bir şarta yer verilmediği vurgulanmıştı. Dilekçede, bu nedenle; yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlerde aranacak şartların yer aldığı kılavuzda yer alan 'sınav başvurusunun son günü itibariyle 45 yaşından gün almamış olmak' hükmünün kılavuzun dayanağını oluşturan Bakanlar Kurulu kararı ile bu kararın dayandığı yasanın açıkça aykırılık oluşturduğunu belirterek, dava konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi gerektiği kaydedilmişti.

Danıştay İkinci Dairesi de verdiği yürütmenin durdurulması kararında; 'Her ne kadar idareler kendi görev alanlarını ilgilendiren konularda, mevzuata ve kamu hizmetinin özelliklerine göre genel nitelikli, belirli kişilere yönelik olmayan düzenleyici işlemler tesis etme yetkisine sahip iseler de; üst hukuk normlarında getirilmeyen ve dava konusu kılavuzdan önce ve sonra çıkarılan kılavuzlarda da yer almayan yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlerde 45 yaşından gün almamış olmak şartının dava konusu kılavuzda getirilmesinin hukuken geçerli bir gerekçeye dayanmadığı, üst hukuk normlarına ve hukuka aykırı olduğu görülmektedir' ifadesine yer vererek, 'sınav başvurusunun son günü itibariyle 45 yaşından gün almamış olmak' hükmünün yürütmesini durdurdu.

Danıştay 45 yaş sınırlamasını durdurdu Yorumları