Antalya Kumluca´da yağmur duası   Konuyu açan: Güncelajans   İlk Mesaj: 04-08-2012 (16:57)   Son Mesaj: 04-08-2012 (16:57)    Cevap: 0    Gösterim: 458  

04-08-2012

Antalya Kumluca´da yağmur duası

Antalya'nın Kumluca İlçesine bağlı Güzören Köyünde bu yıl dokuzuncusu düzenlenen geleneksel yağmur duası etkinliği yapıldı.

Kumluca ilçesine bağlı Güzören köyünde bu yıl 9.'su düzenlenen yağmur duasına Kumluca Kaymakamı Salih Işık, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yusuf Tekdemir, İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Güner Abay, daire amirleri, ilçeye bağlı mahalle ve köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Köy sınırları içinde bulunan Müderris Türbesi önünde ilçe müftülüğüne bağlı Cami İmam Hatipleri tarafından Kuran Kerim okundu. Dualar yapıldı. İlçe vaizi tarafından vaaz verildi. Etkinlikler Müderris

Türbesi önünde yapılan duaların ardından cemaatle kılınan öğle namazından sonra köy meydanında verilen öğle yemeği ile son buldu.

Güzören köyü muhtarı Selahattin Okur, geleneğin 9 yıldan bu yana yapıldığını hatırlatarak, her geçen yıl daha kapsamlı hale getirmek için çalıştıklarını söyledi. Gelenek hakkında bilgi veren Okur, " Bu gelenek yaklaşık 150 yıl önce çevre köylerde yaşayan bir ermiş kişi varmış. Ermiş kişi, ben ölünce cenazemi hangi köyün halkı kaldırırsa o köye defnedin demiş. Cenazeyi hiçbir köyün halkı yerden kaldıramamış. Güzören köyü halkı cenazeyi kaldırabilmiş. Cenaze köyümüze defnedilmiş. O ermiş zad adına

Müderris Türbesi yapılmış. Biz yıllardır o ermiş zatın türbesi önünde yağmur duası adında etkinlikler yaparız. Etkinliklerimize katılan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Antalya Kumluca´da yağmur duası Yorumları