Güçlü: 12 Eylül davası için başvuracağım   Konuyu açan: Tavanarasi   İlk Mesaj: 03-29-2012 (17:58)   Son Mesaj: 03-29-2012 (17:58)    Cevap: 0    Gösterim: 375  

03-29-2012

Güçlü: 12 Eylül davası için başvuracağım

Yazar İbrahim Güçlü, 12 Eylül askeri darbe davasına müdahil taraf olmak için talepte bulunacağını söyledi.

Güçlü, Dicle Fırat Diyalog Grubu Toplantı Salonu'nda yaptığı açıklamada, 12 Eylül darbesi sorumluları ile onun PKK gibi ortaklarının halkın vicdanında mahkum olmaları gerektiğini belirtti.

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonucunda Anayasa'da kısmi değişiklikler olduğunu ifade eden Güçlü, şunları söyledi:

''Bu Anayasa değişikliği, 12 Eylül askeri darbesi ve diktatörlüğünün sorumluları hakkında da davanın açılmasına olanak tanıdı. Bugüne dek Türkiye'de hiçbir zaman sandık başına gitmedim, oy vermedim. Sadece 12 Eylül darbesi ve diktatörlerinin yargılanması için 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum oylamasında sandık başına gittim. 'Yetmez ama evet' kapsamında tutum takındım. 12 Eylül darbesi ve diktatörlüğünün, davası açılmış bulunmaktadır''

Duruşmanın 4 Nisan 2012 tarihinde yapılacağını anımsatan Güçlü, ''12 Eylül Davasında müdahil- taraf olacağım. Bu davada 12 Eylül darbesi diktatörleri ve tüm sorumluları ile 12 Eylül'ün hazırlanmasında etkin ve belirleyici olan Abdullah Öcalan ve sorumlularının da bu davada yargılanmasını talep edeceğim'' dedi.

Güçlü: 12 Eylül davası için başvuracağım Yorumları