Malatya'da ev hanımlarına seracılık eğitimi   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 03-22-2011 (20:57)   Son Mesaj: 03-22-2011 (20:57)    Cevap: 0    Gösterim: 902  

03-22-2011

Malatya'da ev hanımlarına seracılık eğitimi

Malatya'da ev hanımlarına seracılık eğitimi

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında yürütülen Ev Hanımlarına Yönelik Seracılık ve Süs Bitkileri Eğitimi Projesi tamamlandı.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından finanse edilen proje çerçevesinde Battalgazi Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirilen eğitimlere 17 ev hanımı katıldı. 40 saatlik eğitimler süresince seracılık ve süs bitkileri konusunda hiçbir eğitim almamış kursiyerlere önce teorik sonra pratik bilgiler verildi. Kursları tamamlanan ev hanımlarına düzenlenen törenle sertifikaları verildi.
    Battalgazi Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bayram Murat Asma, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, eğitim çalışmasını başarıyla tamamlayan ev hanımlarını tebrik etti. Seracılığın günümüzde öneminin arttığını belirten Asma, "Battalgazi Meslek Yüksekokulu olarak bugün yaklaşık 1 dekar örtü altı bitki üretim alanına sahibiz. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından destek almaya hak kazanan ve birkaç gün önce anlaşmasını imzaladığımız örtü altı kayısı serası projesi ile birlikte bitki üretim seralarımızın toplam alanı 2 dekara yaklaşacaktır. Bugün yılda yaklaşık 50 bin mevsimlik süs bitkisi fidesi üretiyoruz. Önümüzdeki yıllarda fide üretimini 250 bin adete çıkarmayı hedefliyoruz. Geçen yıl katıldığımız Malatya Tarım Fuarı'na bu yıl da katılım sağlanarak öğrencilerimiz ve kursiyerlerimizin ürettikleri süs bitkileri sergilenecek ve satışı yapılacaktır." diye konuştu

Malatya'da ev hanımlarına seracılık eğitimi Yorumları