Kızılay'dan Rusya'ya 60 ton yardım   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 03-15-2011 (15:54)   Son Mesaj: 03-15-2011 (15:54)    Cevap: 0    Gösterim: 517  

03-15-2011

Kızılay'dan Rusya'ya 60 ton yardım

Kızılay'dan Rusya'ya 60 ton yardım

Japonya'nın kuzeyinde meydana gelen 8.9 büyüklüğünde deprem sonrası Rusya'nın Kuril Adaları'ndan tsunami uyarısıyla boşaltılanlar için Türk Kızılay'ı 60 ton yardım malzemesi gönderdi.

Türk Kızılayı'ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
    "Japonya'nın kuzeyinde meydana gelen 8.9 büyüklüğünde deprem sonrası oluşan tsunami dalgalarının Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan 20'ye yakın ülkeyi de etkiyebileceği öngörülerek uyarıda bulunuldu. Rusya'nın Kuril Adaları'ndaki tsunami riski taşıyan 4 yerleşim yerinde bulunan toplam 11 bin kişinin güvenli bölgelere tahliye edilmesinden sonra Rusya Kızılhaç'nın Uzakdoğu Bölge Şubesi tarafından ihtiyaç tespit çalışmaları gerçekleştirildi. Tahliye edilen kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başta hijyen seti, çocuk bezi, çarşaf, battiniye gibi yardım malzemelerine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Rusya Kızılhaçı ile yapılan görüşmelerde söz konusu yardım malzemelerinin temeni konusunda Türk Kızılay'ndan yardım talebinde bulunuldu."

Açıklamada ayrıca bu amaçla 60 ton yük kapasiteli bir uçakla Rusya'nın Kuril bölgesindeki Vladvostok'a "2 bin 400 battaniye, 50 hijyen seti, 380 paket çocuk bezi, 288 mutfak seti, 2 bin nevresim, 2 bin 40 sünger yatak" Rusya Kızılhaçı'na teslim edilmek üzere yola çıktığı da ifade edildi.

Kızılay'dan Rusya'ya 60 ton yardım Yorumları