CHP Başkan'dan Kılıçdaroğlu'na sitem   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 03-10-2011 (22:36)   Son Mesaj: 03-10-2011 (22:36)    Cevap: 0    Gösterim: 615  

03-10-2011

CHP Başkan'dan Kılıçdaroğlu'na sitem

CHP Başkan'dan Kılıçdaroğlu'na sitem

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, milletvekilliği adaylığı için kendisine geri dönüş yapmayan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi.

Kendisinin mert politikacı olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Posbıyık, istifa etmeyerek belediye başkanlığına devam edeceğini ifade etti.
    12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilecek olan genel seçimler için kendisine parti genel merkezi tarafından milletvekilliği adaylığının hazır olduğu bilgilerinin gelmesi üzerine çalışmalara başladığını aktaran Belediye Başkanı Posbıyık, olanlara kırıldığını söyledi. Belediye Meclis üyeleri ile birlikte makamında basın toplantısı düzenleyen Başkan Posbıyık, istifa etmediğini açıkladı.

Gazetecilere süreci hatırlatan Başkan Posbıyık, şöyle konuştu: "Zonguldak'taki oyunları net bir şekilde gördüğüm için ve Zonguldak halkının sömürüldüğünü görüyorum. Mevcut 5 milletvekilinin de Zonguldak'ın sorunlarıyla uğraşmadığını da görüyorum. Bunun için de Zonguldak da büyük bir gerileme olduğunu net bir şekilde tespit etmişim. Halkın daima hep geriye doğru gittiğini net bir şekilde tespit ettim. İddia ediyorum her geçen gün bir önceki günü özleyeceğiz. Dün ekonomik ve istihdam durumu ne kadar iyi

bugün nasıl diye özleyeceğiz. 4 dönemden beri Ereğli halkı hangi partiden olursam olayım beni yüzde 55 üzerindeki oylarla göreve getirdi. Ereğli ve Zonguldak halkına kendimi borçlu hissettiğim için milletvekili adayı olmayı çok arzu ettim. Zonguldak'a konuşan, vatandaşlık haklarını arayan, bölgede yatırımların yapılmadığını, demokratik eylemlerle ifade etmek için, vekil olmak için kendimi çok iyi hazırladım. 25 meclis üyesinden 18'i yanımdadır. Hepsine müteşekkirim. Birinci turda 18 arkadaştan birini

seçeceğimizi net olarak bildiğim için vekilliğe kendimi çok iyi hazırladım. Gürsel Tekin ile çok görüştüm. Kendisi vekillik için hazır olmamı söyledi. En son davetiye vermeye gittiğimde birlikte kahvaltı yaptık. Gürsel Tekin 'Hayırlı olsun vekilliğin hazır' dedi. Genel Başkan ile bana randevu aldı. Bana, 'Benim tarafımdan her şey bitmiştir, hayırlı olsun' dedi. Genel Başkana, alınan randevu üzerine gittim. Genel başkana aynen şu ifadeleri kullandım: 'Bana lütfen iki kelime kullanın. Ben biliyorsunuz ön

seçim istemiyorum. Bir veya ikinci sırayı istiyorum. Bunun dışında asla bu işe girmem. Bana deyin ki 'Halil Posbıyık, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı olarak senden memnunum. Belediye başkanlığına devam et' deyin, emredersiniz derim. Partim için yine aday olmamama rağmen daha fazla çalışırım. Veya bana deyin ki "Zonguldak zayıf, halk seni seviyor, Zonguldak'ın ilçeleri de seni seviyor. Milletvekilliğine soyun deyin ama üçüncü şıkkı söylemeyin. Yani bana istifa et deyip de üçüncü, dördüncü sırayı teklif

ederseniz zaten adaylığımı koymam. Beni ortada bırakmış olursunuz dedim. Sözlerim çok hoşuna gitti. MYK'dan sonra beni arayacağını veya Gürsel Tekin ararsa da kendisi aramış gibi kabul etmemi ifade etti."

"GÜVENCELER VERİLDİ"

Kendisine güvence verilmesi nedeniyle hazırlıklara başladıklarını belirten Belediye Başkanı Posbıyık, yaşananları şöyle aktardı: "Son derece büyük bir sevinçle geldik ve hazırlıklarımızı yapmaya başladık. İlk defa Ereğli merkezinde 5 katlı bir bina tuttuk. Afişlerimizi yaptık, sloganlarımızı hazırladık. El broşürlerinin hepsini hazırlamış vaziyetteyim. Ekiplerimi hazırladım. Çünkü böylesine güvenceler verildi. Ancak bu güvencelere rağmen saat 5'e kadar bana telefon edilmedi. Gürsel Tekin'e telefon

açıyorum, meşgul çıkıyor. Konuşması bitiyor; telefonu çalmasına rağmen cevap vermiyor. Çok onuruma dokundu, çok kırıldım. Genel başkanı aradım. Her zaman beni sık sık görüştüren özel kalem müdürü, 'Genel Başkan toplantıda' diye bana bağlattırmadı. Genel sekreteri aradım. Kendim için üzülmediğimi, belediye başkanlığına da devam edeceğimi söyledim. O da genel başkanın bana çok değer verdiğini söyledi. Ama değer verseydi telefonlarıma çıkardı dedim. Birçok yerden vekillik için yerimin hazır olduğu noktasında haber geldi."

"PARTİME DARILAMAM"

İkinci sıra ısrarı nedeniyle işin bu noktaya geldiğini düşündüğünü söyleyen Belediye Başkanı Halil Posbıyık, partisine kırgın olmadığını söyledi. Kendisine söz verip de oyaladıkları için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin'e kırgın olduğunu anlatan Posbıyık, konuşmasını şöyle tamamladı: "Belki de ikinci sıra ısrarım nedeniyle bu işin bu noktaya geldiğini düşünüyorum. Ama ısrarla şunu söylüyorum, partime kırgın değilim. Partime darılamam, partim için bu seçimlerde elimden geleni yapacağım. Ama

telefonlarıma dönmedikleri için, bana söz verip de beni oyaladıkları için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'e kırgınım. Kırgınlığımın altını çizerek ifade ediyorum. Biraz politikaya küstüm gibi geliyor bana. Ama ben meclis üyelerimle birlikte belediye başkanlığıma aslanlar gibi devam edeceğiz."

Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref'in istifasına saygı duyduğunu söyleyen Posbıyık, "Beni ilgilendiren bir konu değil" diye yanıt verdi. Posbıyık, gazetecinin "Özür bekliyor musunuz?" sorusuna ise herhangi bir özür beklemediğini sözlerine ekledi.

CHP Başkan'dan Kılıçdaroğlu'na sitem Yorumları