Google'dan Mandela Vakfı'na 1.25 milyon yardım   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 03-08-2011 (19:56)   Son Mesaj: 03-08-2011 (19:56)    Cevap: 0    Gösterim: 582  

03-08-2011

Google'dan Mandela Vakfı'na 1.25 milyon yardım

Google'dan Mandela Vakfı'na 1.25 milyon yardım

Google, Nelson Mandela Vakfi’na 1.25 milyon dolar yardım yaptı.

Google Güney Afrika yetkilileri, Nelson Mandela'nın hayatından belgeler, ses kayıtları ve film kliplerinin dijital ortama aktarılması ve internette yayınlanması için, efsane liderin adını taşıyan vakfa, 1.25 milyon dolar bağış yapacaklarını duyurdu.

Google sözcüsü Luke Mckend bugün yaptığı açıklamada, Nelson Mandela Vakfı"na yapılacak yardımla, Nobel Barış Ödüllü lidere ait 10 binden fazla belgeyi tarayacağını belirtti. Belgelerin çoğunluğu Mandela"nın, ırkçılık dönemindeki 27 yıllık hapis hayatında tuttuğu notlar, yazışmaları ve aile fotoğraflarından oluşuyor. Vakıf ayrıca, Mandela"nın arşivine internetten ücretsiz ulaşılacağını söyledi.

Nelson Mandela Vakfı Direktörü Achmat Dangor, Mandela"nın 2004"te, insanların ileride artacak bilgi isteğinin karşılanması için vakfın içinde "bellek arşivini" bizzat kendisinin kurdurduğunu ifade etti.

92 yaşındaki Nelson Mandela 1994"te demokratik Güney Afrika"nın ilk devlet başkanı oldu. 1999"a kadar görevde kalan Mandela, Johannesburg"te yaşıyor.
    Google, benzer yardımı Nobel ödüllü Desmond Tutu için yapmıştı.

Google'dan Mandela Vakfı'na 1.25 milyon yardım Yorumları