Başmüzakereci Bağış'tan 8 Mart mesajı   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 03-08-2011 (00:34)   Son Mesaj: 03-08-2011 (00:34)    Cevap: 0    Gösterim: 490  

03-08-2011

Başmüzakereci Bağış'tan 8 Mart mesajı

Başmüzakereci Bağış'tan 8 Mart mesajı

Başmüzakereci Egemen Bağış, kadına yönelik şiddetin engellenmesi konusunda toplumun her kesimine görev düştüğünü, kadını ikinci sınıf gören geleneksel zihniyetin değişmesi gerektiğini ifade etti.

Devlet Bakanı ve Bakan Bağış, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, şunları kaydetti:
    ''Ülkemizin Kurtuluş Mücadelesinde ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda Anadolu kadınının oynadığı rol hafızalarımızdan silinmemektedir. Nitekim büyük Atatürk, 'Dünyada hiçbir milletin kadını, Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim diyemez' sözleriyle, Anadolu kadının milli mücadelede oynadığı can alıcı rolü özetlemiştir. Atatürk, Avrupa'nın en köklü demokrasilerinden Fransa, İtalya ve İsviçre'den önce kadınlarına seçme-seçilme hakkını vererek, Cumhuriyetimizin temelinin kadınlarımızın emeği ile işlenmesini sağlamıştır.''

Devlet Bakanı Bağış, mesajında ''bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Türk kadınlarının arzu edilen konuma ulaşması için önemli çalışmalara imza atıldığını'' belirterek, şöyle devam etti:

''Medeni Kanun'da yapılan düzenlemeler, 2009 yılında kurduğumuz Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, 12 Eylül Referandumuyla kadına pozitif ayrımcılığın anayasal güvence altına alınması Türkiye'nin bu yöndeki kararlılığının önemli göstergeleri olmuştur. Artık kadınlarımız her zamankinden daha güçlü ve ülkemizin yönetimi ve geleceğinde daha fazla söz sahibidir. Başbakanımızın refikaları Sayın Emine Erdoğan da geçtiğimiz günlerde Brüksel'de Crans Montana Forumu tarafından kendisine verilen ödülü 'bulunduğu coğrafyada her zaman barışın, özgürlüğün ve demokrasinin öncüsü olan Türkiye'nin tüm kadınlarına ithaf ettiğini' belirterek almıştır.''

''Kadınların Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi olduğunu gösteren en güzel örneğin de Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne taşıyan Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nin yönetici kadrolarındaki kadınların temsil oranı'' olduğunu kaydeden Bakan Bağış, ''Brüksel'deki Daimi Temsilci Yardımcımızın yanı sıra 14 tane başkanımızdan 8 tanesinin ve uzman personelimizin yüzde 58'inin kadın olduğunu söylemekten gurur duyuyorum'' ifadesini kullandı.

Bakan Bağış, mesajını şöyle tamamladı: ''Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi kadınların maruz kaldığı şiddet halen önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Bu durumu kabullenmek mümkün değildir. Başbakanımızın dediği gibi 'kadına yönelik şiddet vicdansızlıktır, insafsızlıktır, alçaklıktır'. Bunun önüne sadece yasal düzenlemelerle geçilemeyeceği açıktır. Kadına yönelik şiddetin engellenmesi konusunda toplumumuzun her kesimine görev düşmekte, kadını ikinci sınıf gören geleneksel zihniyetin değişmesi gerekmektedir. Kadınların, her nasıl olursa olsun şiddete maruz kalmadıkları, ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda etkinliklerini daha da artırdıkları, toplumda daha görünür ve güçlü oldukları bir Türkiye dileği ile tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.''

Başmüzakereci Bağış'tan 8 Mart mesajı Yorumları