Paletli ambulanslar Ergan Dağı’na çıktı /   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 03-02-2011 (15:59)   Son Mesaj: 03-02-2011 (15:59)    Cevap: 0    Gösterim: 446  

03-02-2011

Paletli ambulanslar Ergan Dağı’na çıktı /

Erzincan Valisi Abdulkadir Demir'i Ergan Dağı'na çıkarmak için dört girişimde bulunan, ancak başarılı olamayan paletli ambulanslar, eğitim sonrası dağa çıkmayı başardı.

Vali Demir, 17 Şubat Perşembe günü Ergan Dağı'na yaptığı ziyarette dağa çıkmak için bindiği 112 acil servise ait paletli ambulansın dört girişimde de başarılı olamaması üzerine geri dönmek zorunda kalmıştı. Demir, şoförlere eğitimlerini artırmaları talimatı vermişti.
    Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı ile paletli ambulansların firma yetkililerinin desteği ile şoförler eğitime alındı. Eğitim sonrası 15 şoför, paletli ambulanslarla 3 bin 200 rakımlı Ergan Dağı"nın 2 bin 221 metresine kadar çıkmayı başardı.

Erzincan Sağlık Müdürü Mesut Turan, 112 Acil Servis'in son yıllarda çok iyi gelişme kaydettiğini vurguladı. Turan, "Hem alt yapı hem malzeme hem de deneyim olarak Türkiye neredeyse dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alıyor.

Bunların en iyileri hava ve kara ambulanslarıdır. Kara ambulansı olarak Mitsubishi paletli ambulanslardan ilimizde 3 adet var. Bunlarla şartların kötü olduğu her yere ulaşabileceğiz. 10 gün önce Valiliğin organize ettiği bir programda ambulanslarımız zirveyi aşamamışlardı.

Sağlık Bakanlığı'mızın teknolojisi ve sürüş özellikleri çok farklı olduğu için bir eğitim eksikliği ya da sürüş tekniğimizde bir eksiğimiz var mı diye değerlendirdik.

Araçların firmasından ve Bakanlığımızdan teknik destek istedik. 2 gündür araçların sürüş teknikleri için eğitim düzenliyoruz.

Gördük ki zor arazi şartlarında kullanmak için bir eksiğimiz varmış. Eksikliklerimizi giderdik. Hava durumu, şartlar ne olursa olsun Ergan Dağı"nın zirvesine çıkabiliriz. Sadece Ergan Dağı"nın zirvesi değil en uzak köyümüze ve mezramıza bile gidebilecek durumdayız." dedi.

Paletli ambulanslar Ergan Dağı’na çıktı / Yorumları